CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou
Článek CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

Pavel Boček

Pavel Boček

21. 10. 2015 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Cooler Master G550M na našem trhu není až tak dlouho, mohl tedy ujít pozornosti mnoha uživatelů. Jedná se o modulární zdroj s DC-DC měniči. Nabízí sice pouze certifikací účinnosti 80 PLUS Bronze, zato se podařilo cenu stlačit až tak, že spadá v podstatě do mainstreamu, přičemž nabízí pětiletou záruku. Výrobcem je ovšem CWT.

Reklama
Reklama

Vstupní filtrace

První část vstupní filtrace jako obvykle začíná na vstupní vidlici párem keramických Y kondenzátorů a jedním fóliovým X kondenzátorem. Na vodičích nejsou žádné tlumivky, vstupní vidlice samotná je částečně stíněná.

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

Dále jsou dva Y kondenzátory přímo na desce (a pátý mezi primární a sekundární stranou) společně se dvěma X kondenzátory a dvěma tlumivkami se společným jádrem. Varistor je hned vedle vstupního usměrňovače, první termistor také. Ano, skutečně jsou v tomto zdroji termistory dva, druhý je vedle vstupního kondenzátoru (bez bužírky).

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

Máme zde také mikročip Power Integrations CAP004DG pro inteligentní vybíjení X kondenzátorů a zamezení trvalým ztrátám. Umístěn je na straně pájení přímo na malé desce připájené ke vstupní vidlici. Druhý je pak ještě na hlavní desce – absolutně zbytečný, toto je zbytečné vyhazování rozpočtu na výrobu. Pokud shoří pojistka, proud nemůže proudit k vidlici (kdyby do ní někdo chtěl strkat prsty). A pokud ne, tak se kondenzátory na desce vybijí skrz první mikročip.

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

X kondenzátory (mezi fází a nulovacím vodičem) a Y kondenzátory (mezi fází a zemí/nulou a zemí), často také mezi primární a sekundární stranou, slouží k filtraci vysokofrekvenčního rušení ze sítě (často ze zařízení, které vlastní filtraci nemají kvůli úsporám, ale i ze zařízení, kde je filtrace jaksi těžko implementovatelná) a zároveň potlačují rušení z tohoto zdroje do sítě. Pro ten samý účel jsou použity tlumivky, dohromady vše tvoří vstupní filtr. Tyto součástky také mohou částečně pomoci k potlačení menších napěťových špiček v síti, k potlačení větších špiček (např. kvůli úderu blesku do vedení v okolí) je použit varistor. V dnešní době jsou Y kondenzátory osazovány i mezi síťovou zem/kostru) a pracovní zem zdroje (za usměrňovačem) k potlačení přenosu rušení uvnitř zdroje na sekundární stranu, jelikož rušení na opravdu vysokých frekvencích je schopné se přesouvat i po plášti vodičů či kostře. To je také důvod, proč jsou vstupní vodiče provlékány feritovými jádry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning