Domácí síťování: Powerline – síť přes zásuvky s 230 V
i Zdroj: Pctuning
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Powerline – síť přes zásuvky s 230 V

Domácí síťování: Powerline – síť přes zásuvky s 230 V

Petr Šaroun

Petr Šaroun

29. 10. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Powerline – Síť přes rozvody 230 V 2. Zařízení 3. Powerline a domovní rozvody 4. Instalace 5. Přidáváme další zařízení 6. Nastavení Powerline adaptéru s Wi-Fi
7. Domácí síť – ukázková konfigurace 8. Powerline a NAS 9. Pomalejší adaptéry 10. Dvě Powerline sítě naráz 11. Měření zpoždění 12. Zkušenosti

Nechcete po bytě tahat síťové kabely? Wi-Fi je slabá? Tak to se vám budou hodit adaptéry Powerline! Počítačová síť po 230 V. Dražší varianty v sobě mají i Wi-Fi AP a rozvedení Wi-Fi nebylo nikdy rychlejší nebo snazší. Pojdme se podívat, co Powerline umí. Nahradíme switch a připojíme NAS, televizi, počítač i AP.

Reklama

Dnes tu máme adaptéry Powerline, které slouží pro vytvoření počítačové sítě pomocí rozvodů elektřiny. Adaptér Powerline vezme data, která do něj přijdou po počítačové síti, a vyšle je do elektrických zásuvek (rozvodů 230 V). Je to takové Wi-Fi po elektrické síti. Pokud můžete, natáhněte si po bytě klasické datové kabely. Pokud nemůžete nebo se někam nedostanete, použijte Powerline adaptéry. Wi-Fi je řešení poslední volby.

Powerline adaptéry jsou zralá a odzkoušená technologie, stojí mezi klasickými kabely, které jsou levné, rychlé i spolehlivé a Wi-Fi. Powerline snadno prochází skrz zdi (signál se šíří po rozvodech 230 V) a stejně jako Wi-Fi jich můžete mít několik, Powerline není jen nějaké hloupé propojení bod-bod, samozřejmě je možné zapojit několik adaptérů a vytvořit jakýsi virtuální switch. Pomocí čtyř adaptérů zcela nahradíme malý switch.

Vzorový byt

Pojďme se podívat na opravdu malý vzorový byt, klasickou startovací 2+1, kde jediný mikroskopický náznak luxusu je druhá minikoupelna patřící k ložnici, která byt odlišuje od „skromných Moskevských poměrů“.

Velmi malý vzorový byt
i Zdroj: Pctuning
Velmi malý vzorový byt

Umístíme si sem pár kousků techniky:

  • připojení televize v kuchyňoobýváku
  • NAS v kuchyni (aby v noci nerušil)
  • Wi-Fi na spojovací chodbě
  • jedno PC v pokoji s koupelnou
  • druhé PC v pokoji bez koupelny

Přípojná místa
i Zdroj: Pctuning
Přípojná místa

Zkuste si představit, kolik by to bylo kabelů! A kudy by musely vést. Co kdybyste ještě chtěli připojit IP kameru?

Powerline umí tohle všechno celkem čistě vyřešit, dále si odpovíme na následující otázky:

  • Je možné díky Powerline úplně nahradit kabeláž po bytě?
  • Je možné propojit čtyři byty v jednom velkém panelovém domě do jedné počítačové sítě?
  • Je možné spojit domácnost, i když jsou zásuvky napojené na různé napájecí fáze?
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning