Čtyřicet let Apple: klikatá cesta ke hvězdám | Kapitola 3
Seznam kapitol
Apple byl založen 1. dubna 1976. V poslední době se k jeho historii objevují dosti kritické komentáře – dozvěděli jsme se třeba, že „Apple ztrácí sílu inovovat“ a „v mnohém jen kopíruje jiné“. Dovolím si s tím nesouhlasit: Apple vždycky vstupoval až na bojiště, které prozkoumal někdo jiný – a to obvykle s produktem, který ve finále většinou uspěl.
Velký formující vliv na Jobsův názor musela mít i podoba uživatelských rozhraní té doby. Příkazový řádek přišel logický všem technikům – a nebudeme si nic nalhávat, dobře implementovaný příkazový řádek je opravdu mocný nástroj. Příkazové systémy CP/M a MS DOS byly ale spíše nedodělanou parodií ve srovnání se svými vyspělejšími alternativami, nenabízely uživateli opravdové výhody, ale nutily ho učit se příkazy. Domácí počítače na tom byly nezřídka ještě hůře.
Grafické rozhraní, se kterými se lidé z Apple setkali v Xerox PARC, pro ně muselo být jako zjevení. Jobs ho proto prosazoval, přestože počítače podporující grafické rozhraní byly výrazně dražší a výrazně méně komerčně úspěšné.
Jobs viděl jasně budoucnost v grafickém rozhraní, byl ale problém ho plynule rozjet. Trochu se to podobalo situaci, když víte, že budoucnost patří letectví, ale nemáte dost silný motor, který by letadlo zvedl do vzduchu a musíte proto sáhnout po té nejvýkonnější a nejdražší technologii své generace, přičemž vaše letadlo letí sotva tak rychle, jak jede automobil pod ním.
Přes počáteční zájem o Macintosh byly problémy s jeho prodejními výsledky, protože byl ve srovnání s ostatními stroji své generace drahý. Uvádí se, že to, co Macintosh zachránilo, bylo uvedení levné laserové tiskárny LaserWriter a software PageMaker, který dokázal razantně zlevnit tiskovou přípravu a tisky malého rozsahu. Macintosh byl díky své konstrukci připraven na práci s grafikou, což ve finále dovolilo vznik oboru zvaného DTP (Desk Top Publishing).