CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou
Článek CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

Pavel Boček

Pavel Boček

21. 10. 2015 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Cooler Master G550M na našem trhu není až tak dlouho, mohl tedy ujít pozornosti mnoha uživatelů. Jedná se o modulární zdroj s DC-DC měniči. Nabízí sice pouze certifikací účinnosti 80 PLUS Bronze, zato se podařilo cenu stlačit až tak, že spadá v podstatě do mainstreamu, přičemž nabízí pětiletou záruku. Výrobcem je ovšem CWT.

Reklama
Reklama

Hodnocení, závěr

Cooler Master G550M prošel zátěžovými testy a prošel jimi v rámci normy ATX, zaslouží si tak hodnocení. Zajímavou informací hned na začátek je to, že v hodnocení zdroje poměrně výrazně hraje roli trh, na kterém je prodáván. V tento moment je na našem trhu nezřídka dražší než sesterský model V550S, který je i ve starší revizi lepší v účinnosti, řízení napětí i zvlnění, pouze hluk je snad o něco vyšší (zejména ve vyšší zátěži). Na druhé straně, GM se ve vyšší zátěži rád přehřívá, což rozhodně nepomáhá těm strašným kondenzátorům, kterými je osazen.

Ani tak ale není v rámci samotného mainstreamu G550M není vyloženě špatný. Pokud bude nakonec V550S opět naceněn jako high-end, GM bude jedním z nejlevnějších zdrojů na trhu s modulární kabeláží a DC-DC měniči, které – byť ne tak dobré, jak by jinak mohly být – jsou stále lepší než jakýkoli skupinový design na trhu, každý den v týdnu. Jen vzpomeňme na Antec Earthwatts Platinum 550 W, na který jsme koukali minule. Co víc, i přes osazení kondenzátory, které nejsou nic moc a navíc jsou opekány ve vlastním elektrolytu, má G550M stále pětiletou záruku, takže jestli zdroj odejde je nakonec problém Cooler Masteru. Pokud máte krapet hlouběji do kapsy, může být řada GM tedy nakonec poměrně zajímavá,

Ovšem jelikož zdrojů s DC-DC měniči na trhu přibývá jako hub po dešti, a stejně tak i produktů s modulární kabeláží a vysokou účinností, konkrétně na českém trhu to asi bude mít G550M těžké. Alternativ, které stojí relativně stejně nebo jen o málo více a přitom mají lepší účinnost nebo osazení, je tu poměrně dost a pokud pár stovek není problém, určitě se vyplatí jít spíše do nich. Jako ona řada V Semi Modular, nebo SilentiumPC Supremo M1 Gold. Také bych byl opatrný na mainstreamový zdroj od CWT, i přes delší záruku. Reálné zkušenosti uživatelů (nikoli dle dat od výrobců/přeznačovačů) jsou takové, že jsou tyto zdroje reklamovány jako na běžícím páse. Zákazníci jsou často neustálým vracením zdrojů, které jsou jim dávány zpět jako „opraveno“ nebo „závada nenalezena“ tak znechuceni, že zdroje zahodí (takže zůstanou ve statistikách jako prodáno, nereklamováno) a raději koupí něco jiného.

S papírovou zárukou je tedy také nutné být opatrný, jelikož to není všechno, i přes dlouhé záruky různých značek jsou některé jejich řady (typicky Enermax NAXN, Corsair VS, VX a mnoho dalších) už spíše nechvalně proslulé. Pouze čas tedy ukáže, jestli mezi ně bude patřit i tato mainstreamová platforma CWT s DC-DC měniči. Jedním z důvodů reklamací jsou totiž i 400V kondenzátory C(r)apXon s „obecně nízkou kvalitou“ (citát Corsairu) na primárních stranách zdrojů. Co že to tento zdroj používá na tomto místě za kondenzátor?

Hodnocení zdroje Cooler Master G550M v segmentu mainstream je tedy následující:

  • kvalita použitých součástek: 10 b (- za nekvalitní kondenzátory, + za úspornou technologii, + za druhý termistor)
  • kvalita provedení: −5 b (− za kuličky pájky a horší pájení, − za volný drát)
  • regulace napětí: 5 b (− za kombinovanou zátěž, – za křížovou zátěž)
  • zvlnění: 8 b (− za kombinovanou zátěž, − za křížovou zátěž)
  • účinnost: 13,5 b (+ za vyšší celkovou účinnost, − za účinnost při crossloadingu)
  • výdrž při ztrátě napájení: 23 b (+ za delší výdrž)
  • ostatní: 18 b (+ za funkční ochrany, + za modulární kabeláž, + za oflexování kabeláže)

CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou

Pokud bychom řekli, že zdroj stojí 2100 korun, pak poměr hodnocení/cena by byl 100×72,5/2100 = 3,45. Po dvou zdrojích ze segmentu maistream vidíme, že G550M je na druhém místě. Dosadit můžete v budoucnu aktuální ceny a sami si hodnocení překontrolovat v daný okamžik.

Zdroj Hodnocení (mainstream)
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550 W 83
Cooler Master G550M 72,5

Cooler Master G550M
KLADY
CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou
CM G550M: levný modulární s DC-DC a 5letou zárukou
ZÁPORY
modulární kabelážvysoké provozní teploty zejména ve vyšší zátěži
rozumná cenahorší regulace -12 V
tichýnekvalitní kondenzátory
dlouhá výdrž při mikrovýpadku napájeníúčinnost pod 90 %
všechny ochrany fungují při vysoké zátěži a horším chlazení hrozí přehřívání
dlouhá záruka 
Orientační cena s DPH: 2100 Kč

Graf ceny produktu CoolerMaster RS550-AMAAB1-EU poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Za poskytnutí zdroje Cooler Master G550M děkuji společnosti Cooler Master.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights..

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. – můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning