Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?
Hry Článek Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Tomáš Němec

Tomáš Němec

13. 4. 2022 13:30 5

Seznam kapitol

1. OpenTTD 2. Simutrans 3. 0 A. D. 4. Battle of Wesnoth
5. Minetest 6. SuperTuxKart 7. Kategorie FPS a slovo závěrem

Zdálo by se, že hry, které jsou opravdu zdarma, skoro vymizely. Není to pravda. Kromě kategorie freeware, která je skutečně ve stavu zralém na resuscitaci existují i hry pod svobodnou licencí. Tento článek se zabývá ukázkou nabídky her z repozitářů linuxových distribucí. Ovšem tyto hry jsou v naprosté většině multiplatformní. Mají i verze pro Windows a často i pro Mac. Co jim chybí na grafice, dohánějí hratelností. Pojďme se podívat na tento zajímavý výběr.

Reklama
Reklama

OpenTTD je kompletní předělávkou legendární hry Transport Tycon Deluxe. Jde o simulátor dopravní společnosti. Na rozdíl od originálu podporuje větší mapy a má další rozšířené možnosti. Hra je v repozitářích naprosté většiny Linuxových distribucí. Nebo ji můžete stáhnou ze stránek hry, kde je i varianta pro Windows a MacOS. https://www.openttd.org/.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Většina z vás asi Transport Tycoon a OpenTTD zná, dost lidí z mladších ročníků ale mohla minout, tak si ji aspoň ve stručnosti představíme. 

Po instalaci jde spustit běžným způsobem z menu Linuxové distribuce a dostáváme do nádherného světa v isometrickém 3D pohledu. Základní nastavení písma je pro mě malé. V nastavení je naštěstí možnost zvětšení.  

Nastavíme naši novou hru. Možnosti počátečního nastavení jsou poměrně široké. Vyberete si celkovou rozmanitost terénu, hustotu měst, průmyslu, celkový typ krajiny a rok, ve kterém chcete začínat.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?
Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Dopravovat můžeme cestující a náklad. Náklad přepravujeme mezi různými továrnami, které tvoří průmyslové řetězce. Máme možnost použít všechny základní druhy dopravy. A to železniční, silniční, lodní a leteckou.

Vyzkoušíme si vlakovou dopravu. Pro začátek máme sto tisíc, snad to bude na vlak stačit. Máme k dispozici různé vagóny pro jednotlivé typy zboží včetně vagónu pro cestující a poštovního vozu. Nejsou zde univerzální vozy, například na sypký náklad ale konkrétně na uhlí. S postupujícím herním časem se dostáváme k novějším a výkonnějším vlakům. 

Na internetu jsem se dočetl že je nejvhodnější začít převážet uhlí. Takže spojím elektrárnu s uhelným dolem. U uhelného dolu od začátku počítám již s více linkami. Udělal jsem celkem tři tratě a bohužel důl příliš neprodukoval a zkrachoval jsem. A jaké jsou dojmy z vlakové dopravy, Dá se rozumně ovládat, pomocí použitelné nabídky návěstidel. Provedu druhý pokus kde vyzkouším začátek smíšený, auto a vlak. Též začnu až v doporučené době 1950.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Takže druhý pokus vypadá již lépe. Přidal jsem i automobilovou dopravu. K dispozici jsou speciální vozidla pro konkrétní náklady. Situace je prakticky v tomhle stejná jako u železniční dopravy. Je možno převážet z měst i cestující a poštu stejně jako s vlakem. 

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Tak a teď letecká doprava, zajímavé, a vypadá to i jako výdělečné. Ovšem výstavba letišť mi znepřátelila správní rady měst. Doplnit návaznou dopravu mi zakazují. Takže hledám na internetu, aha proto se dají vysazovat stromy. A navíc je tu i možnost úplatku. Hezké.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

K letištím připojuji okolní město pomocí autobusů a musím přikoupit další letadlo. Pro ukázku i něco z lodní dopravy.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Je zde implementována i mechanika zastarávání, starší vozidla mají vyšší servisní náklady.

A to není vše. Ve hře je implementován systém modů a pomocí nich se dá změnit skoro vše, včetně změny celé grafiky z klasického rozlišení na HD. Katalog s velkou nabídkou je implementován přímo ve hře. Bohužel trochu stručný na informace. Více informací o jednotlivých položkách je nutno hledat i na internetu. V hlavním menu dáme Stahovat části. Vybereme a můžeme stahovat.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Po stažení se mody objeví v adresáři /.local/share/openttd/content_download/, kam můžeme umístit i ručně stažené z webových stránek. Přidám ukázku vlaku z modů. Jak je vidět, má daleko větší množství detailů. Dále je zde vidět depo též přidané z modů.

Co si zahrát pod linuxem (i Windows) zdarma?

Z oblasti modů už vám nic konkrétního nedoporučím, nemám s touto hrou zase tolik zkušeností. Hledejte a zkoušejte. I úprava hry je jistá forma hry.

Na OpenTTD se mi líbí zábavnost a hratelnost. I díky podstatně větším možnostem škálovatelnosti celé hry oproti původním Transport Tycoonům budete mít o zábavu postaráno minimálně na několik týdnů. U stavby a optimalizace tratí se dá vydržet velmi dlouho a díky modům ještě déle.

OpenTTD
OpenTTD
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning