PCTuning Článek

Core i9-10980XE a ASUS Rampage VI Extreme Encore

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 1. 2020 03:00 47 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Osmnáct jader jako maximum pro Intel 2. Frekvence Core i9-10980XE 3. Asus ROG Rampage VI Extreme Encore 4. Testovací systémy a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teplota procesorů 8. Přetaktování CPU 9. Hodnocení a závěr

Minulý týden jsme si ukázali 32 jader Threadripperu, dnes je na řadě Intel a jeho nejvyšší model Core i9-10980XT pro HEDT platformu X299. Sice má jen 18 jader, ale dá se solidně taktovat a jeho výkon není vůbec špatný. Dokáže Intel konkurovat Ryzenu se 16 jádry a uchladíte ho vůbec po přetaktování?

Reklama
Reklama

Spotřeba a teplota procesorů

Spotřebu měřím nyní jinak než dříve. Všechny moderní procesory mají vypracovanou metodu na hlídání všech svých elektrických veličin, jako je proud všemi obvody a napětí, které lze pomocí nástrojů monitorovat. Ono to souvisí s Boostem, který tyto údaje potřebuje velmi přesné. Rozhodl jsem se měřit spotřebu právě tímto způsobem.

Aplikace hwinfo dokáže velmi přesně sledovat hodnoty napětí a proudu procházejícím procesorem a vypočítat jeho spotřebu. Stačí jen zatížit CPU v jiné aplikaci a odečíst spotřebu v hwinfo. Měříme takhle čistě jen procesor bez vlivu kaskády a dalších obvodů. Na Wattmetru jen kontroluji poměrnou spotřebu, jestli to sedí. A sedí to perfektně. Jde nyní o velmi přesné měření spotřeby, což dříve neplatilo.

Příkon samotného procesoru je v grafu. S neomezeným PL1 nastaveným na 207 W si procesor v plné zátěži řekne o 190 W, je to sice víc než říkají specifikace, ale není to zase tak hrozné. AMD Ryzen 9 3950X je výrazně úspornější, za stejný výkon si poručí jen 155 W. Pokud přiškrtíme PL1 na papírové specifikaci 165 W, spotřeba se této hladiny drží. Výkon ale klesne o cca 10 procent. To stále není žádná tragédie, tedy i se s níženým TDP se dá procesor provozovat a 18 jader bude mít výkon. Pro hry to už ale nebude žádná sláva, tam potřebujeme frekvenci co nejvyšší.

Teplota v zátěži s vodním chlazením (AIO set za 4000 Kč) se drží na solidních hodnotách. Jak ukazuje průběh zátěže a teploty, ta se nedostala nad 67 °C. To je slušná teplota, která skýtá nějakou drobnou rezervu pro taktování. Nějakého výrazně vyššího napětí bych se ale vyvaroval. Ideální je ho nezvyšovat vůbec.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning