Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 12. 2016 07:00 35

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vyšší třída okolo 28 000 Kč – Intel 3. Disky, VGA, skříň, zdroj 4. Vyšší třída okolo 28 000 Kč – AMD 5. Disky, VGA, skříň, zdroj 6. Nejvyšší třída okolo 34 000 Kč
7. Disky, VGA, skříně, zdroje 8. Nejvyšší třída nad 40 000 Kč 9. Disky, VGA, skříně, zdroje 10. Periferie 11. Závěr

Dnešním článkem pokračujeme v zimním přehledu doporučených herních počítačových sestav několika cenovými kategoriemi vyšší třídy. Současně s koncem roku 2016 bude tento přehled poohlédnutím za dosluhujícími procesorovými platformami obou hlavních hráčů na trhu AMD a Intel. Jejich nové generace již obrazně klepou na dveře.

Reklama

Úvod

Těsně před vánoci jsme vám v prvním díle tradičního zimního přehledu počítačových sestav představili návrhy herních počítačových sestav nižší a střední třídy v cenové kategorii do 22 000 Kč. Kvůli plošnému zvýšení cen komponent se tentokrát výchozí ceny levnějších variant sestav pohybovaly většinou blízko horního limitu tisícikorunové tolerance. Ani v tomto druhém dílu tomu nebude jinak a uvedená tolerance bude ze stejného důvodu hojně využívána. Zaměříme se na počítačové sestavy vyšší třídy, rozdělené do tří cenových kategorií. Navážeme kategorií s cenou okolo 28 000 Kč a skončíme nejvyšší kategorií s částkou výrazně nad 40 000 Kč.

Představíme si opět varianty sestav na procesorových základech Intel a AMD. Z důvodu nedostatečného výkonu pro nejvýkonnější grafické karty současnosti v posledních dvou kategoriích procesorovou platformu AMD nenajdeme. Každopádně začátkem nového roku nás čeká generační obměna procesorů u obou táborů, takže tento zimní přehled považujte spíše za poohlédnutí za dosluhujícími platformami. Později poslouží také pro porovnání nákladů při pořízení počítačových sestav s procesory nových generací.

V případě procesorů AMD vypadají prvotní úniky informací velmi slibně a je tedy vysoce pravděpodobné, že se procesory RYZEN dostanou také do nejvyšších kategorií herních sestav. V případě Intelu přinese nová generace zejména nezanedbatelné zvýšení taktů a s tím související další zvýšení výkonu. Proto bude rozumné s případným nákupem nové počítačové sestavy ještě pár týdnů počkat. Ale vraťme se zpět k popisu struktury a pravidel našeho přehledu.

Doporučené sestavy budou i nadále rozděleny na levnější a dražší varianty v každé z cenových kategorií. Levnější varianta A bude navržena tak, aby se výrazně neodchýlila od stanoveného limitu v dané kategorii. V této variantě bude upřesněno dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně nebyla úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou. Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi limity jednotlivých kategorií. Cena zde nebyla tím rozhodujícím kritériem. Cílem bylo dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou například v použití lépe vybavených základních desek, větší kapacity RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní. V některých případech bude u dražší sestavy použita o něco výkonnější grafická karta.

U doporučených grafických karet bude v tabulce pro srovnání uveden jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě se šestijádrovým procesorem Intel i7, a proto je označen pouze jako orientační. Můžeme zde zjistit, jak si grafická karta vede ve dvou novějších titulech pod DX11, ve dvou titulech pod nejnovějším DX12 a také v jednom titulu využívajícím API Vulcan. Orientačně bude možné posoudit, jestli je grafická karta vhodná spíše pro starší herní tituly využívající DX11, nebo bude perspektivní volbou do budoucna a pro nová API, která staré DX11 postupně nahradí.

Co zaznělo v diskuzi

Než se pustíme do představování jednotlivých návrhů počítačových sestav, vrátíme se krátce k některým dotazům a konstruktivním připomínkám, které zazněly před Vánoci v rámci diskuze pod první částí zimního přehledu.

Širší diskuze se rozvinula nad použitím základních desek s levnější čipovou sadou B150 u herních počítačových sestav Intelu v kategoriích nižší střední a střední třídy. Obecně lze říct, že důvodem volby základní desky s čipsetem B150 je hlavně výhodnější cena. Na trhu najdeme okolo padesáti modelů, začínajících na částce jeden a půl tisíce korun. V tomto případě nabízí jen velmi chudou výbavu. Na druhou stranu zde najdeme výborně vybavené desky s cenou okolo tří tisíc korun, které v tomto ohledu nijak nezaostávají za deskami s nejvyššími čipsety Z170.

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016
i Zdroj: PCTuning.cz

Desky s B150 jsou vhodné zejména do sestav, u kterých není požadována možnost taktování procesoru a u kterých se nepočítá s osazením dvojice grafických karet, nebo SSD disků s rozhraním PCIe 3.0 x 4. Z důvodu pouhých 8 PCIe linek u čipsetu B150 (mimo standardních 16 linek CPU) může dojít ke kolizi instalovaných komponent. V tomto ohledu jsou výhodnější desky s čipovými sadami H170 (16 linek) a Z170 (20 linek).

U základních desek s nejvyššími čipsety Z170 můžeme využít možnosti osazení výše taktovaných paměťových modulů DDR 4 RAM. Stávající platforma Skylake dokáže z vyšších taktů paměti docela profitovat. U čipsetu B150 jsme většinou omezeni taktem 2133 MHz (některé desky ASRock umožňují lehké přetaktování). V tomto případě si však můžeme tento nedostatek částečně kompenzovat použitím modulů s nízkou latencí.

Další z diskutujících poukazoval na to, že v žádné kategorii počítačových sestav od nejnižší po střední třídu nebyl doporučen monitor s technologií G-Sync, kterou využívají grafické karty nVidia za účelem adaptivní synchronizace snímkové frekvence mezi monitorem a grafickou kartou. Výsledkem je zmenšením chvění a trhání obrazu, snížení zpoždění vykreslovaného snímku a potažmo i celého obrazu (eliminace screen-tearingu).

Co se týče monitorů, k jednotlivým sestavám obecně doporučujeme modely, které jsou cenově přiměřené celkové ceně sestavy. V prvních třech levnějších kategoriích jsou proto doporučeny monitory v cenovém rozpětí mezi 3 až 6 tisíci korunami. Aktuálně je na českém trhu k dispozici pouze necelá dvacítka monitorů s podporou G-Sync, přičemž ten nejlevnější se prodává za částku blížící se 11 tisícům korun. A to je důvodem, proč si tyto monitory do levnějších kategorií sestav cestu nenašly.

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016
i Zdroj: PCTuning.cz

Majitelé grafických karet nVidia by se měli zřejmě více ozývat a tlačit na zpřístupnění možnosti využití adaptivní synchronizaci snímkové frekvence VESA Adaptive-Sync, která je součástí sady funkcí rozhraní DisplayPort. Tuto technologii používají monitory s Free Sync, kterých aktuálně na českém trhu najdeme šest desítek s cenami již od tří tisíc korun. Obraz bez chvění a trhání si tak mohou bez velkých investic užít i vlastníci nejlevnějších počítačových sestav.

Na základě další diskuze na téma monitorů a zejména jejich použití v kombinaci s akčními herními tituly, kdy je vyžadována rychlá odezva, která není zrovna výsadou panelů IPS, byly do druhého dílu zimního přehledu počítačových sestav doplněny monitory s panely TN a dobou odezvy 1 ms. V případě jejich volby je třeba se spokojit s horším barevným podáním obrazu a nižšími pozorovacími úhly.

Tolik k diskuzi a pojďme se již podívat na herní sestavy vyšší třídy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama