Digitální demence a antidigitální džihád Manfreda Spitzera
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Digitální demence a antidigitální džihád Manfreda Spitzera

Digitální demence a antidigitální džihád Manfreda Spitzera | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 7. 2014 18:00 39

Seznam kapitol

1. Antidigitální džihád 2. Kdo je Manfred Spitzer? 3. Hororové příběhy pro staromilce 4. Zlatá osmdesátá (bez dementů)
5. Míchaný salát 6. Kdo je tu zralý na terapii? 7. Jaké časy, jaké mravy!

Přečetl jsem za vás pamflet antidigitálního džihádisty Manfreda Spitzera „Digitální demence“. Trpěl jsem za vás, abyste vy nemuseli: Tato náboženská kniha, maskovaná za „neurovědecké poznání“, je klasickou ilustraci, jak můžete oklamat většinovou populaci, aniž byste k tomu potřebovali jakákoliv digitální média.

Reklama

Manfred Spitzer je často označován jako neurovědec a občas se v recenzích setkávám s tvrzením, že jeho názory jsou trochu přehnané, ale ta neurovědecká argumentace je nepochybně zajímavá. Jako člověk, který se neurovědami dvacet let zabýval, jsem trochu znervózněl, protože jsem o Manfredu Spitzerovi v životě neslyšel. Moc mi nepomohly ani citace jeho článků uvedených v knize, ze kterých to vypadalo, že je lokální hvězdou alespoň v Německu – ze 28 citací je pouze jedna anglická, zbytek vyšel jen v němčině. Dvacet z nich vyšlo v jediném časopisu, Nerveheilkunde, což mu na věrohodnosti zrovna nepřidává.

Nicméně není podstatné, co autor cituje, ale to, co zamlčuje. Jeho postoje klade trochu do pochopitelnějšího kontextu článek „Neurotheologie“ a přednáška „Wie ist Gott im Gehirn? Wirkt Gott über die Gene?“, které ovšem v knize zmiňovány nejsou. Ano, panem profesorem opovrhovaný Google na něj vyžvanil to, co nám ve své knize zatajil, totiž fakt, že je křesťanský aktivista. Kniha, která se tváří jako názorově neutrální boj fundovaného neurovědce s digitálním nebezpečím, jenž ohrožuje naše děti, je ve skutečnosti normální křesťanská agitační publikace, která by se měla prodávat spíš v obchodech s náboženskou literaturou. Jenomže právě tenhle fakt o sobě autor velice pečlivě tají, v knize samotné žádné reference na tohle neobjevíte. V principu mi nevadí, že si věřící pěstují vlastní filozofii, psychoterapii, anebo pedagogiku, ale vážně mě rozčiluje, když ideologii maskují za vědecké poznání.

Způsobů, jak naložit se Spizerovou knihou příběhů o přicházející digitální zkáze, je více. Já zvolím dva, krátký, pro ty, kteří se nechtějí zabývat detaily, a dlouhý, kde se podíváme na zajímavý myšlenkový svět antigiditálního džihádisty Manfreda Spitzera.

Krátký způsob: Antidigitální džihádista Manfred Spitzer káže, že digitální média přináší duševní úpadek. Podívejte se na grafy žádostí o udělení patentů a o graf patentů skutečně udělených mezi lety 1950–2010.

Přestože Prof. Dr. Dr. Manfred Spitzer hlásá intelektuální zkázu, od 70. let, kdy společnost penetrují levné a dostupné osobní počítače, vidíme výrazný nárůst jak v počtu žádostí, tak i v počtu udělených patentů. Žádný duševní úpadek v datech nepozorujeme. Ty nejdigitalizovanější a tedy „nejzkaženější“ země, tedy Japonsko a USA, přitom rostou nejrychleji. Země, které se začaly digitalizovat později, jako je Indie, sledují stejný trend s časovým odstupem.

zdroj: Patent Quality and Pro-patent Policy, Scielo.cl
i Zdroj: PCTuning.cz
zdroj: Patent Quality and Pro-patent Policy, Scielo.cl

A tím, dámy a pánové, je důkaz proveden. Není co dodat. A dlouhý způsob?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama