asus-sampionat-v-pretaktovani-berlin-2008
PCTuning Článek

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 8. 2008 01:00 59

Seznam kapitol

1. Asus Advanced Overclocking Championship 2. Berlín 18 - 20.8 2008 3. Soutěž začíná 4. Základní deska P6T-Deluxe

Na začátku tohoto týdne proběhl v Berlíně první ročník šampionátu v extrémním přetaktování. Akci pořádal a celou sponzoroval Asus, a my jste tam nemohli chybět. Kromě hrátek s kapalným dusíkem, nám také byla prezentována deska pro platformu "Nehalem" a mnoho dalšího. A že bylo skutečně o co stát, není možné vůbec pochybovat.

Reklama
Reklama

Po společné večeři v pivnici, se vstávalo špatně ale mnozí se přemohli - čekalo nás představení desky pro rodinu procesorů Nehalem, a to by si nikdo nenechal ujít. Prezentace začínala představením několika současných produktů, jako je Radeon HD4870 X2 a základní deska Rampage Extreme. Asus dále představil koncept triální grafické karty HD3850 X3 Trinity s třemi mobilnímu GPU VR670 na jednom PCB. Poté se již prezentace přiblížila závěru a chystalo se představení desky pro Nehalem.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Samotná deska se od těch dnešních v ničem zásadním neliší. Pod chladiči se skrývají čipy sady, o nové platformě hovoří snad jen pouze šest slotů pro paměti. Při pozornějším zkoumání ale narazíme na mnoho odlišností. Hlavně co se týče patice procesoru, která je proti LGA 775 výrazně jiná.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Základní desku si dobře prohlédněte na této fotografii (pro zvětšení klikněte). Pod růžovým chladičem se skrývá jižní můstek, pod černým X58 Express. Rozmístění PCIe slotů, konektorů SATA a dalších komponent je shodné s dnešními deskami. Tato deska má ale jednu novinku - SAS diskový řadič. Podle všeho půjde spíše o softwarový RAID, který na výkon dedikovaných SAS řadičů ale nebude stačit. Uvidíme, dle testů.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Patice LGA 1366 je opravdu velká. Napájení této desky je 16-ti fázové, není to ale proto, že by procesor potřeboval tak masivní napájení. Hlavní důvod je další generace EPU-Six enginu pro úsporné technologie.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Všechny "taháky" nové desky ukazuje následující slajd. Největšímu zájmu se na prezentaci těšil přetaktovací program TurboV a OC Palm.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Program TurboV a procesor Bloomfield v akci. Násobič čipu šlo libovolně měnit přímo v systému Windows. S procesory Nehalem také přichází Turbo Mode, což umožní automaticky přetaktovat čipu třeba pouze i jediné jádro. Máte single-thread aplikaci, která neumí využít víc jader? A chcete zvýšit její výkon? Funkce Turbo Mode vám to umožní, dokáže zvýšit takt jader na sobě nezávisle. Oficiální specifikace a detaily této novinky neznáme, a jak bude skutečně fungovat teprve uvidíme.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Dále si představme OC Palm. Pomocí tohoto zařízení je možné systém přetaktovat úplně za chodu. Hrajete hru, a potřebujete vyšší výkon? Přímo během hraní můžete otočit kolečkem na tomto zařízení a systém se přetaktuje, aniž byste museli hru opustit. Jak i tato věc bude fungovat v praxi se dozvíte již brzy, má totiž mnoho dalších funkcí. Kompletní test této desky a procesoru s jádrem Bloomfield bude na našich stránkách již za pár dní.

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Na úplný závěr nám Asus ukázal několik grafických karet ze série Asus ROG Matrix Edition. Nejzajímavější model vidíte na obrázku - je jím přetaktovaná edice Radeonu HD4850. Hlavní výhodou této karty (a dalších z této edice), je nulová hlučnost ve 2D prostředí. Ventilátor se totiž ve 2D režimu zcela zastaví, ve 3D umí karta inteligentně regulovat otáčky a předcházet přehřívání čipu. Kromě těchto vlastností má také karta ve 3D vyšší výkon, jelikož jsou její takty proti běžné kartě velmi zvýšené. Myslím si, že úspěch těchto karet by mohl být vysoký - závisí na cenách v obchodech.

Poděkování

Děkuji všem členům Česko-Slovenského týmu za příkladnou spolupráci při přetaktování, a ladění systému v šampionátu. Díky vám všem byla účast na této akci, tak skvělá jak byla. Nesmím také zapomenout poděkovat pořadateli Asus, že jsme měli tu čest se této zajímavé akce zúčastnit - Díky!

Asus šampionát v přetaktování - Berlín 2008

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning