Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

Jan Černý

Jan Černý

4. 5. 2011 03:00 35

Seznam kapitol

1. Věci se mění, co bylo minule – dneska už není 2. Šmelinářská chátra s padělanými flashdisky 3. HTPC a kancelářské sestavy 4. Domácí  počítač za 12 000 Kč 5. 15 000 Kč nové hry na střední detaily 6. Připraven na budoucnost za 20 000 Kč
7. 30 000 Kč ticho na filmy, výkon na hry 8. 40 000 – 50 000 Kč na práci i zábavu 9. Pro ty nejnáročnější uživatele 10. Software: antiviry, Office a Windows 11. Přehled monitorů a několik rad závěrem

Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.

Reklama

Rok 2011 příliš výrobcům (a vlastně i spotřebitelům) nepřeje. Nejprve se začaly hroutit absolutistické režimy v muslimských zemích a poté došlo v Japonsku k nejhoršímu zemětřesení za posledních 150 let. Zatímco první jev nastartoval růst ceny ropy, v Japonsku dochází k energetickým výpadkům a někteří subdodavatelé si nemohou kvůli poškozené infrastruktuře předávat včas některé součástky. To někdy způsobuje akutní nedostatek některých dílů např. na pevné disky nebo výrobní stroje a současně s historicky nejvyšší cenou zlata (1525 amerických dolarů za trojskou unci), stříbra (do popravy bin Ládina byla hodnota 48 USD za trojskou unci, poté klesla na 39 USD) a v neposlední řadě také hliníku pomalu zvedá cenu komponentů.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzhledem k použitému množství se drahé kovy (jako zlato nebo stříbro) projeví na ceně minimálně – u notebooku za 15 000 Kč se množství drahých kovů pohybuje v ceně cca 50 Kč a je tedy jasné, že zdražení je zanedbatelné. Zato drahá ropa se projeví v ceně několikrát – od plastových částí až po dopravu z Asie do Evropy. Snad jediným pozitivem pro evropské spotřebitele je oslabující Americký dolar způsobený velmi vysokým státním dluhem USA, které stojí nad propastí bankrotu. Proto není nárůst cen tak velký, ale pohybuje se na průměrné domácí sestavě v rámci několika stovek korun. Díky dalším novinkám, jako je nástup efektivnějších výrobních metod a otevírání nových továren, můžete letos dokonce pořídit kvalitní 24" p/e-IPS nebo cPVA monitor za loňskou cenu TN panelu.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Čipová sada Intel Z68 sebou přináší sebou několik nových funkcí a také nové ovladače

Přestože se tento měsíc nedočkáte výrazných novinek, ale pouze dalšího doladění, rozhodně bude o co stát. Pokud vám vadilo, že procesory Intel Sandy Bridge nejdou taktovat pomocí změny frekvence sběrnice, dočkáte se nové čipové sady Intel Z68. Ta s sebou také přinese díky technologii Lucid Virtu možnost přepínání integrovaného grafického jádra v procesoru s dedikovanou (samostatnou) grafickou kartou – více si k této problematice můžete přečíst na stránkách Ananda. Mnoho vylepšení (byť pouze softwarových) sebou přinesou ovladače čipové sady a řadiče disků (Rapid Store Technology v10.5). Konečně budete mít možnost dosáhnout v RAID poli svazků větších než 2 TB. Rozporuplná je ale technologie SSD caching. Ta s sebou sice přinese možnost urychlit práci s daty pomocí sloučení SSD disku a klasického disku, nicméně při výpadku pole  budou data nečitelná popř. rekonstrukce nepoběží na pozadí jako u hardwarových řadičů. Uznejte sami, má smysl používat diskové pole, jehož oprava trvá celý den a po tento čas nebudete moci počítač používat? Neoficiální ovladač Intel RST v10.5 stahujte na vlastní nebezpečí zde, s oficiálním uvedením čipové sady Z68 bude k dispozici na stránkách Intelu.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Také vám vadí nepřehledná změť modelů, které oba hlavní hráči na trhu grafických karet chrlí? Autorem je bloger iSheep

Nvidia také vyslyšela volání hráčů po levné grafické kartě. Namísto povedené, ale také drahé GeForce GTX 560 Ti, se dočkáte ořezanější verze bez přídomku Ti (Titanium). Tato karta se bude snažit nahradit stále velmi oblíbenou a cenově atraktivní řadu GeForce GTX 460. Netroufám si tvrdit, jak na tom bude s výkonem, ale jádro GF114 bude mít proti Ti snížený počet texturovacích jednotek. V reálu tak bude mít namísto konfigurace 384:64:32 (CUDA, texturovací a rasterizační jednotky) pouze 336:56:32 a možná i nižší frekvenci. Spekuluje se tak o možnostech, zda neaktivní jednotky půjdou zprovoznit flashnutím upraveného BIOSu, či bude napájecí kaskáda ošizená tak, aby bylo možné karty dobře přetaktovat. Tak či onak, karta by mohla být zdatným konkurentem Radeonu HD 6790 či HD 6850. Vše ale závisí na tom, jak budou nastavené ceny – jak AMD, tak Nvidia musí z něčeho žít a slevy dělají mnohdy velice neradi. Velmi rozporuplnou grafikou jsou například Radeon HD 5850 a HD 5830 Xtreme. Nikdo nepopírá, že se 40nm jádra Cypress nepovedla, nicméně jednalo se o marketingový tah Sapphiru na vymetení skladových zásob neprodejných čipů a pamětí na nereferenčním návrhu plošného spoje za luxusní cenu 2600 Kč respektive 2100 Kč.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Pokud jste dlouho váhali s koupí SSD disku, dnes je ta pravá chvíle ke koupi. Třetí generace s čipy vyrobenými 25nm procesem je opravdu zdařilá

V doporučených sestavách jako vždy nechybí, jakožto autora, můj subjektivní názor. Vždy jsem se snažil udělat výběr tak, aby bylo možné co nejuniverzálnější využití. Uvítám jakékoliv názory – ať už kladné, anebo záporné. Konfigurace jsou vždy takové, aby jejich komponenty nezpůsobovaly zbytečný hluk a také se nepřehřívaly. Za samozřejmost považuji v sestavách vyšší střední třídy také SSD disk a Blu-ray mechaniku. Stavba počítače je LEGO, kde dáváte dohromady komponenty, které pasují do sebe a není žádný problém sestavu přizpůsobit podle aktuálních potřeb (například větší diskový prostor, reprezentativnější skříň etc.).

Inspiraci hledejte v jednom z následujících přehledů:

A pamatujte, žijeme v rychlé době. Konzumní společnost je, když si kupujete za peníze, které nemáte, věci, které vůbec nepotřebujete, abyste ohromili lidi, které nezajímáte. Proto zbytečně nekupujte nepotřebné cetky, ale hardware a software, který opravdu využijete. A pokud nevíte, kde nakupovat, doporučujeme se zaměřit na osvědčené ochody jako je Alfacomp (Brno, Ostrava, Praha), Alza.cz (Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Ústí nad Labem, Zlín, Bratislava) a Czech Computer (Praha, Brno, Příbram, České Budějovice).

I když jsem se v doporučených sestavách nikdy nevěnoval filmům, nebo hrám, jsou věci, které rozhodně stojí za doporučení. Počítač přece nekupujete kvůli tomu, abyste na něm hráli benchmarky, ale abyste jej prakticky používali. Být o pět nebo deset let mladší, doporučím vám akční řežbu Crysis 2 (recenze Tomáše Šulce zde). Uznávám, hra je opravdu realistická a při hraní máte pocit, že kulky na vás lítají přímo z monitoru. Na druhou stranu – akční hry jsou na jedno brdo. Scénář jak z béčkového akčního filmu a téměř nulové možnosti volného pohybu. Mnohem zajímavějším počinem je nedávno vydaná 3D plošinovka Portal 2. Jedná o perfektní logickou hru pocházející z dílen Valve (ano, té společnosti, která stojí za sérií Half-Life). Jste uvězněni v bludišti a pomocí teleportu máte za úkol dostat se na druhou stranu. Vše není na první pohled zase tak jednoduché, protože musíte stisknout různé spínače na otevření východu apod. Co se filmů týče, rozhodně mohu doporučit historické drama King's Speech (Králova řeč) a triller z baletního prostředí Black Swan (Černá labuť). Ceny jak verzí na DVD nosičích, tak i Blu-ray verze jsou překvapivě lidové. A nezapomeňte – v Česku a Slovensku žije 15 milionů hokejových trenérů včetně nemluvňat! Proto se posaďte v pohodlí svého domova a sledujte pravidelně hokejové zápasy našich reprezentací. Pro našince je určený portál mshokej.ct24.cz a pro naše východní bratry pak stránky STV. Navíc můžete sledovat hokej na svém iPhonu či iPadu a ve smartphonech nebo tabletech s Androidem. Pokud se vyskytnou problémy (přehlcení našich serverů) mohu z vlastní zkušenosti doporučit výběr streamů z Livetv.ru (nejkvalitnější přenos má podle mého názoru švédská stanice Visat).

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


S časem stráveným na sociálních sítích to také příliš nepřehánějte. I když se říká, že na Facebooku je celý svět a na Twitteru celý inteligentní svět, je na hranici zdravého rozumu to brát doslova

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama