Doporučené sestavy a monitory – květen 2011 | Kapitola 4
Seznam kapitol
Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.
V počítači do domácnosti je důležité klást důraz na univerzální použití a snadnou možnost upgradu v budoucích letech. Pokud se neřadíte mezi ortodoxní příznivce Intelu, doporučujeme stavbu na platformě s procesory AMD. Situace se po dobu, co děláme doporučené sestavy nezměnila a v dohledné době tomu tak ani nebude. Velmi dobrou volbou jsou (stále) základní desky s čipovou sadou AMD 770 + SB710 (levnější, SATA 3 Gb/s, USB 2.0) anebo AMD 880 + SB850 (dražší, SATA 6 Gb/s, USB 3.0), zde však velmi záleží, jak moc vás limituje rozpočet. Osobně bych se přimluvil za doplacení pětistovky za modernější základní desku (AMD 880 + SB850) a další pětistovky za kvalitnější skříň než Asus Vento (např. CM Centurion). Pro sledování filmů, propojení s domácím kinem a hraní většiny her na středních detailech na 22" monitoru bude bohatě stačit grafická karta ATI Radeon HD 5670 512MB. Samozřejmostí jsou díky výhodným (byť rostoucím) cenám 4 GB operační paměti DDR3.
AMD dokázalo opravdu hezky snížit ceny a tak místo Athlona II X4 pořídíte rovnou mnohem výkonnější Phenom II X4. Ten běží na frekvenci 3,2 GHz a obsahuje tříúrovňovou vyrovnávací paměť cache velkou 2 MB. Slabší stránkou této sestavy je grafická karta – pouze Radeon HD 5670, který není vhodný pro hráče, zato však disponuje digitálními výstupy. V rámci možností bylo dbáno na nízkou hlučnost, proto je Radeon osazený chladičem Arctic Cooling a zvolena deska s pasivním chladičem čipové sady. Oproti minulosti byl však ukončen prodej chladičů procesoru AC Freezer 64 Pro, který měl vhodněji orientovaný ventilátor. Z důvodu orientace patice fouká Freezer 7 vzhůru. OEM Seasonic Energy Knight patří ve své kategorii také k velmi tichým a nebýt onoho označení OEM, nesl by na svém štítku nálepku s certifikací 80 Plus Standard (určitou roli v tom hraje licenční politika, poplatky za certifikaci a nižší nároky na výstupní kontrolu).
K desce Asus (AMD 770) dostanete přibalený USB 3.0 řadič, levnější verze bez přídavné karty stojí o cca 300 Kč méně
S opravenou revizí čipových sad pro Sandy Bridge se stala zajímavou volbou i rodina nejlevnějších procesorů Core i3-2100. A to i přesto, že mají pouze dvě jádra, která se díky technologii Intel Hyper Threading Technology tváří jako čtyři. Díky cenové válce výrobců základních desek vychází zatím nejvýhodněji MSI. Situace se však může ze dne na den změnit a zajímavé modely má v nabídce jak Asus, tak Gigabyte. Z vlastní zkušenosti radím vyhnout se deskám ASRock. Pokud nepotřebujete dedikovanou grafickou kartu, jistě vás potěší výstupy na většině levných modelů s čipsetem Intel H61. Oproti minulosti prodražila sestava osazením disku s vyšší kapacitou – 750 GB namísto původních 640 GB.
Procesory Intel Core i3 založené na jádře Sandy Bridge nejsou po stránce výkonu špatné, pořizovací náklady na celou platformu jsou však zatím vysoké a rozhodně se nedá hovořit o příznivém poměru cena / výkon