Asus Strix GTX 1650: Tak by měly vypadat lowendové karty! | Kapitola 19
Seznam kapitol
Nvidia včera uvedla na trh GeForce GTX 1650. Bez fanfár a bez propagace, která obvykle uvádění nových produktů provází. Nabízí nový čip TU117, nízkou spotřebu, solidní výkon pro plné HD rozlišení, a s lepším chladičem i krásně tichý chod. Jednou věcí ale nepřekvapí – není výhodnější než současný bestseller v nižší třídě, 4GB Radeon RX 570.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Abyste měli lepší představu o hlučnosti karet: obyčejný volně stojící 120mm systémový ventilátor Gelid Silent 12 klasické konstrukce se sedmi lopatkami dosahuje při měření za stejných podmínek jako karty ve volném prostoru (nikoliv někde před či za mřížkou) hlučnosti 29,5 dBA při 600 ot./min, 30,5 dBA při 800 ot./min a 32,5 dBA při 1000 ot./min.
Bez zátěže není dnes u většiny karet co řešit ani co měřit, chlazení je pasivní a jediné, co ukazuje údaj na hlukoměru, je okolní noční „klid“ (27,5 dBA).
U GTX 1660 Ti od Asusu jsou v grafu hodnoty naměřené v Q mode, u ostatních Strixů z řady RTX 2000 byl BIOS přepnutý na P mode. V Q mode se i ostatní nové Strixy většinou pohybovaly na úrovni kolem 32–33 dBA.
Hlučnost je ukázková. V noci na pasivně chlazeném benchtablu sice kartu uslyšíte, v běžném počítači je to ale bez šance. Cívky stejně tak, jsou výrazně tišší než obvykle, takže po osazení do aktivně chlazené skříně se to ztratí, ale když budete opravdu chtít, tak je uslyšíte.
Otáčky větráků můžete každopádně ještě stáhnout, teploty jsou i na těch 1250 ot./min směšně nízké. Dostanete tak prakticky neslyšnou kartu.