Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI  a PC bez disku
Článek Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI a PC bez disku

Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI a PC bez disku

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 9. 2019 20:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. iSCSI Target se Synology NAS 3. První krůčky s iSCSI 4. Připojení iSCSI Targetu z příkazové řádky
5. iSCSI HBA 6. Úprava síťové karty na (téměř)iSCSI HBA 7. Příprava instalace Windows 8.1 a 10 na/přes Intel iSCSI 8. Instalace Windows

Dnes se podíváme na iSCSI, což je moc zajímavá technologie z velkého světa serverů. Naučíme se předělat běžnou síťovou kartu Intel tak, aby váš počítač mohl nastartovat čistě z NAS, připojovat si disky za běhu PC, přepínat operační systém z Windows a další vychytávky spojené se světem serverů.

Reklama
Reklama

iSCSI Target se Synology NAS

Nejprve si připravíme diskový prostor. Základní testy rychlostí jednotlivých RAID najdete v prvním díle. A pozor, v produkčním prostředí vytvářejte pole výhradně nad serverovými disky.

Dnes nás bude zajímat hlavně Správce úložiště pro správu disků a iSCSI Manager:

Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI  a PC bez disku

Začneme sestavením pole (Všimněte si popisů u každého typu RAID.):

Sestavení pole
Sestavení pole

Vytvořené diskové pole je pouze prázdný prostor, který musíme rozdělit/přidělit. V tomto případě vytvoříme jeden svazek, a to typu Btrfs. Ext4 nabízí sice vyšší výkon, ale Btrfs nabízí snímky disků a jiné výhody.

Sestavené pole
Sestavené pole

Zatím děláme naprosto běžné kroky, které se provádí snad i na tom nejlevnějším NAS. Samozřejmě, na nejlevnějším jednodiskovém NAS nevytváříte pole RAID, ale princip je stejný. Vždy vytváříte úložiště.

Teď, když máme diskový prostor, přejdeme do iSCSI Managera a vytvoříme „virtuální disk“ o velikosti 100 GB.

Vytvoření LUN-1
Vytvoření LUN-1

Všimněte si, že mám povolené vytváření snímků. To jsme řešili už ve spojení s FibreChannel.

Právě jsme vytvořili LUN (Logical Unit Number). LUN si představte jako virtuální disk. V našem případě se jedná o virtuální disk definovaný nad polem složeným z několika fyzických disků. Takový virtuální disk může být i několikanásobně rychlejší než každý jeden původní disk. Parametry LUN (rychlost, spolehlivost, kapacita) určujete disky a typem pole, nad kterým ho vytváříte. LUN můžete mít i nad polem z SSD disků.

Ve druhém kroku si vytvoříme iSCSI Target. Target je to, kam se snaží připojit klient (Initiator). Pokud se klient (Initiator) spojí s cílem (Targetem), může si připojit jeden nebo více LUN (virtuálních disků), které patří pod daný Target. Zatímco LUN berte jako (fyzický/virtuální) disk, iSCSI Target berte jako telefonní číslo. Initiator zavolá Targetu a k telefonu si vyžádá určitý LUN. Přes jeden Target lze připojit několik disků (LUN) naráz.

Vytvoření Targetu (cíle)
Vytvoření Targetu (cíle)

LUN i Target se vytváří často společně, ale pro snazší uchopení rozdílů jsem to oddělil. I pro vás je výhodné je zpočátku vytvářet odděleně. Klonováním LUN vytvoří nový LUN, ten následně přidělíte nějakému Targetu.

Pro ukázku jsem vytvořil ještě jeden LUN a připojil ho ke stejnému Targetu. Nyní jsou na „stejném telefonním čísle“ dostupné dvě diskové jednotky (čistě pro názornost).

Připojení dalšího LUN k jednomu Targetu
Připojení dalšího LUN k jednomu Targetu

Myslím, že na tom už není co vysvětlovat, připravili jsme si Target „určitý cíl“, na kterém jsou k dispozici dva LUN (virtuální diskové jednotky). Sem se mohu připojit. Všimněte si, že každý LUN má určité číslo.

Šok! Hrůza! Teror!

Target je dostupný pod jménem: iqn.2000-01.com.synology:data.target-1

Vidíte to? iqn.2000-01.com.synology:data.target-1 No nevypadá to hrůzostrašně až Německy?!!
Bulvár by napsal: „Tohle pochopí jen ti nejchytřejší!“

Rozdělme si to na dvě části odělené dvojtečkou (uprostřed). Nejprve se podívejme na druhou část, „data.target-1“. Data je název NAS, kdybych měl NAS „umpalumpa“, bylo by tam umpalumpa.target-1. Dále target-1 je název targetu. Target-2 na NAS se jménem umpalumpa by měl jméno: umpalumpa.Target-2

  • NAS se jmenuje Ferda a obsahuje target-56, název by byl ...:ferda.target-56
  • NAS se jmenuje Bobík a obsahuje target-1.ebecdafsd, název by byl ...:bobik.target-1.ebecdafsd
  • NAS se jmenuje opět Bobík a obsahuje i target-2, názerv by byl ...:bobik.target-2

A teď ta první část, konkrétně „iqn.2000-01.com.synology“, jedná se o IQN (iSCSI Qualified Name) název, proto začíná iqn, aby bylo zřejmé, co název znamená. Zařízení je od Synology, proto Synology.com tedy com.synology, která byla založena v lednu roku 2000 (2000-01).

Domácí síťování: Pirátské vysílání – iSCSI  a PC bez disku

Jak by vypadal IQN název, kdyby to byl iSCSI target PCtuningu na serveru umpalumpa?
Třeba takhle:iqn.1998-11.cz.pctuning:umpalumpa.Target-2 Ještě pořád je ten název hrůzostrašný? Kdy byla založena společnost Synology? Zkuste si vymyslet nějaký IQN název.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning