Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!
Článek Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 6. 2017 05:00 16

Seznam kapitol

1. Tohle tu ještě nebylo: water only deska! 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování Core i3-7350K 10. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 11. Hodnocení

Po speciální desce „Apex“ pro taktovače, uvádí Asus další raritu – maximálně nabušenou desku pro majitele vodních chlazení. Tahle deska bez vody nejde použít, nemá totiž žádný jiný chldič než vodní blok. Dle výbavy, je tohle absolutní královna desek s čipsetem Intel Z270. Také stojí šestnáct tisíc korun.

Reklama
Reklama

Představení desky

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit v českých obchodech. V tuto chvíli je už běžně k dostání. Cena je bohužel vysoká, méně sympatických 16 000 Kč plus mínus nějakou korunu nahoru a dolů. Deska se drží obvyklého barevného schématu R.O.G. poslední doby, je celá černá. Rudá barva se objevuje jen na detailech, místo toho máme osvětlení v celé škále RGB.

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Obsah balení a příslušenství

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Krabice má také design typický pro řadu R.O.G. – černo-červené provedení s logem a popisem nejdůležitějších vlastností desky. Ve stejném balení dnes koupíte i nejvyšší grafiky série R.O.G. Asus nejvyšší herní segment sjednotil i co se balení produktů týká. Následuje pohled na příslušenství, které je dnes opravdu bohaté:

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

V balení je vodní blok a jeho příslušenství, arch nálepek na kabely, tácek na nápoj, slevový kupón na speciální kabeláž a klasický obsah většiny desek. Manuály (na USB disku) jsou samozřejmostí, stejně tak i SATA a USB kabely. Zapomenout nesmím na speciální nástroj pro osazení procesoru, aby nedošlo k ohnutí pinů v patici. K dispozici je také sada štítků, do kterých si můžete nechat vyříznout cokoliv. Dále v krabici najdete HB SLI můstek, teplotní čidla, WiFi anténu a další věci. Seznam obsahu krabice následuje:

 • Manuály na USB disku
 • 8x SATA kabel
 • Sada šroubků k M.2 disku
 • Nástroj na instalaci CPU
 • Externí kontrolér ventilátorů
 • Sada šroubků v ventilátorům
 • WiFi anténa
 • SLI HB můstek
 • ROG sada nálepek
 • Q-konektory
 • 2x teplotní čidlo
 • Kabel pro RGB pásek
 • Tácek na nápoj
 • Vodní blok na CPU
 • Teplovodivé komponenty k vodnímu bloku
 • Chladič M.2 disku
 • Cena desky: 16 000 Kč s DPH

Základní deska – layout

Jak už obrázek naznačuje, deska je E-ATX formátu, tedy o kousek širší než běžný ATX formát. Rozložení komponent je víceméně tradiční. PCI-e sloty jsou jen čtyři a jsou dobře rozložené pro dvě grafické karty. O chlazení M.2 disků je postaráno, i design se celkem povedl. Všechny důležité konektory jsou u okraje desky, včetně natočeného napájecího.

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Zadní strana desky nám prozradí počet linek slotu PCI-E a ukáže roznašecí plech patice procesoru a PCH čipu. Napájení procesoru je tvořené osmi digitálními fázemi pro jádra a dvěma dalšími fázemi pro grafické jádro procesoru. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Asus Maximus IX Extreme – bez vody ani ránu!

Deska nese tři dlouhé sloty x16 PCI-e a jeden x4. Pouze první z nich umí nabídnout 16 linek, nesmí být ale osazené nic v dalších dvou. S procesorem jsou spojené všechny tři sloty x16, slot x4 je připojený k čipu PCH. Pokud osadíte tři karty PCI-e, tak vám třetí nebude fungovat. První bude mít k dispozici 8 linek, druhý také a třetí nic. Možnost 8+4+4 tato deska nenabízí, což je škoda. Tyto porty nejsou sdílené s žádným externím kontrolérem, záleží jen na grafikách.

PCH čip poskytuje připojení dvěma M.2 slotům (8x PCIe), síťovému řadiči, USB řadiči a zvukovému kodeku. Celkově jsem napočítal 20 použitých PCIe linek z PCH čipu. Sdílené jsou pouze x4 slot a SATA řadiče, x4 slot funguje pouze, pokud není připojen žádný SATA disk k portům 1,2 nebo k SATA v M.2 portech. Aby tento slot fungoval, je nutný NVme disk v M.2 slotu, což je důležité vědět.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning