Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 11. 2011 03:00 53

Seznam kapitol

1. Windows 8 spása Bulldozeru? 2. Použité verze 3. Turbo režimy ve Windows 8 4. Testovací systém 5. Syntetické testy – paměti 6. Syntetické testy – výpočetní operace 7. Praktické testy I. – komprese, multimédia
8. Praktické testy II. – PS, Excel, šifrování disku, JS 9. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 10. Systémový test – PC Mark 7 11. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 12. Měření spotřeby 13. Shrnutí výkonu 14. Zhodnocení a závěr

Výkon procesorů AMD FX architektury Bulldozer není příliš slavný. Podle AMD by se ale mělo s přicházejícími Windows 8 blýskat na lepší časy a potenciál této architektury by se měl ukázat v lepším světle. Co myslíte? Bude AMD FX pod Windows 8 výkonnější nebo nikoli? A jak se pod Windows 8 změní výkon Sandy Bridge?

Reklama

K testu jsem samozřejmě použil oficiálně vydanou Developer Preview verzi. Od jejího vydání ale doba pokročila a temná zákoutí internetu nabízí i novější build. Vyzkoušel jsem tedy obě verze. Podívejme se společně na obě použité verze za pomoci obrázků a krátkého popisu.

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jako první jsem nainstaloval nejnovější dostupný build 8141.11021. Jde o kousek novější sestavení, než je oficiální vývojářská verze. Tato verze má novější verzi rozhraní Metro, také Windows Explorer a přehrávač médií je zde novější. Systém se ale stále hlásí spíše jako Windows 7, funkční jsou také všechny klasické ovladače Windows 7. Potěšující bylo, že Metro bylo primárně vypnuté. Nakonec jsem tento systém pro měření výkonu nepoužil.

Jak vidíte na obrázku, pečlivě jsem si nainstaloval všechny testy a také je všechny spustil a změřil výsledek. Výkon procesorů AMD FX-8150 i Core i7-2600K byl významně nižší než ve Windows 7 nebo další vývojářské verzi (starší) Windows 8. Téměř ve všech testech byl výkon špatný. To nám poskytuje důrazné varování, že každý build Windows 8 je nastaven jinak a pro něco jiného. Místo výkonu zde vývojáři spíše například protlačili nové funkce. Každý build je jiný a výkon může dle použité verze značně kolísat. Co to znamená? Všechny testy výkonu v těchto verzích jsou k ničemu a o reálném stavu v prodejní verzi systému neříkají nic.

Ve chvíli, kdy jsem tuto skutečnost zjistil, jsem dále už pokračovat nechtěl, jelikož to opravdu nemá cenu. Co dnes naměřím, s novým buildem nemusí platit. Výkon ve finální verzi může být zcela jinde než v současných pre-Beta verzích. Nakonec jsem se ale přemluvil a nainstalovat vývojářskou verzi. Test má smysl dokončit z důvodu objasnění faktu, že bájný výkon ve Windows 8, jak nám slibuje AMD, se nekoná. Je nutné otevřeně říci pravdu, jelikož debaty na všemožných serverech a fórech se zaplňují nesmysly, že AMD FX pod Windows 8 nabídne mnohem lepší výkon. Abych ukázal, jak to je doopravdy, tento test jsme přeci jen dokončil.

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Použil jsem klasickou verzi stažitelnou z webu výrobce, to jest build 8102.110830. V systému jsem udělal pouze několik změn. Vypnul jsem Metro a vrátil klasické menu Start a stáhl asi dvě záplaty z Windows Update. Nainstaloval jsem všechny ovladače a nastavil systém „pro výkon“ v ovládacím pod-menu Systém. Některé aplikace a testy se spustit na první pokus nedaly, v režimu Administrátora ale jdou spustit všechny. Následovalo pak už jen měření obou sestav. Během testu jsem nezaznamenal žádné problémy. Mimo test jsem ale zkoušel Crysis 2 a Battlefield 3, ani jednu hru se mi spustit nepodařilo. Tato verze zkrátka není plnohodnotný operační systém a má své rezervy. Pro náš účel ale musí stačit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama