Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019

Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019 | Kapitola 11

Petr Kupský

Petr Kupský

16. 12. 2019 03:00 23

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – Intel 3. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – společné věci 4. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – AMD 5. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – Intel 6. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – společné věci
7. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – AMD 8. Střední třída nad 22 000 Kč – Intel 9. Střední třída nad 22 000 Kč – společné věci 10. Střední třída nad 22 000 Kč – AMD 11. Periferie

S blížícím se koncem roku 2019 vám na poslední chvíli před Vánoci přinášíme našeho pravidelného průvodce výběrem komponent herních počítačových sestav v několika cenových hladinách. Po více než půlroce se můžeme těšit na vyšší výkon za původní cenu, mnoho nových komponent a příslušenství.

Reklama

Periferie

V závěrečné kapitole prvního dílu přehledu herních počítačových sestav si tradičně představíme periferie, které byly doporučeny ve všech kategoriích nižší a střední třídy. Každá kategorie počítačových sestav má svou tabulku doporučených doplňků, ve které jsou kromě DVD mechaniky a operačního systému navrženy i základní periferie, tedy počítačová myš, klávesnice, monitor a reproduktory. Jsou zde výrobky, jejichž pořizovací cena je většinou úměrná rozpočtu sestavy, a které nabídnou dobrou kvalitu a bezproblémové užívání. Výběr periferií je ovšem silně individuální záležitostí a je tedy velmi těžké vybrat takové produkty, které budou bezezbytku vyhovovat všem.

Od předchozího jarního přehledu počítačových sestav se výběr doporučených periferií liší výběrem monitorů, v němž jsem některé starší modely nahradil zajímavými novinkami. Přesunul jsem z vyšších kategorií kvalitní reproduktorovou soustavu Creative, aby uvolnila prostor dalším modelům reproduktorů, které vám v následujícím dílu přehledu sestav hodlám představit. Naopak zredukoval jsem výběr myší a klávesnic.

Víceformátová DVD vypalovačka LG GH24NS
i Zdroj: PCTuning.cz
Víceformátová DVD vypalovačka LG GH24NS

Optické mechaniky už dlouhou dobu můžeme označit za dožívající. Projevuje se to nejen omezenou nabídkou trhu bez jakýchkoliv novinek, ale také na novějších modelech počítačových skříní, které s montáží optické mechaniky vůbec nepočítají. Přesto se stále najdou příznivci ukládání dat na optické disky, pro něž jsem do výběru zařadil jeden model víceformátové DVD vypalovací mechaniky LG GH24NS a s ní také jednu odpovídající počítačovou skříň. Kromě klasických médií CD R/RW/ROM a DVD R/RW/RAM, dokáže mechanika pracovat také s disky typu M-Disc, určenými pro dlouhodobé zálohování.

Asi nejhůře ze všech periferií se vybírá počítačová myš a klávesnice. Toto jsou periferie, které musí takzvaně padnout do ruky a bez jejich osahání nemůžeme předem posoudit, jestli se nám s nimi bude dobře pracovat i po delší dobu. Bohužel není moc obchodů, kde bychom si mohli vetší počet periferií vyzkoušet. Jiné nároky na myš a klávesnici bude mít běžný uživatel oproti hráči akčních her na profesionální úrovni. Vycházím z předpokladu, že profesionální hráč si jistě dokáže s výběrem poradit sám, případně se poradí ve své komunitě. Pro běžného uživatele jsem se snažil vybrat levnou variantu herní myši, která dobře poslouží pro začátek, než si určí své vlastní priority. Dražší variantu tentokrát vynechám, neboť výběr je obrovský, stejně jako cenové rozpětí a opravdu nedokážu určit univerzální model, jemuž bych dal přednost před všemi ostatními.

Myš Genesis Krypton 190
i Zdroj: PCTuning.cz
Myš Genesis Krypton 190

Herní myš Genesis Krypton 190 náleží do nižší modelové řady tohoto výrobce, přesto za výhodnou cenu nabízí ergonomicky tvarované tělo s pogumovaným povrchem a symetrickým tvarem. Optický senzor AVAGO 5050 pracuje v rozlišení 500 - 3200 dpi (ve čtyřech úrovních) při snímkové frekvenci 1000 Hz. Odezva činí 1 ms a zaznamenáno může být zrychlení až 8G.

Z celkových osmi lze šest tlačítek programovat v přiloženém software s editorem maker a profilů. Díky vestavěné paměti si myš dokáže zapamatovat všechna nastavení i v případě připojení do jiného počítače. Spínače hlavních tlačítek mají deklarovánu životnost až 10 milionů kliknutí. Software nabízí také možnost nastavení podsvícení myši až v 16 milionech odstínů barev, přičemž jsou dostupné 3 režimy nastavení: stálé, pulzující a neonové. Opletený kabel délky 1,8 m je standardem, ale mohl by být i delší.

Klávesnice C-TECH GMK-102-B
i Zdroj: PCTuning.cz
Klávesnice C-TECH GMK-102-B

Stejně jako v případě myši, tak i u klávesnice zůstanu tentokrát pouze s doporučením základního levného modelu pro nenáročné použití. Není překvapením, že jsem opakovaně vybral osvědčenou membránovou nepodsvícenou klávesnici C-TECH GMK-102-B, a to i přesto, že se nějak začíná z nabídky trhu vytrácet. Je oceňována za tichý stisk kláves, velké tlačítko Enter, barevně odlišené herní klávesy. Programovatelná tlačítka zde nenajdeme, ale potěší alespoň několik multimediálních kláves.

Set Cooler Master Devastator III, CZ
i Zdroj: PCTuning.cz
Set Cooler Master Devastator III, CZ

Sáhnout můžeme také přímo po setu myši a klávesnice. Cenově dostupný je například set Cooler Master Devastator III, tvořený myší s optickým snímačem se čtyřmi úrovněmi rozlišení 800, 1200, 1600, 2400 dpi) a membránovou klávesnicí. Oba prvky jsou vybaveny RGB podsvícením s možností volby sedmi odstínů.

Monitor LG 24MP59G
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitor LG 24MP59G

Z minulých přehledů se v aktuálním výběru vhodných monitorů udržel velmi levný model LG 24MP59G s 24" displejem typu IPS, rozlišením 1920 × 1080 bodů, obnovovací frekvencí 75 Hz, odezvou 5 ms GTG (1 ms MBR), podporou FreeSync, podsvícením LED diodami bez PWM regulace (tedy bez rušivého blikání - Flicker Free). V této cenové kategorii nepřekvapí stojan bez možnosti výškového nastavení.

Připomeňme si, že FreeSync je technologie pro adaptivní synchronizaci snímkové frekvence mezi monitorem a grafickou kartou. Výsledkem je zmenšením chvění a trhání obrazu, snížení zpoždění vykreslovaného snímku a potažmo i celého obrazu (eliminace screen-tearingu).

Monitor Acer Nitro VG240Ybmiix
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitor Acer Nitro VG240Ybmiix

Levnou alternativou v nejnižší cenové kategorii je 24" monitor Acer Nitro VG240Ybmiix s IPS panelem, rozlišením 1920 × 1080 bodů a obnovovací frekvencí 75 Hz. Stejně jako předchozí model nabízí všechny šetrné funkce a podporu FreeSync. S ohledem na IPS panel překvapí velmi nízká doba odezvy 1 ms. Acer si k tomu pomáhá funkcí Visual Response Boost, která v rychlých sledech vypíná podsvícení, případně prokládá obrazové snímky zcela černými zatmívacími snímky. Pohledný stojan je také v tomto případě bez možnosti výškového nastavení.

Monitor AOC 24G2U5
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitor AOC 24G2U5

Novinkou tohoto přehledu je monitor AOC 24G2U5 s úhlopříčkou 24", IPS panelem, rozlišením 1920 × 1080 bodů, obnovovací frekvencí 75 Hz a odezvou 1 ms (MPRT), který přišel na trh koncem roku 2019. Nechybí obvyklé šetřící funkce a podpora FreeSync. Výhodou tohoto monitoru je výškově polohovatelný stojan a velmi tenké rámečky okolo třech stran obrazovky.

Zejména hráči akčních titulů si mohou pětistovku připlatit za vyšší verzi tohoto monitoru se zkráceným označením AOC 24G2U s nímž dosáhnou na vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz. V ostatních ohledech jsou oba modely totožné.

Monitor Dell Alienware AW2518HF
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitor Dell Alienware AW2518HF

Pro zapálené hráče akčních titulů, kteří se nespokojí s dobou odezvy monitorů vybavených panely typu IPS nebo VA a raději obětují pozorovací úhly a kvalitu barevného podání obrazu, jsem v tabulce alternativních komponent sestav střední třídy ponechal herní monitor Dell Alienware AW2518HF vybavený 24,5" panelem typu TN s rozlišením 1920 × 1080 bodů, obnovovací frekvencí 240 Hz a dobou odezvy 1 ms. Ani zde nechybí podpora již všeobecně rozšířeného FreeSync. Na první pohled monitor zaujme svým neotřelým designem s úzkými rámečky a mohutným stojanem s možností výškového nastavení. S tímto monitorem aktuálně získáme navíc podložku pod myš Dell Alienware TactX XL v hodnotě 560 Kč a 12× vydání časopisu CHIP.

Abychom kromě vizuálního vjemu dokázali zprostředkovat i ten zvukový, bude vhodné počítačovou sestavu doplnit o minimálně dvojici samostatných reproduktorů. Reproduktory zabudované v monitoru jsou opravdu jen nouzovým řešením a kvalita jejich podání (zejména v oblasti nižších tónů) je velmi slabá. Alternativně můžeme použít sluchátka.

Reproduktorová sestava Creative Inspire A250
i Zdroj: PCTuning.cz
Reproduktorová sestava Creative Inspire A250

K počítačovým sestavám nižších kategorií doporučuji reproduktorovou sestavu Creative Inspire A250 v provedení 2.1, tedy se dvěma satelity a jedním subwooferem. Miniaturní satelity používají technologii IFP (Image Focusing Plate), zlepšující směrovost, nebo také vykreslení zvuku. Navíc mají zabudovaný bassreflex pro zkvalitnění středobasových tónů. Ovladač hlasitosti, společně s funkcí vypínače, se nachází na boku jednoho ze satelitů. Možnost napojení sluchátek, nebo zdroje externího signálu zde nenajdeme. Celkový hudební výkon sestavy není oslnivý, ale pro ozvučení počítače, případně i menší místnosti postačí. Díky příznivé ceně můžeme s nadsázkou říct, že s Creative Inspire A250 získáme za pár peněz hodně muziky.

Reproduktorová sestava Creative Labs Gigaworks T20 Series II
i Zdroj: PCTuning.cz
Reproduktorová sestava Creative Labs Gigaworks T20 Series II

K počítačovým sestavám střední třídy bude nadmíru vhodná reproduktorová sestava Creative Labs Gigaworks T20 Series II v provedení 2.0, tedy se dvěma satelity bez subwooferu. Reproduktory jsou na trhu již osm let, ale to jim rozhodně neubírá na atraktivitě. Spíše to naopak svědčí o jejich popularitě a kvalitě. Již po vybalení z krabice podle hmotnosti poznáte, že nepůjde o žádná plastová chrastítka. Pro zvýraznění basových tónů používají technologii Creative BasXPort™. Ovladač hlasitosti společně s funkcí vypínače a dva samostatné ovladače pro nastavení intenzity basů a výšek, jsou umístěny na čelní stěně jednoho z reproduktorů. Na stejném místě najdeme pozlacené konektory pro napojení sluchátek a pro připojení zdroje externího signálu.

Zpracování je špičkové úrovni. Vše precizně lícuje, nic se neprohýbá a otočné ovladače se neviklají. Při jejich otáčení máme pocit, že jsou uloženy v masivních ložiscích s tlumením pohybu, středové pozice jsou dokonce měkce aretovány. Ovladač hlasitosti je po spuštění decentně modře podsvícen. Celkový hudební výkon sestavy je s ohledem na velikost reproduktorů velmi dobrý. Ani při maximálním zesílení hlasitosti není z reproduktorů slyšet žádný brum nebo šum. Zvuk je s ohledem na cenovou kategorii vynikající.

Operační systém Microsoft Windows 10 Home CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive
i Zdroj: PCTuning.cz
Operační systém Microsoft Windows 10 Home CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive

Poslední položkou v tabulce doporučených doplňků je operační systém. Pro herní počítač je v současné době zcela jasně nejvýhodnějším operačním systémem Windows 10. Vybírat si můžeme mezi verzemi Home a Professional, přičemž pro herní sestavu bude zcela dostačující verze Home. Nejlevněji můžeme pořídit OEM verzi operačního systému, ale já doporučuji si připlatit za přenositelnou verzi (není vázána na jeden konkrétní počítač) Microsoft Windows 10 Home CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive. Případná úspora za OEM verzi je vyčíslena v tabulce alternativních komponent.

Tímto jsme se dostali až na úplný konec prvního dílu přehledu herních počítačových sestav pro zimu 2019. V následující části, která bude publikována později, si představíme sestavy vyšších tříd ve třech zbývajících cenových kategoriích. Pokud bych ji nezvládl dokončit včas, tak vám preventivně přeji příjemné prožití svátků vánočních.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama