Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty!

Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty! | Kapitola 24

Adam Vágner

Adam Vágner

24. 4. 2019 03:00 47

Seznam kapitol

1. Asus ROG Strix GTX 1650 O4G Gaming: parametry 2. Konstrukce karty, konektory, výbava 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux 12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12)
13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v Metro Last Light 17. Teploty 18. Chování ventilátorů 19. Hlučnost 20. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 21. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Přetaktování 24. Závěrečné shrnutí

Nvidia včera uvedla na trh GeForce GTX 1650. Bez fanfár a bez propagace, která obvykle uvádění nových produktů provází. Nabízí nový čip TU117, nízkou spotřebu, solidní výkon pro plné HD rozlišení, a s lepším chladičem i krásně tichý chod. Jednou věcí ale nepřekvapí – není výhodnější než současný bestseller v nižší třídě, 4GB Radeon RX 570.

Reklama

Začneme tím pozitivním. Výkon slušný, proti GTX 1050 Ti má i zajímavý nárůst asi o pětinu. To není špatné na to, že rozdíl v příkonu obou karet je doslova pár wattů. Spotřeba je skvělá (přídavnému napájení navzdory). Cena GTX 1650 by taky nebyla zlá, kdybychom srovnávali čistě s GTX 1050 Ti. Moc modelů s GTX 1050 Ti s cenovkou pod čtyři tisíce ještě ani dnes nenajdete. GTX 1650 na čtyřech tisících začíná. Ale GTX 1050 Ti není jediná karta na trhu. Je tu ještě šílená 4GB RX 570 která spadla cenou na částky kolem tří a půl tisíc, a tak poměrem cena/výkon momentálně válcuje vše. A Nvidia zjevně nemá zájem jí v tomto ohledu konkurovat. I když by to pro ni asi nebyl problém, budeme-li vycházet z toho, že Radeony nejsou momentálně ve výprodeji těžce pod cenou. Čip má podobnou velikost, paměti jsou obdobné, spotřeba je poloviční, chlazení stačí mnohem jednodušší, prostě takto od pohledu je to levnější řešení než RX 570.

Proč?

Ke koupi GTX 1650 do herního PC je momentálně jsou asi dva důvody – že musíte mít opravdu co nejúspornější kartu, která má alespoň nějaký výkon, anebo že opravdu nechcete Radeon. A speciálně u ROG Strix GTX 1650 od Asusu můžete v takovém případě rovnou sáhnout i po nějaké GTX 1060 anebo pod GTX 1660, které cenově vyjdou prakticky na stejno a nabídnou o třetinu nebo téměř o polovinu vyšší výkon.

Konspiračním teoretikům domnívajícím se, že Nvidia chtěla „fail v podobě GTX 1650 ututlat“, můžu jenom říct, že Nvidia grafiky recenzentům nezařizovala ani u GTX 1660 nebo GTX 1660 Ti, nechala to na partnerech a ti GTX 1650 do testů předem rozeslali stejně jako předtím, dokonce ještě o něco dříve. Bohužel nebyly v předstihu ovladače. 

I u ovladačů ale hádám, že problém bude jinde – buď nějaké technické potíže, anebo jen neochota Nvidie řešit embargo, podporu a starat se o novináře kvůli čipu, který je v nabídce spíš do počtu (anebo možná kvůli mobilnímu segmentu) a mezi desktopovými modely GeForce není pro Nvidii zajímavý. Ne že by na uvedení GTX 1650 Nvidia zcela rezignovala, jenom to neprovázel obvyklý konferenční hovor a příprava reviewers guide (což někteří, kteří „příručky pro recenzenty“ vnímají jako nekalou marektingovou praktiku, možná i uvítají).

Tím, že novinářům ovladače záměrně dopředu nedá, by nedosáhla toho, aby se výkon GTX 1650 ututlal a na veřejnost neprosákly informace, že je méně výhodná než RX 570, ale jenom toho, že se to lidi nedozví už s uvedením, ale o pár hodin později.

Ne že by před uvedením neexistovaly žádné ovladače pro GTX 1650, někde po internetu se měla potulovat upravená verze starších driverů s dobastlenou podporou pro GTX 1650 a výrobci měli k dispozici testovací verze (které recenzentům opravdu nesměli poslat), Nvidia každopádně důrazně doporučila vyčkat s testováním na oficiální ovladače, ve kterých měly být další výkonnostní optimalizace.

Ideální nižší třída

A teď je čas vrátit se k titulku článku. Strix GTX 1650 má vlastnosti, které bych očekával od většiny karet nižší třídy. Má nízkou spotřebu, díky tomu je nenáročná na napájení i chlazení. Stačí i menší chladič k tomu, aby se dala uchladit tiše. Má výkon, se kterým si na levných monitorech s plným HD rozlišením zahrajete většinu her včetně těch nejnovějších s plnými nebo mírně sníženými detaily. Díky nízké spotřebě je nenáročná na výkon zdroje a levná i na provoz. To vše jsou vlastnosti ideální do levného herního počítače. A v těchto ohledech je ROG Strix GTX 1650 každému majiteli musí udělat radost.

Není to lowend v tom smyslu, že výrobce vykrade všechno, co se dá, aby ušetřil korunové položky za cenu razatního zhoršení vlastností daného produktu. Karta není záměrně zmrzačená, takže nemusí bez zátěže hučet víc než kvalitní highendové karty v zátěži, v zátěži už vůbec nemusí znít jako akumulátorový vysavač a nemusí ani vypadat jako levný produkt s ošklivými plastovými výlisky z nižší cenové.

Přesně tak bych si představoval ideální grafiky nižší třídy. A za takové vlastnosti by mělo smysl připlatit nějakých šest, osm stovek proti těm vykradeným modelům s tím, že pokud chcete mít hlavně tichou a úspornou kartu, samostatně za ty peníze lepší chladič stejně nepořídíte.

Ano, tak by měly vypadat lowendové karty, ale taky by měly jako ten lowend stát.

Problém je, že už i ty základní modely GTX 1650 jsou ve srovnání s 4GB Radeonem RX 570 pomalejší a dražší. A i přesto Asus nespokojí s nějakými osmi stovkami navíc, ale chce navrch bezmála dva tisíce korun. Ani u vyšší třídy dvoutisícový příplatek nevypadá zrovna dobře, ale je to snesitelnější než u karty za čtyři tisíce, kterou prodraží o polovinu.

Nenapadá mě, kdo by takový produkt měl chtít, pokud nestaví vysloveně nějaký speciál typu člověk, co neví, co s prachama, potřebuje tiché úsporné HTPC chlazené vzduchem do obýváku k full HD televizi, chce na tom hrát, má to v prosklené skříní a vše, co jde, musí být od Asusu a musí to svítit.

Asus ROG Strix GTX 1650
KLADY
Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty!
i Zdroj: PCTuning.cz
Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty!
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
Výkon dostatečný na většinu her v 1080p cena
nízká spotřeba cena
předimenzovaný chladič  cena
při nízké zátěži pasivní chlazení výkon horší než o dva tisíce levnější RX 570 4GB
tichý chladič na nižší třídu mizerný poměr cena/výkon
Orientační cena s DPH: 5 800 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama