Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc
Článek Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc

Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

8. 4. 2019 03:00 14

Seznam kapitol

1. Úvodem do pařanských výšin 2. Xbox One Wireless Controller Elite Black: představení 3. Xbox One Wireless Controller Elite Black: ergonomie 4. Razer Wolverine Ultimate Xbox One Controller 5. Razer Wolverine Ultimate Xbox One Controller
6. Nacon Revolution Pro Controller 2: představení 7. Nacon Revolution Pro Controller 2: ergonomie 8. Steelseries Stratus Duo 9. Steelseries Stratus Duo 10. Závěr

A tím víc se nemyslí jen vysolit víc peněz. Samozřejmě, levné to nebude, ale právě proto byste za těžký mamon měli dostat maximální komfort, hromadu funkcí, promakaný design a podobně. Se špičkovým gamepadem se hraje prostě lépe, kvalitněji a nebolí ruce z mučivé ergonomie. A jen s gamepadem se můžete pohodlně vyvalit na gauč.

Reklama
Reklama

Tvarově se podobá předchůdci Stratus XL, nejde tedy o klasický Xbox styl. Páčky jsou vedle sebe a D-Pad vlevo a výš. Čili rozvržení, jaké používají gamepady pro Playstation. Tlačítka vpravo (XYBA) ale mají označení písmeny, nikoli starověkými znaky. Celý výrobek je plastový a jediná vrstva gumy je na vrchu páček. Plast je příjemný, lehce (opravdu lehce) hrubý a tudíž neklouže. V rukou sedí výborně, ergonomie vás trápit nebude. Výsledný dojem je poctivě vyrobený a robustní gamepad. Nikde nic nechrastí, neprosvítá a vše sedí. Díky tomu, že tu nejsou motory na vibrace a cestu do vesmíru, hmotnost je pouhých 245 gramů.

Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc
Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc

Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc

Přední stranu zdobí ještě čtveřice bílých diod. Ty fungují jako indikátor baterie, nebo blikají při párování. Zadní strana je obohacena o přepínač bezdrátového připojení (BT nebo 2,4GHz), onofátor (on/off) a dvě tlačítka - stav baterie a párování. Spodní strana tentokrát zeje prázdnotou, není přítomen ani 3,5mm Jack pro sluchátka, což je vcelku běžná věc u lepší společnosti. A ještě jedna podstatná věc chybí. Vibrace. To je docela zklamání při ceně 70 euro. Ale zdá se mi, že Stratus je koncipován hlavně pro příležitostné a mobilní hraní, takže není žádoucí, aby vám mohutné vibrace nakřáply sklo u mobilu. Kdyby ovšem byly přítomné a daly svobodně zapínat, ovladači by se zvedl kredit. Takhle musíte s gamepadem třepat sami.

Protože Stratus nemá žádný doprovodný software, vyzkoušel jsem aspoň kalibraci ve Windows. Ukázalo se, že triggery i páčky mají plný rozsah, takže bez námitek. Nelíbí se mi ale krátká dráha triggerů. Odhadem a pozorováním od oka (při vzájemném srovnávání) je kratší asi tak o čtvrtinu, než u standardního Xbox One gamepadu. Nicméně pro příležitostné nebo mobilní hraní to neznamená zásadní problém. Tuhost a odpor ovládacích prvků je tak akorát.

A nakonec zhodnocení po partičce Forzy. Primárně jsem pořád šmatal na D-Pad, protože tam obvykle hledám páčku. To je jen o zvyku. I s kratším triggerem jsem zvládl zatáčky projíždět tak, abych nekončil s kvílícím motorem v hodinách nebo v poli. Nejhorší bylo jemné řízení. Přestože mají v kalibraci páčky plný rozsah, ve Forze fungují nějak víc skokově a nedařilo se mi táhlé a mírně točité úseky projíždět precizně. Řekl bych, že pro pořádné doladění by se hodil nějaký soft, jelikož gamepad schopnosti má. Škoda jen, že nejsou vibrace, jízda je bez nich taková chudší.

Stratus Duo je poctivě vyrobený kus příslušenství. Nedosahuje kvalit Elite nebo Wolverine, ale je to pochopitelné. I firemní stránka jej prezentuje jako nástroj pro všechny možné platformy, nikoli hardcore PC gaming ultra gamepad.

Čtyři elitní gamepady v testu: Když chcete víc

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning