Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 11. 2011 03:00 53

Seznam kapitol

1. Windows 8 spása Bulldozeru? 2. Použité verze 3. Turbo režimy ve Windows 8 4. Testovací systém 5. Syntetické testy – paměti 6. Syntetické testy – výpočetní operace 7. Praktické testy I. – komprese, multimédia
8. Praktické testy II. – PS, Excel, šifrování disku, JS 9. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 10. Systémový test – PC Mark 7 11. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 12. Měření spotřeby 13. Shrnutí výkonu 14. Zhodnocení a závěr

Výkon procesorů AMD FX architektury Bulldozer není příliš slavný. Podle AMD by se ale mělo s přicházejícími Windows 8 blýskat na lepší časy a potenciál této architektury by se měl ukázat v lepším světle. Co myslíte? Bude AMD FX pod Windows 8 výkonnější nebo nikoli? A jak se pod Windows 8 změní výkon Sandy Bridge?

Reklama
Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem v několika posledních recenzích, závěrečné hodnocení se kompletně změnilo. V prvé řadě vás čeká aritmetický průměr všech započítaných výsledků. Už ale nemáme procesor, která představuje 100 procent a ostatní k němu srovnáváme. Nyní se v každém testu vybere vítěz a ten dostane 100 procent, ostatní jsou ohodnocené vzhledem k tomuto čipu. Paradoxně tedy může vzniknout situace, kdy v každém testu vyhraje jiný procesor, a to ovlivní výsledek. Součtem všech procentuálních výsledků a jejich vydělením počtem testů pak dostaneme aritmetický průměr všech testů – jako primární výsledek výkonu procesoru.

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Situaci objasňuje obrázek z výsledkové tabulky. Vidíte, že v testu Arena měl nejvyšší skóre šestý procesor, v druhém testu pak čtvrtý, stejně tak v následujících třech dalších testech. V posledním je opět nejlepší procesor na šestém řádku shora. Průměr se počítá s horizontálního součtu všech takto vypočtených hodnot.

Bulldozer v prostředí Windows 8 – srovnání výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výše popsané se promítlo do grafu a sloupců s označením „průměr“. Pokud jste si důkladně prohlédli výsledky tak vám asi finální verdikt ani říkat nemusím. Někde je výsledek lepší, někde naopak horší. Rozdíly jsou ale většinou malézanedbatelné. Výrazně lepší výsledek pod AMD FX-8150 jen v JavaScriptu což je ale zřejmě způsobené jinou verzi internetového prohlížeče. Naopak velký pokles jsem zaznamenal ve WinRAR nebo šachovém testu Arena, u prvně jmenovaného výkon klesl u obou procesorů, zřejmě jde o nějakou chybu v systému Windows 8.

Průměrný výkon procesoru AMD FX-8150 se pod Windows 8 proti Windows 7 snížil o 1 procento. To je zcela zanedbatelný rozdíl, způsobený hlavně velkým propadem u testu komprese. To se také zřejmě podepsalo na horším více-vláknovém výkonu jež klesl o 2 procenta. Naopak v jedno nebo dvou-vláknových úlohách si procesor pod Windows 8 polepšil o 2 procenta. Průměrný výkon je ale pod Windows 7 a 8 stejný. Podobné to je u Core i7-2600K. Průměrný výkon klesl o 2 procenta, o průměrná 1 a 2 procenta se snížil výkon v jedno i více-vláknových úlohách. I tady je tedy výkon pod Windows 7 a 8 stejný a v rámci chyby měření. Pro úplnost se podívejte na seznam testů pro kategorie z grafu:

Multithread je vypočítán z těchto testů: 7Zip, Blender, Cinebench R10, Cinebench R11.5, Euler3D, Excel, Fritz Chess, Lost Planet 2, multitask, PCMark 7 computation, PhysX, Pov-ray, Stream64, Truecrypt, WinRAR, wPrime, x264 benchmark.

Singlethread je spočítán z těchto testů: Arena Chess, DOSBox, H264 Mainconcept, převod do MP3, hra STALKER,  Photoshop, Sunspider Java, SuperPi, převod Xvid, hra Aliens vs Predators.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama