Čtyřicet let Apple: klikatá cesta ke hvězdám
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Čtyřicet let Apple: klikatá cesta ke hvězdám

Čtyřicet let Apple: klikatá cesta ke hvězdám

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 4. 2016 03:00 21

Seznam kapitol

1. Dějiny Apple stokrát jinak 2. Přehmaty a kotrmelce 3. Hlavně jednoduše 4. Vše pro vizi
5. Velké čistky 6. Temné zákulisí 7. Neptejte se, co chtějí

Apple byl založen 1. dubna 1976. V poslední době se k jeho historii objevují dosti kritické komentáře – dozvěděli jsme se třeba, že „Apple ztrácí sílu inovovat“ a „v mnohém jen kopíruje jiné“. Dovolím si s tím nesouhlasit: Apple vždycky vstupoval až na bojiště, které prozkoumal někdo jiný – a to obvykle s produktem, který ve finále většinou uspěl.

Reklama

V poslední době jsme narazili na celou řadu interpretací dějin Apple: Optimistický, popisující jeho vzestup, skeptický, který se ptá „co po Jobsovi“, dramatický, který popisuje vzestup Apple, jeho pád a opětovný vzestup, politický, který vyzdvihuje byzantinskou povahu převratů a podrazů ve vedení Apple, užaslý, který stále nechápe „kdo ty předražené krámy kupuje“, náboženský, který adoruje Jobse, jako by snad čekal jeho zmrtvýchvstání a tak dále a tak dále.

Čtyřicet let Apple: klikatá cesta ke hvězdám
i Zdroj: PCTuning.cz

Velká část debat se nese právě kolem Jobse a jeho extrémního charakteru, který představoval směsici posedlosti, přesvědčení o vlastním vyvolení, perfekcionismu, fanatismu i neuvěřitelného charismatu, který je často popisován jako „reality distortion field“, tedy pole pokřivující realitu. Hodně se mluví o tom, jaký podíl měl na úspěchu Apple Jobs osobně, protože se v jeho přístupu mísí jak prvky konstruktivní, tak i destruktivní. A hodně, hodně se mluví o tom, jaký má vlastně Apple význam pro dějiny výpočetní techniky obecně.

Odpověď na tyto otázky bude docela složitá, nicméně zajímavé je už jenom to, jaké emoce tahle firma vzbuzuje. Tak po srovnání: Jaké emoce ve vás vyvolává firma Olivetti? Olivetti je italská počítačová firma, která zřejmě většině mladých nic neřekne, i když stojí například za prvním stolním počítačem Olivetti Programma 101 (1965), který měl výrazný vliv například na vývoj programovatelných stolních kalkulaček Hewlett Packard. Olivetti začalo brzy vyrábět PC klony, které byly velice pěkné a designem srovnatelné s designovou řadou Sněhurka (Snow White), která znamenala pro Apple příklon k opravdu povedenému designu. A v době, kdy Apple produkovalo docela hezké, ale jinak designově konzervativní Powerbooky, nabídlo Olivetti počítač Quaderno, skutečný ultraportable své doby kombinovaný s digitálním diktafonem. Přesto je Apple známé a sběratelsky oblíbené, zatímco Olivetti už neexistuje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama