Doporučené sestavy a monitory – květen 2011 | Kapitola 9
Seznam kapitol
Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.
Opravdu nevíte co s penězi, nebo požadujete výkon bez kompromisů – ať to stojí, co to stojí!? Ceny víceméně stagnují a s neomezeným rozpočtem dostanete velmi výkonnou sestavu, k jejímuž volitelnému příslušenství mohou patřit 3D brýle Nvidia GeForce 3D Vision, 30" monitor Dell UltraSharp 3011WFP (IPS), anebo HP DreamColor LP2480zx (H-IPS s LED podsvícením).
Stále zůstávají zachovány tři konfigurace – dvě na Intelu a třetí na AMD. Pro systém se jeví jako vhodná varianta OCZ RevoDrive X2 100 GB (detaily dále) a některá z výkonných dvoučipových grafik. Velmi vyhledávaným artiklem posledních dnů se stávají procesory Sandy Bridge. Byť jsou možnosti přetaktování omezené (fajnšmekři počkají na Intel Z68), průměrná základní deska s čipovou sadou P67 a Core i7-2500K je levnější než obdobná konfigurace s Nehalemem. 16 GB operační paměti by mělo bohatě stačit na stříhání videa anebo na provoz několika virtuálních strojů. Úložný prostor pak zajišťují 4 disky Western Digital v hardwarovém RAID5 poli, pokud by se to mělo brát do extrémů, je možné koupit 4× 3TB disky (řadič má limit na velikost svazku v desítkách TB). Řadič Adaptec je třeba koupit jinde (např. v Alze, Czech Computeru nebo Softcomu). Cenově nejdostupnější je model Adaptec 5405 (nebo 5805 umožňující SSD caching), opačným extrémem je Areca ARC-1880i (recenzi RAID zapojení spolu s nejrychlejšími SSD Crucial C300 naleznete na TweakTownu). Vše se ukrývá uvnitř masivní skříně Nexus Edge a aby nedošlo k přehřívání, respektive, aby bylo možné chladit při nízkých otáčkách, je do ní přidána ještě dvojice ventilátorů Noctua.
Vpravo je dvojice snímků věnovaná hi-endovému řadiči Areca ARC-1880, uživatelské zkušenosti naleznete na
První varianta je postavena na procesoru Core i7-2500K s otevřeným násobičem. Pokud budete chtít taktovat i pomocí sběrnice, vyčkejte na uvedení čipsetu Intel Z68
Prostřední ze sestav patří k tomu nejlepšímu, co jde pro Intel pořídit. Podvozkem počítače je Asus Rampage III Extreme s čipovou sadou Intel X58. Vše řídí šestijádrový procesor Intel Core i7-990X (Gulftown). Kdo vyžaduje více grafických karet nebo chce kombinovat různé modely a výrobce, nechť se porozhlédne po MSI Big Bang-Xpower. Co se grafických karet týče, pokud dáváte přednost AMD (ATI), volte Radeon HD 6990. Pomyslnou třešničkou na dortu se stává skříň Thermaltake Level 10 Extreme Gaming Station a vodní chlazení Corsair H70. Opravdovou lahůdkou je ale OCZ RevoDrive X2 100 GB. Jedná se o čtveřici SSD disků s řadičem SandForce osazených na jedné PCIe kartě. Díky osazenému PCIe můstku je možné je zapojit do několika RAID režimů a zvýšit tak buď bezpečnost dat na úkor výkonu (RAID5 = 75 GB) anebo zvýšit výkon na úkor kapacity (RAID 10 = 50 GB), popř. díky kooperaci v poli RAID 0 zvýšit výkon nad většinu představitelných mezí.
K nedosažitelným snům každého fanouška Intelu patří Core i7 „Gulftown“ 990X
Poslední sestava s procesorem AMD je založena na desce Asus Crosshair IV Formula s čipovou sadou AMD 890FX a jižním můstkem SB850, který nativně podporuje SATA 6 Gb/s. Důstojnou konkurencí budiž Gigabyte GA-890FXA-UD7. Co při stavbě sestavy pro AMD ušetříte na základní desce, to ztratíte na drahých modulech s nízkým časováním. Co však cenu výrazně prodražuje, je grafická karta GeForce GTX 580. Stejně jako u předchozích sestav pak nechybí kvalitní zvuková karta, RAID řadič, SSD a Blu-ray vypalovačka.
Phenom II X6 1100T, 16 GB DDR3, Nvidia GTX590 a vodník na procesoru