PCTuning Článek

Core i9-10980XE a ASUS Rampage VI Extreme Encore

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 1. 2020 03:00 47 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Osmnáct jader jako maximum pro Intel 2. Frekvence Core i9-10980XE 3. Asus ROG Rampage VI Extreme Encore 4. Testovací systémy a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teplota procesorů 8. Přetaktování CPU 9. Hodnocení a závěr

Minulý týden jsme si ukázali 32 jader Threadripperu, dnes je na řadě Intel a jeho nejvyšší model Core i9-10980XT pro HEDT platformu X299. Sice má jen 18 jader, ale dá se solidně taktovat a jeho výkon není vůbec špatný. Dokáže Intel konkurovat Ryzenu se 16 jádry a uchladíte ho vůbec po přetaktování?

Reklama
Reklama

Frekvence Core i9-10980XE

Intel Core i9-10980XE má základní takt 3,0 GHz a maximální Boost 4,8 GHz. Reálná frekvence různě zatíženého procesoru je ale také různá, což platí pro všechny dnešní procesory. Pokud chladíte dobře, plná zátěž znamená vyšší frekvence. Podívejme se na srovnávací graf:

V lehké zátěži se vyšplhá frekvence jednoho nebo dvou jader až na 4,8 GHz. Plná zátěž pak znamená frekvenci kolem 3,8 GHz. Intel velmi významně zapracoval na frekvencích a Turbu. Je vidět, že nová revize dosahuje znatelně vyšších frekvencí. Proti Core i9-9980XE se sice nezvýšila plná zátěž (3,8 GHz) ale vše ostatní ano. Polovina zatížených jader byla dřív 4,1 GHz a u novinky je to 4,3 GHz. U zatížených čtyř jader to bylo u loňského modelu 4,2 GHz a novinka má 4,7 GHz. To už je značný rozdíl.


Představení Core i9-10980XE

Procesor k nám do redakce dorazil v plně prodejní verzi. Není z českého obchodu, jelikož Intel pro některé trhy dostupnost posunul až na jaro. V tuto chvíli procesor v ČR k dostání běžně není. Pokud o něm přemýšlíte, musíte se poohlédnout v zahraničí. Občas je některý známý e-shop naskladní v počtu jednotek kusů, musíte být rychlí. K větší dostupnosti má dojít někdy v druhé polovině února a pak na jaře.

Náš procesor je ze série L96xxx a jde o finální revizi B1/L1/R1. Je zajímavé, že Intel v této generaci použil jen jediný základ pro všechny modely. Dřív byla celá řada založená na několika die, tentokrát je vše osmnáctijádro, nižší modely mají jen vypnuté části. Základní die je ale stejné, to největší. Proto má také Intel jistě problémy s dodávkou všech modelů Cascade Lake-X, ne jen těch nejvyšších.

Screenshot z CPU-Z nám jen potvrdí, že základní frekvence procesoru je 3,0 GHz. To ale platí pouze v případě, že je vypnutý Turbo Boost, nebo špatně chladíte. Pokud je Turbo aktivní, bude dobře chlazený procesor v plné zátěži vždy pracovat na frekvenci 3,8 GHz. Maximální frekvence jednoho a dvou jader je kolem taktu 4,8 GHz.

Balení procesoru

Krabice modelu Core i9-10980XE je stejná jako ta loňská (9980XE). Vrchní část je papírová, uvnitř pak plastová krabice s procesorem. Celé to dostanete v plátěném pytlíku, což je nepochopitelná pitomost. K čemu je proboha pytlík na procesor? Budete ho přenášet nebo někde uchovávat zavěšený? Asi ne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning