Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI  a PC bez disku
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI a PC bez disku

Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI a PC bez disku | Kapitola 8

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 9. 2019 20:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. iSCSI Target se Synology NAS 3. První krůčky s iSCSI 4. Připojení iSCSI Targetu z příkazové řádky
5. iSCSI HBA 6. Úprava síťové karty na (téměř)iSCSI HBA 7. Příprava instalace Windows 8.1 a 10 na/přes Intel iSCSI 8. Instalace Windows

Dnes se podíváme na iSCSI, což je moc zajímavá technologie z velkého světa serverů. Naučíme se předělat běžnou síťovou kartu Intel tak, aby váš počítač mohl nastartovat čistě z NAS, připojovat si disky za běhu PC, přepínat operační systém z Windows a další vychytávky spojené se světem serverů.

Reklama

Instalace Windows

Systém Windows 10 můžete provozovat, ale potřebujete síťovou kartu s ovladači přímo pro Windows 10! Ne ty univerzální ovladače od Microsoftu. Mimo to, důrazně doporučuji používat právě Windows 10, protože iSCSI Initiator tam konečně funguje. Na starších Windows je líný a může zlobit.

Pokud máte starší síťovou kartu Intel, pro kterou není dostupný ovladač od firmy Intel pro Windows 10, použijte Windows 8.1, do kterých stačí doinstalovat start menu a máte slušně použitelný systém.

Instalace Windows 10 vidí iSCSI disk a je ochotná ho použít při instalaci
i Zdroj: PCTuning.cz
Instalace Windows 10 vidí iSCSI disk a je ochotná ho použít při instalaci

Jak vidíte, instalace Windows 10 je ochotná použít iSCSI disk pro instalaci. To je dobrá zpráva. Nicméně, se starším adaptérem, pro který není do Windows 10 ovladač přímo od firmy Intel, celý proces nejspíš skončí chybou. Mimochodem je velmi vhodné podstrčit instalaci ovladač už v tomto kroku. Pro 10 Gbit síťové karty budete muset, jinak instalace disk vůbec neuvidí.

Zmíním, že celý proces je možné sledovat i ze strany NAS.

Stav na straně NAS, pokud je iSCSI aktivní
i Zdroj: PCTuning.cz
Stav na straně NAS, pokud je iSCSI aktivní

Stejné postupy platí pro všechny Initiatory, ať už jsou softwarové nebo hardwarové.

Vzhled správce zařízení ve Windows
i Zdroj: PCTuning.cz
Vzhled správce zařízení ve Windows

Tady ještě doplním, jak to funguje. Síťová karta není skutečné iSCSI HBA, pouze po určitou dobu převezme funkce iSCSI HBA, stáhne požadované soubory, aby bylo možné spustit Windows a všechnu práci převzal iSCSI Initiator z Windows, který měl snad ve všech verzích před Windows 10 moře problémů a nízký výkon.

Jaký je výkon pod Windows 8.1?

Testy výkonu Initiatoru na Windows 8.1
i Zdroj: PCTuning.cz
Testy výkonu Initiatoru na Windows 8.1

Všimněte si tragického výkonu, a to především při zápisu. iSCSI Initiator ve starších verzích Windows nebyl nijak dobrý. Obávám se, že bez náročnějšího ladění z toho na starých Windows víc nevymáčknete.

Stejný počítač, 100% stejný hardware, stejný target, ale operační systém Windows 10.

Testy výkonu Initiatoru na Windows 10
i Zdroj: PCTuning.cz
Testy výkonu Initiatoru na Windows 10

Výkon by šel ještě zvýšit při nastavení Multi-Path, tedy používání více cest (více síťových karet), ale Windows 10 jsou i na gigové síti, na běžnou kancelářskou práci, plně použitelné. Výhodnější je samozřejmě použít 10 Gbitové síťové karty a pokud možno SSD disky.

Na obranu starších Windows mohu říct jen to, že se výkon dá dost vytáhnout nahoru, ale ihned po instalaci budete mít asi tento stav. V každém případě, i Windows 8.1 jsou použitelné pro testovací účely, ale na Windows 10 zkrátka nemají.

Závěr

V článku jsem se opět dopustil řady zjednodušení a vůbec se nevěnoval teorii iSCSI. Chtěl jsem vám ukázat, co to umí a budu doufat, že si ostatní detaily o iSCSI dohledáte sami. Tolik věcí by se ještě zasloužilo doplnit. Nezmínil jsem iSCSI Initiatory třetích stran, které nabízí ještě o trochu lepší výkon, než ten z Windows 10. Nevešlo se ani to, jaké chyby v logu událostí hledat a jak vychytat drobné mušky.

Zmíním se o bídě integrovaných síťových karet. Obecně firmware LZE upravit a přesvědčit i integrovanou síťovou kartu pro start z iSCSI, ale pokud výrobce desky integruje firmware pro síťovou kartu do BIOSu, je taková úprava podobně nepříjemná, jako naučit čipové sady Z170 a Z270 běhat s novými Intely 8/9.

Pro iSCSI se obvykle používají oddělené datové sítě, tj. počítač je připojený pomocí dvou síťovek do dvou oddělených sítí. Jedna je pro "disky" a druhá běžná. Ovšem upravená síťová karta funguje i pro normální provoz, takže stačí jen jedna. Ale to se všechno postupně dozvíte, jak si s tím začnete hrát.

Celá technologie iSCSI má slušný přesah do síťí i práce systémáků. Pokud si s tím začnete hrát a nevzdáte to, hodně se naučíte. Všechny vychytávky jsou už jen třešničkou na dortu.

Závěrem děkuji firmě Synology za pomoc s pirátským vysíláním :-)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama