Co je to NAS a na co se hodí mít malý server
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Co je to NAS a na co se hodí mít malý server

Co je to NAS a na co se hodí mít malý server | Kapitola 4

Hynek Fiala

Hynek Fiala

26. 4. 2021 11:00 30

Seznam kapitol

1. Malý server pro každého 2. Ne každý disk je pro NAS vhodný 3. Jak se postarat o bezpečnost dat 4. Další volitelná rozšíření pro NAS 5. Zapojení kamer do NAS 6. Další užitečné funkce

Network Attached Storage nebo zkráceně NAS znamená datové úložiště v síti. Většina čtenářů našeho serveru asi tuší nebo rovnou dobře ví, k čemu takové zařízení slouží. Ale pokud ještě nemáte představu, k čemu všemu se dá takový malý server v síti využít, čtěte dále.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
15
Reklama

Další volitelná rozšíření pro NAS

Každý NAS server je v podstatě malý počítač, který funguje na specializovaném operačním systému postaveném na Unixu. A stejně jako jakýkoliv jiný počítač jej lze často rozšířit a různě upgradovat. Samozřejmě pokud to výrobce dovolí, u nejlevnějších modelů se s takovou variantou moc nepočítá. Ale pokud si připlatíte za některý z těch dražších, máte možnost jak jej ještě dále vytunit.

Rozšíření paměti

Přidat další moduly lze často i do těch levnějších modelů. Protože je NAS specializovaný počítač určený hlavně jako síťový server, často moc paměti nemá. Unixové systémy si obecně vystačí pro běžný provoz s málem a to, co výrobce osadil v základu, bohatě stačí pro běžné funkce. Přidáním paměti tak nezískáte větší přenosové rychlosti nebo rychlejší práci se soubory. Hodit se ale může programům, které lze na NAS serveru provozovat a spouštět. A není jich málo, hlavní výrobci jako Synology nebo QNAP mají vlastní aplikační portály a navíc existuje celá nezávislá scéna vývojářů. Více paměti oceníte hlavně při virtualizaci a některé aplikace si třeba rovnou řeknou, že půjdou nainstalovat pouze pokud máte dostatečnou kapacitu paměti.

Co je to NAS a na co se hodí mít malý server
i Zdroj: PCTuning.cz

SSD pro cache

Další zajímavou možností jak vylepšit některé pokročilejší modely NAS je přidání SSD. Teoreticky samozřejmě nemusíte NAS server osazovat klasickými disky a můžete místo nich dát rovnou SSD. Bude to fungovat a to samozřejmě hodně rychle, ale zaplatíte logicky mnohem víc než za klasické disky. A díky často omezené přenosové rychlosti sítě to moc nevyužijete. To ale neznamená, že by SSD nešlo využít v NAS serveru. Díky jeho velkým přenosovým rychlostem a rychlé práci s malými bloky dat se dá použít jako vyrovnávací paměť cache pro NAS. Pochopitelně příslušné pozice najedete až na dražších modelech, kde se počítá s větší zátěží. Pokud kupujete NAS domů, tak nemá moc smysl uvažovat o nějaké přídavné cache z SSD. Tu oceníte hlavně když na server bude chodit najednou více uživatelů a jejich požadavky se začnou potkávat. Pak rychlá vyrovnávací paměť může výrazně zlepšit odezvy.

Co je to NAS a na co se hodí mít malý server
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Síťová karta pro rychlejší připojení

Vyšší modely NAS serverů jsou často vybavené více síťovými kartami. Umožňují tak vytvořit třeba virtuální sítě, nebo sdružit několik síťových karet najednou pro rychlejší přenosy. Pořád je ale většina z těch síťových karet pouze gigabitová, a tak narážíme na omezení přenosové rychlosti, o kterém jsme psali výše. Výrobci počítají s tím, že rychlejší varianty Ethernetu jako je 2.5, 5 nebo dokonce 10 Gbps ještě nejsou moc rozšířené, a tak by zbytečně prodražily cenu zařízení. Místo toho se jim vyplatí nechat volnou pozici, pomocí které lze NAS v budoucnu rozšířit. Sami se pak můžete rozhodnout, co do ní osadíte a třeba i průběžně upgradovat. A právě jedním z takových možných rozšíření jsou i přídavné síťové karty. Nestačí vám gigabit a máte volnou pozici? Není problém, dejte tam rychlejší síťovku a je to vyřešeno. Je to i dobrá možnost, jak výhledově navýšit rychlost zařízení, až časem upgradujete rychlost sítě.

Co je to NAS a na co se hodí mít malý server
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud nevíte jaký NAS server si pořídit a nebo jak ho vybavit a nakonfigurovat, můžete využít službu CZC.cz NAS Konfigurátor, ve které si vyberete a nastavíte svůj NAS na míru. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama