PCTuning Článek

Core i9-10980XE a ASUS Rampage VI Extreme Encore

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 1. 2020 03:00 47 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Osmnáct jader jako maximum pro Intel 2. Frekvence Core i9-10980XE 3. Asus ROG Rampage VI Extreme Encore 4. Testovací systémy a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teplota procesorů 8. Přetaktování CPU 9. Hodnocení a závěr

Minulý týden jsme si ukázali 32 jader Threadripperu, dnes je na řadě Intel a jeho nejvyšší model Core i9-10980XT pro HEDT platformu X299. Sice má jen 18 jader, ale dá se solidně taktovat a jeho výkon není vůbec špatný. Dokáže Intel konkurovat Ryzenu se 16 jádry a uchladíte ho vůbec po přetaktování?

Reklama
Reklama

Asus ROG Rampage VI Extreme Encore

Základní deska Asus ROG Rampage VI Extreme Encore je absolutní highend jak cenou, tak výbavou a zpracováním. Asus dělá v modelech Rampage VI trochu zmatek. V tuto chvíli jsou s tímto názvem čtyři desky. Původní Rampage VI Extreme je nejstarší deska se slabou kaskádou procesoru. Následoval model s označením Apex, který je určen extrémním taktovačům. Později se na trh dostala deska s označením Omega, která je výrazně vylepšeným předchůdcem posledního modelu Encore. Ten je nejlepší variantou na trhu, má posílené napájení procesoru a vše vylepšené. Pouze tato deska z celé řady Rampage má dnes smysl.

Deska je luxusně vybavená pro taktování, správu všech veličin systému i jejich sledování. Včetně měření průtoku vody a její teploty, pokud tedy máte vodní okruh. Výbava pro taktování s LN2 je samozřejmostí. Také osvětlení RGB Aura nemůže chybět. Svítí nejen logo, ale také ventilátor čipsetu a zadní panel. Na něm je také OLED displej.

Obsah krabice je shodný s modelem Rampage VI Extreme Omega. Najdeme zde samozřejmě běžné náležitosti jako kabely SATA, různé redukce, kablíky a vychytávky. Mezi zajímavější výbavu patří karta M.2 na dva disky. S její pomocí lze na desku na desku osadit až čtyři SSD pro M.2. Hodit se může dvojice antén pro WiFi, karta pro ovládání ventilátorů skříně, teplotní čidla. Jako bonus dostanete arch nálepek ROG, tradiční tácek na pivo a redukci napájení. Ta je potřeba, jelikož deska vyžaduje připojení čtyř 12V napájení, nikoliv jen obvyklých tří. Za cenu kolem 18 000 korun je deska vybavená perfektně.

Layout desky je proti první generaci Rampage VI Extreme jiný. Napájecí kaskáda je dvakrát tak silná, došlo také na víc napájecích konektorů. Deska potřebuje 3× 12V konektor což je maso. Asus tentokrát umístil všechna ovládací tlačítka, výbavu pro OC a přepínače do spodní části desky. To je dobré řešení, konečně není vše rozházené po všech krajích desky, ale na jednom místě. Deska má také pouze tři PCIe ×16 sloty, původní model měl čtyři. Důležitá změna je aktivní chlazení VRM, které sice není vidět, ale je tam. Pod krytem jsou schované dva malé ventilátory. VRM je také jiné, Asus používá reálné fáze, nikoliv zdvojené jako v minulosti. Tím může přesněji pracovat s napětím. Další výbava porty už je standardní.

Důležitým prvkem každé desky je zadní panel a jeho výbava. Asus zde tradičně využívá maximum z toho, co může deska nabídnout. Kromě tlačítek na vymazání a obnovu BIOSu je zde řada klasických konektorů a portů. Zleva je to dvojice antén a čtveřice portů USB. Těch je na zadním panelu celkem osm, další dva mají rozhraní USB-C. Pouze jediný port je červený, standard 3.2 Gen 2. Deska má dvě síťové karty, jedna umí 10G z čipu Aquantia. Výčet portů uzavírají audio vstupy a výstupy.

Deska bez chladičů a krytů nám ukáže vše, co jinak zůstává skryté. V prvé řadě vám chci ukázat napájecí kaskádu. Ta je brutální. Šestnáct digitálních fází jen pro procesor je masakr. Paměti mají další čtyři fáze napájení, I/O procesoru napájí další dvě fáze. Celou desku napájí 22 fází. Zajímavý je také výměnný modul s WiFi, který lze odšroubovat a třeba někdy v budoucnu vyměnit za modernější. Použité čipy jsou kvalitní, zvuková část je vybavená čipy ESS. Počet PCIe slotů je dostatečný, i když jeden nebo dva PCIe ×1 navíc bych ocenil a mnozí uživatelé také. Takhle vám třeba zvuková karta zbytečně zabere slot ×16. Dva sloty M.2 jsou mezi PCIe ×16.

BIOS desky je vybaven exkluzivně, tentokrát máte šanci všechno i využít. Core i9 jde totiž solidně taktovat, včetně pamětí DDR4. Tato deska vám nabízí vysoké možnosti ladění všech parametrů, napětí a výkonu systému. Připravte se jen na to, že spotřeba přetaktovaného procesoru vyskočí do nebe. Chladit musíte vodou, nic jiného nemá smysl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning