Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016
Článek Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016 | Kapitola 11

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 12. 2016 07:00 35

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vyšší třída okolo 28 000 Kč – Intel 3. Disky, VGA, skříň, zdroj 4. Vyšší třída okolo 28 000 Kč – AMD 5. Disky, VGA, skříň, zdroj 6. Nejvyšší třída okolo 34 000 Kč
7. Disky, VGA, skříně, zdroje 8. Nejvyšší třída nad 40 000 Kč 9. Disky, VGA, skříně, zdroje 10. Periferie 11. Závěr

Dnešním článkem pokračujeme v zimním přehledu doporučených herních počítačových sestav několika cenovými kategoriemi vyšší třídy. Současně s koncem roku 2016 bude tento přehled poohlédnutím za dosluhujícími procesorovými platformami obou hlavních hráčů na trhu AMD a Intel. Jejich nové generace již obrazně klepou na dveře.

Reklama
Reklama

Závěr

Cílem obou samostatných dílů zimního přehledu bylo představení sestav, které ve stanovených kategoriích nabídnou maximální herní výkon a optimální užitné vlastnosti, pokud možno bez nutnosti dalších investic. Pokračovali jsme v tradici a u každé kategorie sestav byly navrženy dvě varianty na konkrétní procesorové základně (levnější a dražší). Levnější varianta byla vždy navržena s ohledem na poskytnutí maximálního herního výkonu při dodržení stanoveného cenového limitu. Spořilo se zejména na výbavě sestavy. U dražší sestavy se obvykle herní výkon nezvedl, ale byla doplněna výbava, kterou považujeme v současné době za optimální.

Komponenty obou variant sestav je možné ve většině případů navzájem zaměňovat. Grafická karta použitá u dražší sestavy nemusí být vždy výkonnější, než ta u sestavy levnější. Některé komponenty, které byly použity u dražší sestavy (větší kapacita RAM, SSD disk) mohou být doplněny později v rámci upgradu základu, postaveného na levnější variantě sestavy.

Díky našemu přehledu počítačových sestav mimo jiné dokážete lépe čelit nástrahám prodejců, jejichž reklamy se na nás valí z všech stran. Často nad nimi kroutím hlavou a divím se, jak se dá manipulovat se slovy a potažmo i s neznalým kupujícím. Ve výsledku se nejedná o přímo lživé reklamy, i když někdy jsou už na hraně. Většinou jsou vytrženy z kontextu, nebo chybí patřičné upřesnění alespoň drobným písmem. Pár takových zavádějících reklam z e-mailů jsem si uložil, abych je mohl uvést jako příklad pro poučení.

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Opravdu je grafická karta střední třídy stvořena pro nejnáročnější hráče a opravdu na ní bez problémů rozjedeme všechny hry na plné detaily za každých okolností? A na jaké maximum si užijeme nové hry? A co když ji použijeme v kombinaci s vyšším rozlišením monitoru, než je FullHD? Raději nebudu polemizovat o tom, která GPU architektura dneška je tou nejpokročilejší, tedy s nejlepším potenciálem do budoucna.

Podle této zavádějící reklamy by neznalý kupující mohl nabýt dojmu, že kupuje tu aktuálně nejvýkonnější grafickou kartu na trhu a ne jen jednu z lepších grafických karet střední třídy. Vždyť na plné detaily mohou nastat problémy s plynulým hraními u mnohem výkonnějších grafických karet GTX 1070 a GTX 1080. V tomto případě by bylo vhodné šetřit superlativy, nebo grafickou kartu v textu jasně klasifikovat do střední třídy.

A ještě jeden pro pobavení:

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Tak co, pořídili byste si tento disk pro uložení dat jako poselství příštím generacím vašich potomků? Opravdu se jedná nezničitelný disk?

V této reklamě opět vytrhli z kontextu jeden z rozporuplných údajů výrobce. Ten udává takzvanou průměrnou dobu do selhání (MTBF) právě v délce 1,75 milionů hodin. Ovšem jde jen o čistě teoretický a zcela nespolehlivý odhad, který se používá hlavně v souvislosti s disky HDD, využívající sofistikované mechanické konstrukce. U SSD disku, který nemá žádné pohyblivé díly, je použití MTBF prakticky nesmyslem. Než se opotřebením rozpadnou materiály, ze kterých byl SSD disk vyroben, dojde k vyčerpání omezeného počtu zápisů do paměťových buněk, případně k mnohem pravděpodobnější závadě paměťového řadiče.

Na závěr tradičně doplním několik obligátních rad, kterými je dobré se při pořizování počítačové sestavy obecně řídit.

Pokud si vybíráte komponenty do své nové počítačové sestavy a nemusíte se za každou cenu vejít do ohraničeného rozpočtu, snažte se vyhnout případům, kdy je použita silná a drahá grafická karta na úkor kvality a funkce ostatních komponent. Nejčastěji se jedná o malý objem operační paměti (pod 8 GB), malou kapacitu pevného disku (pod 1 TB), napájecí zdroj pochybné kvality a nekvalitní skříň. Taková herní sestava možná bude fungovat a v daném cenovém limitu bude snad i podávat nejvyšší herní výkon. Jenže to může být na úkor životnosti, kdy například závada na nekvalitním zdroji může díky nepřítomnosti ochranných obvodů zničit mnohem dražší komponenty sestavy, případně způsobit mnohem bolestivější ztrátu dat. Také to může být na úkor užitné hodnoty sestavy, kdy malý objem operační paměti, nebo malá kapacitu pevného disku, brzy dojde a další investice budou nevyhnutelné.

Co se týče výběru grafické karty, není dobrý ani opačný případ, kdy je u herního počítače použit velmi výkonný procesor v kombinaci s poměrně slabou grafickou kartou. Nenechte se zmást frázemi obchodníků v reklamních materiálech, které nezřídka vychvalují skvělý herní výkon u relativně velmi slabých grafických karet. Po boku takové grafické karty bude výkonný procesor zahálet a prostředky do něj vložené přijdou vniveč. Jedinou výjimkou může být zakoupení slabé grafické karty z důvodu plánovaného brzkého upgradu.

Při výběru sestavy je také nutné zohlednit její další možné využití a tomu přizpůsobit svou volbu. Některé aplikace využívají výpočetní výkon všech dostupných výpočetních vláken procesoru, takže se vyplatí investovat do vícejádrového procesoru. Jiné aplikace mohou využít akceleraci pomocí GPU, přičemž grafické karty s různými jádry v nich podávají rozdílný výkon, takže volba té výkonnější bude rozhodně lepší. Podobně musíme zohlednit výběr a velikost SSD a HDD. Není nic horšího, než postupné doplňování disků s malou kapacitou, která zabírají prostor ve skříni a zvyšují spotřebu a hluk sestavy.

Před objednáním sestavy si rozhodně prověřte ceny vybraných komponent ve více obchodech. Dá se tím obvykle pár stovek ušetřit. Zaměřte se také na zvýhodněné nabídky. Při volbě prodejce se zajímejte o zkušenosti ostatních kupujících, zejména s přístupem k zákazníkovi v případě reklamace. Pro někoho může být zajímavá nabídka prodejce na sestavení a oživení počítače z objednaných komponent zdarma, nebo za symbolický poplatek.

Pokud si pořizujete počítač poprvé, budete muset navrženou sestavu doplnit o operační systém a periferie. Jako operační systém jsou aktuálně nejvýhodnější 64-bitové Windows 10 s důležitou podporou DirectX 12 a také s novou správou paměťového systému WDDM 2.0, která je velmi užitečná pro vlastníky grafických karet s menším objemem video paměti (typicky 4 GB a níže).

Periferie (monitor, klávesnice, myš, reproduktory) jsou většinou otázkou vkusu, takže doporučuji vybrat si z nabídky prodejců několik výrobků a pročíst si jejich recenze na renomovaných webech. Pokud si koupíte některou z doporučených periferií, zásadní chybu neuděláte. Při výběru jsem vycházel předpokladu, že pokud zákazník kupuje levnou počítačovou sestavu, bude se zajímat spíše o levné periferie. Proto byl jejich výběr (spíše již jen výběr monitorů) vždy podřízen cenové kategorii počítačové sestavy. Samozřejmě nic nebrání použití dražších periferií u levnějších sestav a naopak.

Jarní přehled počítačových sestav by měl vyjít koncem března 2017. Podle předpokladů nás čekají docela velké změny. Do výběru komponent by měly zasáhnout nové generace procesorů AMD a Intel. Trpělivě očekáváme tako nové grafické karty nejvyšší výkonnostní třídy u AMD a nVidia. Máme se tedy na co těšit.

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: zima 2016

Za celou redakci PCTuningu vám touto cestou chci popřát do nového roku 2017 jen to nejlepší. Ať vám počítače přinášejí hlavně radost a zábavu. Více snímků a hertzů, méně wattů a decibelů... Prostě vše co máme rádi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning