Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019

Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019

Petr Kupský

Petr Kupský

16. 12. 2019 03:00 23

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – Intel 3. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – společné věci 4. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – AMD 5. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – Intel 6. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – společné věci
7. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – AMD 8. Střední třída nad 22 000 Kč – Intel 9. Střední třída nad 22 000 Kč – společné věci 10. Střední třída nad 22 000 Kč – AMD 11. Periferie

S blížícím se koncem roku 2019 vám na poslední chvíli před Vánoci přinášíme našeho pravidelného průvodce výběrem komponent herních počítačových sestav v několika cenových hladinách. Po více než půlroce se můžeme těšit na vyšší výkon za původní cenu, mnoho nových komponent a příslušenství.

Reklama

Úvod

V předvánočním období často podléháme stresu, který se na nás valí ze všech stran. Poslal jsem všechny vánoční pozdravy? Mám nakoupeny všechny dárky? Nechybí mi něco? Budeme mít co jíst? Chápu, že není snadné stresu odolat, když dny nemilosrdně utíkají a ten vhodný a hlavně potřebný dárek stále nemohu najít. Navíc na poslední chvíli se tápání v přeplněných obchodech stává spíše utrpením.

Kritérium vhodného i potřebného dárku mohou v mnoha případech splňovat také komponenty počítačové sestavy, ať již pořizujeme úplně novou, nebo pouze upgradujeme tu stávající. Jejich výhodou je také způsob prodeje, který se prakticky přesunul do tepla domova, kde si vše v klidu vybereme, zaplatíme a necháme dovézt. A právě s výběrem komponent herní počítačové sestavy by vám mohl pomoci tento náš přehled. Takže si nyní dejte něco dobrého na pití (pokud jste zrovna v zaměstnání tak bez alkoholu), v klidu se usaďte a projděte si naše návrhy.

Při sestavování úvodního textu článku jsem váhal, zda mohu tohoto průvodce výběrem komponent do herních počítačových sestav stále označit za pravidelného a neměl bych raději použít výraz občasný. Když jsem však nahlédl zpět do historie našeho magazínu a zjistil, že i nejbližší předchozí díly jsme publikovali s půlročním odstupem, tak zde určitou pravidelnost spatřuji, byť již v mnohem delších intervalech oproti rokům minulým. Domnívám se, že častější vydávání přehledu by stejně vedlo jen k opakování předchozích návrhů bez výraznějších změn. Půlroční odstupy mezi jednotlivými návrhy nám umožňují zpravidla razantnější obměnu klíčových komponent podílejících se na celkovém herním výkonu sestav, takže v jednotlivých kategoriích se posouváme v poměru ceny a výkonu citelně výše.

Pokud si chcete připomenout, co jsme si mohli za své peníze pořídit před půl rokem, tak nahlédněte zpět do jarního přehledu počítačových sestav nižší a střední třídy publikovaném letos začátkem dubna a také do květnového jarního přehledu počítačových sestav vyšší třídy.

Koncepce přehledu sestav

Novinkou tohoto zimního přehledu bude určité určité zjednodušení za účelem zpřehlednění. Už se nebudete muset utápět v množstí tabulek s technickými parametry jednotlivých komponent, které jsem nahradil hypertextovými odkazy na stránky výrobce, nebo na naši recenzi. V průvodním textu pak uvedu spíše obecné zdůvodnění výběru konkrétních komponent a jejich výhod.

Zachováno zůstalo rozdělení přehledu do dvou samostatných článků a také rozdělení sestav do šesti kategorií v cenových hladinách nad 12, 16, 22, 28, 34 a 40 tisíc korun. Kvůli přehlednosti článku opět představím sestavy na procesorových základech Intel a AMD ve všech cenových kategoriích pomocí samostatných kapitol.

Doporučené sestavy jsem rozdělil na levnější a dražší variantu v každé z cenových kategorií. Levnější variantu A navrhuji tak, aby se co nejvíce přiblížila výchozí částce v dané kategorii. Přitom nejsem touto částkou přímo vázán a v odůvodněných případech se od ní mohu v nezbytně nutné míře odchýlit. V této variantě obecně upřesňuji dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně není úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou.

Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi cenou levnější varianty sestavy a horním limitem příslušné kategorie, daným výchozí částkou kategorie následující. Cena zde není tím rozhodujícím kritériem. Cílem je dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou například v použití lépe vybavených základních desek, výkonnějších RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní.

U doporučených grafických karet uvádím v tabulce pro srovnání jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě s osmijádrovým procesorem Intel i7, a proto jej označuji pouze jako orientační. Portfolio her, ve kterých je výkon grafických karet porovnáván, jsem sestavil tak, aby bylo možné posoudit výkon v jednom aktuálním titulu pod starším DX11, v jednom titulu pod moderním API Vulkan a ve třech titulech pod nejnovějším DX12, u něhož uplatníme všechny funkce posledních generací grafických karet.

Tolik na úvod. Ceny v tabulkách odpovídají stavu, který byl zjištěn v době přípravy článku během 49. týdne na začátku prosince, na konci 50. týdne jsem ještě doplnil ceny nových grafik AMD. Odkazy slouží pro zjištění ceny aktuální, která bude s vysokou pravděpodobností s odstupem času lehce odlišná. V popisu komponent jsem také upozornil na některé dárky zdarma, které nám aktuálně nabízí AMD u vybraných procesorů a grafických karet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama