bios-a-nastaveni-konec-spekulacim-2-cast
Software Článek BIOS a nastavení - konec spekulacím (2. část)

BIOS a nastavení - konec spekulacím (2. část)

Vopička Ondřej

Vopička Ondřej

29. 9. 2004 00:00 32

Seznam kapitol

1. Power Management - Temelín "online" 2. Nastavení "add-on" karet a periferií 3. Overclocking menu, závěr

U někoho mohou nastavení BIOSu vyvolávat hrůzu, paniku a noční můry při pomyšlení na odtažitě modrou uživatelskou obrazovku plnou nesrozumitelných možností a nastavení. Existuje ale i sorta lidí, v kterých hlodá líbivý ladičský čertík a když se jim dostane pod ruku jakékoliv PC, v první řadě prohledávají baterkou jeho vnitřnosti a šťourají se právě v BIOSu. Ať již patříte k jakékoliv skupině, vězte že : "BIOS je když.....".

Reklama
Reklama

V předchozí části tohoto článku jsme se seznámili s popisem hodnot čipové sady (Chipset Features) a základních nastavení BIOSu (Standard a Advanced Settings). Nyní uzavřeme toto malé pojednání zbývajícími položkami menu, které můžete najít na Vaší milé obrazovce po stisku DEL :-) Veškeré sounáležitosti o práci s uživatelským prostředím SETUPu byly již řečeny, tudíž všechny směle mohu odkázat na první část článku a nyní se zaobírat jen pro někoho možná "strohým" až "syrovým" popisem.

Power Management je (jak již název napovídá) rozšířenou možností, kterou BIOS obsluhuje správu napájení. Obecně lze říci, že Power Management je myšlenka zcela bezúhonná a v jádru dobrá. Všechna ta možná vypínání pevných disků, popř. přechod na "low-power mode, režimy spořící a spací, vypínání monitorů a jim podobné "kWh-šetřící utility" mají dozajista své opodstatnění. Na druhou stranu existuje velká řada odpůrců (zejména konečných uživatelů), kteří se pozastavují nad účinností a skutečném šetřícím procentu, nehledě na to, že při rozdílné kvalitě počítačových komponent nemusí být vždy Power Management pravou "košér" záležitostí (jdete na chvíli od počítače někam jinam kde se zdržíte a když se vrátíte, tak zjistíte, že nakrásně rozdělané účetnictví v Excelu zkolabovalo do režimu spánku, nebo přešlo na nějaký jiný druh šetřícího módu, ze kterého se může (ale nemusí) vrátit zpět do podoby, když jste odešli :-))

Během několik let se vyvinulo mnoho standardů jak tento "management" řídit (BPMU, APM) a spravovat, až do roku 2000, kdy skupina "vlivných" firem (Microsoft a jiní mogulové) ustanovila jako výchozí standard Specifikaci ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Pro správnou funkci ACPI je potřebná podpora jak ze strany BIOSu, tak ze strany operačního systému a také hardwarových komponent. Proto si tedy dobře zjistěte, zda-li je formát ACPI podporován ze strany vašich komponent (na krabici by mělo být něco jako ACPI Compatible).

BIOS a nastavení - konec spekulacím (2. část)

ACPI StandBy State (ACPI Sleep Time, ACPI Suspend Time)

Umožňuje nastavit režimy "spánku" vašeho počítače. Režimů může být až 6 (min. 3) a záleží jen na typu čipové sady a výrobci desky, který je obsažen. Režim S1/POS (Power on Suspend) je pro počítač lehkým "spánkem", který vypíná pouze monitor a pevné disky, přičemž se z něj lze  bezpečně vrátit. Hlubším spánkem je pak režim S3/STR (Suspend to RAM), který jak již název napovídá uloží současný stav systému do operační paměti. Zpětný návrat do systému již není tak rychlý jako v případě POS a pro jeho řádnou funkci je opravdu potřeba podpora ze strany hardware. Poslední možností bývá zpravidla AUTO, při které BIOS ve spolupráci s OS vyhodnotí nejlepší režim při daném stavu systému.

Doporučení : Majitelé nových komponent mohou nastavit AUTO, ti co si nejsou zcela jisti pak raději S1/POS popř. ACPI doporučuji vůbec neprovozovat.

 • Power Management / APM (Power Management Control by APM) - APM (Advanced Power Management) je standardem, který předcházel ACPI a pokud máte právě s ACPI problémy, je na místě zkusit řízení "starším" APM.
 • USB WakeUp from S3 umožní "probuzení" pomocí USB zařízení, pokud je počítač v režimu S3 (Suspend to RAM)
 • PCI LED Green Status (LED in Suspend) zapíná režim diody na CASE vašeho počítač (pokud ji máte tedy vůbec připojenou). Dioda může blikat (blink), svítit nepřetržitě nebo být zhasnutá pokud se počítač nachází v některém z režimů spánku. Alternativní možností někdy bývá i využití s Power LED v režimech : Single (svítí jedna), Double (svítí obě), Blink (jedna zhaslá, druhá bliká)
 • Suspend Time Out (Minute) můžete manuálně nastavit dobu po které počítač přejde do úsporného režimu (dle nastavené ACPI StandBy State). Doporučuji tuto hodnotu vypnout a nastavit vše z operačního systému.
 • Video Off Option a Video Off Mehod (Video Power Down) určují způsoby a nastavení šetřících režimů monitoru a zda-li je přítomen na konektoru signál po celou dobu (Always On) nebo jen v některém ze Suspend "režimů". Všechny monitory "zelených" specifikací (TCO) mají nějaké ty funkce, tudíž je na místě nastavit DPMS Support (Display Power Management Signaling). Je-li Váš monitor staršího data, zkuste V/H Sync+Blank (uspí porty obrazové synchronizace a vymaže videobuffer) nebo pouze Blank.
 • Modem Use IRQ umožní probudit se ze spánku pokud se objeví příchozí data na vstupu modemu (např. používáte-li modem jako fax). Zde musíte nastavit požadavek na přerušení (IRQ), který Váš modem využívá.
 • Power Button Function (Sort-Off by Power Button) umí přenastavit funkci klasického Power tlačítka na CASE. Standardní je možnost On/Off, která má pro stisk Power tlačítka jasný význam. Zajímavější je pak Suspend (popř. Delay 4sec), která rozliší režim spánku (držíte-li tlačítko méně jako 4sec) a kompletní vypnutí počítače (držíte-li ho více jak 4sec).
 • State After Power Failure (Restore on AC/Power Loss) řídí stav počítače po výpadku proudu, či jeho kritickém snížení. Počítač se může buď zapnout (On), vypnout (Off) nebo vrátit do předchozího stavu (Last State) před výpadkem. To říká teorie. Prakticky mám však zkušenost, že když vylítne proud, tak se počítač prostě vypne a žádný State After Power Failure ho nevzrušuje :-) Ale třeba to někomu bude fungovat.

BIOS a nastavení - konec spekulacím (2. část)

 • WakeUp Events většinou umožní vstup do dalšího podmenu, kde si dále můžete vybrat z událostí, které Váš počítač vytrhnou z jeho snění.
 • WakeUp on Ring značí probuzení počítače signálem z modemu (souvisí s Modem Use IRQ).
 • WakeUp LAN jak název napovídá probouzí signálem ze síťovky.
 • WakeUp VGA je signálem z videokarty.
 • Resume on PME# probudí počítač jakýmkoliv signálem z přídavného zařízení (včetně síťové karty).
 • RTC Alarm Resume dává možnost nastavit si přesně čas probuzení
 • HardDrive Suspend Ability zakazuje a umožňuje řízení pevných disků. Je-li ACPI zapnuto, je vždy povoleno.
 • Display Activity zaznamenává (Monitore) aktivitu na displeji a při jakékoli změně probouzí. Volba Ignore je, jak je patrné, druhou možností :-)

Tip: záleží zase samozřejmě na jednotlivci, ale já jsem třeba k těmto "power featurkám" mírně skeptický. Nepotřebujete-li tedy žádné probouzení a suspendace do různých režimů, nastavte co jde na DISABLED. Tím však ale nikomu nic nechci radit nebo doporučovat.

Dříve se pod funkcí Power Management skrývaly nastavení monitorující teplotu CPU, systému a příslušné napájecí voltáže. Dnes se (zpravidla) vyskytují v "separé" PC Health, které někdy může být součástí Power Managementu.

PC Health - Dnes neumírej

BIOS a nastavení - konec spekulacím (2. část)

Jedná se v podstatě jen o informativní přehled vnitřních hodnot napětí a teploty. Nahlédnout můžete na teplotu CPU (CPU Temperature), teplotu snímanou ze základní desky uvnitř CASE (System Temperature), rychlost větráku na CPU (CPU Fan Speed), rychlost větráku v CASE (Chassis Fan Speed) a hodnot napětí, která jsou dodávaná rozvody ze zdroje. Měnit zpravidla nic nejde, čas od času se vyskytovala volba CPU Critical Temeperature (která byla spíše v Power Managementu), kde se dala nastavit volba teploty při níž došlo k přepnutí buď do úsporného režimu, nebo vypnutí počítače. Popis jednotlivých položek a úvahy o tom, která hodnota je zdravá a nezdravá pro správné PC Health, jsou článkem do zvláštní kategorie a nemá smysl teď nad tím polemizovat.

Všimněte si na obrázku zajímavé položky Chassis Intrusion, která (dle manuálu) monitoruje vstup (odkrytování) do CASE. Třeba když se Vám tam hrabe mladší bratr, nebo tak... :-)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning