Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty!
Seznam kapitol
Nvidia včera uvedla na trh GeForce GTX 1650. Bez fanfár a bez propagace, která obvykle uvádění nových produktů provází. Nabízí nový čip TU117, nízkou spotřebu, solidní výkon pro plné HD rozlišení, a s lepším chladičem i krásně tichý chod. Jednou věcí ale nepřekvapí – není výhodnější než současný bestseller v nižší třídě, 4GB Radeon RX 570.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Jsem si dobře vědom, co chce většina lidí v této recenzi vidět především. Je to jasné všem, kdo se v posledních týdnech dívali na ceníky grafických karet, takže to napíšu rovnou na úvod: 4GB Radeon RX 570 je výkonnější, stojí méně a nabízí výrazně lepší poměr cena/výkon než tato novinka od Nvidie. GTX 1650 vedle dva, resp. skoro tři roky starého produktu neobstojí v tom základním, co má levná herní grafika nabízet – slušný výkon za nízkou cenu. Tedy výkon by slušný byl, problém je spíš ta cena.
Pokud sháníte herní grafiku mezi nějakým třemi a pěti a půl tisíci, je nejlepší, co teď můžete vybrat, 4GB Radeon RX 570. V grafech jej momentálně nenajdete – v testlabu nám nezůstala žádná karta, na které bych jej mohl přeměřit. Ne že by to znamenalo, že GTX 1650 s RX 570 nesrovnáme. Srovnáme, ale ne v dnešním testu. Pár momentálně nejzajímavějších karet z tohoto segmentu už tady totiž mám, takže se na ně podíváme, jak bude trochu času. Bohužel dorazily až včera, takže výsledky RX 570 v grafech zatím nenajdete. Něco málo už ale z RX 570 4G Armor naměřeno mám a za pokusím se za pochodu přidat aspoň dílčí výsledky testů výkonu.

GeForce GTX 1650
GeForce GTX 1650 dostala nový čip TU117. Má plochu jen 200 mm², aktivních 896 stream procesorů, 56 texturovacích jednotek a 32 ROP. Karta využívá paměti GDDR5 taktované na 8 GHz efektivně, které jsou připojené přes 128b sběrnici. Základní takt je 1485 MHZ, udávaný takt s boost 1665 MHz.
Výkonnější GTX 1660 má 1408 SP, 88 TMU, 48 ROP a 192b sběrnici se 6 GB GDDR5 na 8 GHz.
My se jako první podíváme na extrémně luxusní provedení (cenou) ROG Strix GTX 1650 O4G od Asusu.

Karta od Asusu je už z výroby výrazně přetaktovaná, boost je navýšený z 1665 na 1830 MHz. Power limit je zvednutý ze standardních 75 na 85 W s možností dalšího navýšení o 12 % na 95 W. Limit teploty je na 83 °C



Na zadní straně obalu výrobce upozorňuje chladič s dvojicí heatpipe, které jsou v přímém kontaktu s grafickým čipem, plně automatizovanou výrobu, podporu rozhraní Aura Sync a RGB LED, ventilátory wing-blade s malými „winglety“ na koncích lopatek, semi–pasivní chlazení a software GPU Tweak II pro ladění karty.




Malé plus má Asus za to, že ke kartě přidal dva stahovací pásky se suchým zipem na kabely (na druhou stranu, za tu cenu...). A dál už jen obligátní stručná instalační příručka a DVD se softwarem – neříkám ani ovladači, protože je na něm jen nějaká 100MB instalačka, která nejspíš nainstaluje GeForce Experience na to, aby ovladače stáhl z internetu (ale jestli je to záležitost karet v první vlně, nebo ovladače na DVD nedostanete ani u dalších karet, netuším).
