Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta
Článek Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta

Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta

Adam Vágner

Adam Vágner

31. 3. 2021 03:00 26

Seznam kapitol

1. Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming: představení 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2 15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP (QUIET + tichý) 18. Chování boost v AvP (QUIET + vyvážený) 19. Chování boost v AvP (PERFORMANCE + vyvážený) 20. Chování boost v AvP (PERFORMANCE + rage mode)
21. Chování boost v F1 2020 (QUIET + tichý) 22. Chování boost v F1 2020 (QUIET + vyvážený) 23. Chování boost v F1 2020 (PERF. + vyvážený) 24. Chování boost v F1 2020 (PERFORMANCE + rage) 25. Boost v Metro Exodus (QUIET + tichý) 26. Boost v Metro Exodus (QUIET + vyvážený) 27. Boost v Metro Exodus (PERFORMANCE + vyvážený) 28. Boost v Metro Exodus (PERFORMANCE + rage) 29. Boost ve World of Tanks (QUIET + vyvážený) 30. Boost ve World of Tanks (QUIET + vyvážení) 31. Boost ve World of Tanks (PERF. + vyvážený) 32. Spotřeba sestavy 33. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 34. Chování ventilátorů 35. Hlučnost 36. Teplota GPU 37. Průměrný výkon 38. Cena, poměr cena/výkon 39. Závěrečné shrnutí

Nereferenční Asus TUF Gaming Radeon RX 6800 XT O16G dostal od výrobce monstrózní tříslotový chladič s trojicí ventilátorů. Ten dokáže i továrně přetaktovaný čip udržet na nízkých teplotách při dobré hlučnosti. Pro příznivce Radeonů je to zkrátka snová karta...

Reklama
Reklama

Obrovský a poctivý chladič posouvá schopnosti karty dále než u referenčního provedení. Konstrukce karty je špičková, karta je oproti referenci lepší ve většině ohledů až na spotřebu a poměr výkon/watt (což je na přetaktovaný model logické).

Co mi uplně nesedlo, je nastavení regulace. Už jsem si zvykl, že s BIOSem Performance to Asus s ventilátory přehání a chlazení bývá obvykle zbytečně hlučné, ale s BIOSem Quiet bývá u tříslotových karet Asusu hlučnost výrazně lepší než u průměrných grafik. Tentokrát tomu tak není. Karta je i v tichém režimu ve špičkách na hlukoměru na úrovni průměrných modelů a je celkem slyšet, což u posledních generací TUFů a Strixů není obvyklé – čtyři dříve testované modely na tom byly o 5 dBA lépe.

Do jisté míry za to může i kolísání otáček ventilátorů v závislosti na teplotě hotspotu (nejteplejšího místa na čipu), které je u posledních generací Radeonů obvyklé. Teplota hotspotu se totiž mění výrazně rychleji než průměrná a téměř skokově a s tím mohou téměř skokově růst i otáčky ventilátoru – během pár sekund o 400 ot./min výše, aby následně jen pomalu klesaly.

Regulace takto „panikaří“ i v případě, že jsou u TUFu teploty hotspotů kolem 85 °C. U referenční RX 6800 přitom regulace čip pouštěla běžně na hodnoty kolem 95 °C. Průměrná teplota čipu je přitom jen kolem 70 °C. Rezerva chladiče je tedy dost velká, retulace přesto pouští ventilátory k 1600 ot./min, na kterých už jsou slyšet.

Až kombinace BIOSu QUIET a tichého režimu uspokojí i jedince, kteří mají rádi tiché karty. S ní už se dostanete na hodnoty hlučnosti obvyklé u prémiových highendových karet. Kolísání otáček sice nezmizí, ale i ve špičkách nebude hlučnost ventilátorů zvlášť vysoká. Teploty přitom nijak drasticky nevzrostou, ostatně je to vidět v testu provozních vlastností.

Stejně jako většina highendových modelů s příkonem kolem 300 W pak karta trpí na cvrlikání cívek.

Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta

Co ale rozhodně nepotěší, je vysoká cena. S oficiální doporučenou cenou asi nemá smysl v současné situaci srovnávat, horší je, že cena doporučená Asusem je 28 tisíc korun a to je výchozí bod, na který si obchodníci v současnosti přisazují dalších pár tisíc korun. V obchodech pak najdete jakékoliv částky od 33 do 60 tisíc. Ale s tím si teď asi nemusíte moc lámat hlavu stejně je malá pravděpodobnost, že by se karta dala pořídit.

A dostupnost už snad ani nemá smysl řešit. U Radeonů je ještě výrazně horší než u GeForce – tam máte šanci pořídit nějakou kartu aspoň pohromadě s hotovou sestavou, u Radeonů nejsou v nabídce skladem v obchodech moc vidět ani ty hotové sestavy.

ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G GAMING
KLADY
Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta
Asus TUF RX 6800 XT O16G Gaming v testu: skvělá a drahá karta
ZÁPORY
Vysoký výkon v rasterizaci zatím chybí srovnatelná alternativa k DLSS
Bez zátěže pasivní chlazení, nepříliš hlučná v zátěži, tišší než referenční karta výrazně vyšší cena než referenční karta, horší poměr cena//výkon
16 GB paměti niší výkon v ray tracingu než GeForce
podpora DX12 Ultimate, ray tracingu doporučená cena výrazně vyšší
tovární přetaktování  

Doporučená cena s DPH: 27 999 Kč

Hrubě orientační prodejní cena: 33 000 Kč

stránka produktu na CZC.CZ: https://www.czc.cz/asus-radeon-tuf...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning