asus-sampionat-v-pretaktovani-berlin-2008
PCTuning Článek

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

z-obermaier
Z. Obermaier
22. 8. 2008 23:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus Advanced Overclocking Championship 2. Berlín 18 - 20.8 2008 3. Soutěž začíná 4. Základní deska P6T-Deluxe

Na začátku tohoto týdne proběhl v Berlíně první ročník šampionátu v extrémním přetaktování. Akci pořádal a celou sponzoroval Asus, a my jste tam nemohli chybět. Kromě hrátek s kapalným dusíkem, nám také byla prezentována deska pro platformu "Nehalem" a mnoho dalšího. A že bylo skutečně o co stát, není možné vůbec pochybovat.

Reklama
Reklama

Asi po dvou hodinách příprav, byla soutěž kolem 14:00 zahájena. Na ladění počítače a skóre v 3DMark06 jsme měli 4 hodiny. Zúčastnilo se následujících devět evropských týmů:

Švédsko - Robert "crotale" Kihlberg a Marcus "Kinc" Hultin. Německo - Marc-Oliver "Joe_Cool" Lange, Michael "No_name" Schnetzer. Česká republika - Peter "Gudas" Vavro, Lukas Fiala. Španělsko - Sergio "Predator" San Joaquin, Xavier Paradera "Xevipio" Ferrando. Maďarsko - Jó "Jugeen" Gábor, Lörince "Achill3uS" Balàzs. Belgie - Piotr "Piotre" Fierens, Thomas "Pt1t" Kerrinckx. Polsko - Marcin "Ryba" Rywak, Jakub "PmP" Natorski. Nizozemí - Bart "LOC.O" Peters, Roger "Oldscarface" Kortenhoeven. Velká Británie - Paul "Sacha" Watkinson, David "4QMAN" Robinson.

Nám dělaly teploty pod nulu zpočátku problém, a byli jsme zbytečně opatrní. Na radu zkušenějších týmů, jsme se ale rychle otrkali a podchladili naše CPU až k -100 stupňům. Pokud ale teplota klesla pod -120 stupňů, počítač se vypnul a nenajel dokud se neohřál alespoň na -105 stupňů. Škoda, že náš čip trpěl tímto známým "cold bug" problémem. Po této zkušenosti jsme udržovali čip kolem -80 stupňů, což nám stačilo k překonání hranice 5GHz při relativně nízkém napětí.

Nebyli jsme žádní troškaři, a po projetí 3DMarku na 4GHz, jsme hned nastavili 5GHz. Při této frekvenci bylo nutné nastavit napětí na 1,7V. Což není zase tak moc vysoké napětí. Procesoru se ale výše už moc nechtělo. Maximální frekvence které jsme dosáhli bylo 5,2GHz. Při tomto taktu ale padal CPU test v 3DMarku, a nepomáhalo ani extrémně vysoké napětí.

Zkusili jsme nastavit i napětí 2,0V (a nebyli jsme v místnosti jediní), na vyšší frekvenci procesoru to ale nestačilo. Na výměnu procesoru jsem již v závěru neměli čas. K tomuto kroku je nutné fénem zahřát měděný tubus na kladnou teplotu - jinak by nebylo možné jej sundat a vyměnit CPU. To jsme nestihli v limitu, a tak ani nevíme jak si druhý půjčený CPU vedl.

Naše maximální a stabilní frekvence tedy nakonec byla 5,07GHz - v tomto případě bylo skóre v 3DMarku kolem 29 500 bodů. Na nejlepší Švédský tým nám tedy na CPU chybělo 430MHz a to je velmi velký rozdíl. Oběma vítězným týmům (Švédům a Polákům) se podařilo dosáhnout stejné frekvence CPU 5,5GHz. Měli ale výhodu výběru CPU, my dostali dva poslední co zbyly v krabici. Podívejte se nyní na několik obrázků z průběhu souboje.

Úplně vpravo je stolek Německého týmu. V předu stojí Angličané u svého pracoviště. Paul naléval dusík do kontejneru s grácií, s jako servírují Angličané čaj o páté.

Kapalný dusík tekl skutečně proudem, a v plynném stavu se šířil po podlaze - což připomínalo scénu z filmu "Tajemství ocelového města" s holomrazem. Plyn je totiž skutečně mrazivě studený.

Holandský tým měl smůlu. CrossFire jim nefungovalo, a oni svůj počítač mnohokráte rozebírali a měnili různé komponenty. Zrovna jim bych lepší skóre přál, jsou to opravdu veselí a skvělí hoši.

Počítač Holanďanů. Pro napájení ventilátorů a desky používali další dva zdroje. Celkem tedy potřebovali tři zdroje a stále nám kvůli nim padal jistič. Měli jsme s nimi společnou zásuvku. Je paradoxem, že tento tým nám v podstatě vše půjčil - a my nakonec měli lepší skóre než oni.

Kinc a crotale jsou opravdoví profíci. Po celou soutěž jsem je neviděl jinde, než u jejich stolku ladit počítač. Pracují tiše, systematicky a přímo k vítězství. Ještě před začátkem soutěže si pomocí páječky celou desku upravili (volt-modovali), aby mohli ladit napětí pomocí trimrů.

Stolek Belgičanů byl velmi podobný našemu. Jejich sestava se od naší dala jen stěží rozeznat, dokonce i teploměr měli stejný.

Německý tým si přinesl svou vlastní desku a procesor. V závěru soutěže osadili E8600 a předváděli možnosti desky Rampage Extreme, kdy se jim podařilo dosáhnout FSB hodně přes 600MHz. Testovali výsledný výkon pak v 3DMark03.

Náš konečný výsledek, s taktem procesoru 5,07GHz a oběma Radeony přetaktovanými na maximum v Catalyst Control Center. Náš výsledek tedy byl 29 537 bodů. Na vítěze nám chybělo 2400 bodů. Pokud bychom chtěli vyhrát, musel by náš CPU pracovat alespoň na 5,5GHz.

Vyhlášení vítězů

Polský tým přebírá cenu

Švédský tým přebírá ceny

První místo patřilo Švédskému týmu, který dosáhl skóre 31 976 bodů. Na pokoření světového rekordu (který stejně drží Kinc) to ale nestačilo. Poláci se ukázali jako velmi dobří, a jejich skóre bylo 31 962 bodů. Do poslední chvíle o dokonce vypadalo, že Poláci vyhrají. Švédi ale v poslední minutě o 14 bodů zvítězili. Na třetím místě skončil tým ze Španělska s 31 217 body. Všichni vítězové obdrželi dvě grafické karty Radeon HD4870 X2 a desku Rampage Extreme. Hardware co zbyl, si mohli zdarma rozebrat případní zájemci. My skončili na pátém místě, před Belgičany, Holanďany, Švýcary a také Brity.

Legrácky s dusíkem

U našeho stolku bylo po celou soutěž velmi veselo, a mnoho povyku. Bohužel to nebylo kvůli našim výsledkům v 3DMarku, ale kvůli hrátkám s kapalným dusíkem.

První co jsme zkusili, bylo zmrazení ovoce - což se skutečně dařilo a dalo se poté i jíst. První obrázek ukazuje třešně před zmrazením, druhý finální produkt. Někteří také zkoušeli zmrazovat džus ve sklenici a pili jej. Poté jsme se odebrali ven a dodavatel dusíku nám ukázal, co se stane po nalití dusíku do vody.

Na obrázku to není moc dobře vidět, ale voda po nalití dusíku začala na povrchu mrznout a tvořili se na její hladině malé kuličky ledu. Závěr hrátek s dusíkem opět patřil Švédům, kde si Kinc loknul tekutého dusíku a poté je v plynné podobě vypouštěl nosem, ústy a možná i ušima.

Také se můžete těšit na kompletní video-reportáž z této akce, kterou v několika následujících týdnech přinese magazín OC-TV z Francie. Podle všeho má redakce opravdu mnoho hodin materiálu, včetně večerní akce v pivnici - takže je se na co těšit. Opět pro vás tuto epizodu vybavím titulky, a vy si jí tedy budete moci vychutnat i s překladem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning