Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
Sestavy Článek Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011 | Kapitola 2

Jan Černý

Jan Černý

4. 5. 2011 03:00 35

Seznam kapitol

1. Věci se mění, co bylo minule – dneska už není 2. Šmelinářská chátra s padělanými flashdisky 3. HTPC a kancelářské sestavy 4. Domácí  počítač za 12 000 Kč 5. 15 000 Kč nové hry na střední detaily 6. Připraven na budoucnost za 20 000 Kč
7. 30 000 Kč ticho na filmy, výkon na hry 8. 40 000 – 50 000 Kč na práci i zábavu 9. Pro ty nejnáročnější uživatele 10. Software: antiviry, Office a Windows 11. Přehled monitorů a několik rad závěrem

Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.

Reklama
Reklama

Kromě krásných žen, lahodného zlatavého moku a nejlepší hokejové reprezentace jsou Češi v zahraničí nechvalně proslulí také čecháčkovstvím, podvody a podrazy. Dali jsme světu slovo robot, ale také tunneling (tunelování) – a tunel na peněženky provádí hned několik chytrolínů. Jak říkával Tomáš Baťa, peníze lze vydělat dvěma způsoby – poctivou a tvrdou prací spojenou s neustálým zlepšováním, ale také podvody a podrazy, což přesně reflektuje pokřivený charakter jedince. Mimochodem, audioknihu Úvahy a projevy nedávno uvolnila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

 
Je libo levný externí disk? Podobné podrazy bohužel nejsou aprílový žert, ale praktiky některých českých obchodníků. Levně koupit v Asii, draze prodat na inzerát. Poradíme vám, na co si dát při koupi pozor

Nedávno jsem objevil na našem největším aukčním serveru 32GB paměťovou SD kartu Class 10 (garantovaná rychlost zápisu minimálně 10 MB/s) značky Patriot za neuvěřitelných 550 Kč. Ale co se nestalo? Prodávající z Ostravska mi, stejně jako ostatním kupujícím, poslal jakýsi čínský padělek s rychlostí pod úrovní Class 4 (zápis 4 MB/s). Začal jsem po tom hlouběji pátrat a k mému zděšení jsem dospěl k závěru, že je to poslední dobou běžná praxe. Tahle šmelinářská sebranka funguje v organizovaných skupinách a dováží z asijských e-shopů za pár korun nejen paměťové karty, ale také flashdisky a následně je prodává pod několika účty. Nejenže okrádá naivní kupující, ale také se dopouští hospodářské trestné činnosti. O aféře jako první informovali kolegové z Technetu a následně se informace objevily i na našem fóru.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

 

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

Vypadá to jako nová a nepoužitá SD karta Patriot LX Series, ale není to ona. Co je to? To neví ani sám velký Mao, natožpak sebranka, která je u nás prodává

A jak to celé funguje? Velmi, velmi snadno. Manufaktura kdesi v Asii si sežene zastaralé návrhy plošných spojů pro podřadné řadiče (např. Phison), dále skoupí výprodej výběhové řady NAND flash čipů (např. 2 GB, 50 nm) za velmi výhodné ceny. Investuje do originálního flashdisku a okopíruje jeho design. Vyrobí několik vzorků a dá je ke schválení vrchnímu soudruhovi plagiátorovi. Ten vše schválí, otevře utilitu na úpravu firmwaru, a podle toho, jak se vyspí, určí kapacitu flash média. Je to opravdu prosté – 2GB flashdisk nebo paměťová karta se ve Windows tváří jako 32 GB. Ale ouha, pokud na ni chcete zapsat více, než je skutečná kapacita disku! V momentě, kdy dojde k překročení této hranice, můžete leda tak pod flashku strčit ruku a lidově řečeno chytat přetékající data do dlaně. :o) Správnou velikost jde někdy opravit pomocí následující utility.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2011
Doporučené sestavy a monitory – květen 2011

 
Najdi deset rozdílů. 64GB Corsair Voyager z Aukra a 8GB Voyager z Datartu

Jakkoliv se chytání dat do dlaně může zdát směšné, není tomu tak. Z vyjádření, která máme prozatím od výrobců k dispozici, plyne jednoznačné doporučení: nakupujte pouze u ověřených zdrojů a od velkých lokálních distributorů. Přestože výrobci školí celní správu, rozhodně není prodej padělků uhlídatelný. Rozhodně se vyvarujte nákupu podezřele levného zboží nabízeného ve velkém množství. Situaci spojenou s prodejem nelegálních kopií Windows 7 začaly aukční servery řešit až po odvysílání reportáže v Událostech České televize (5. 4. 2011, čas 19:25). A co se bude padělat dál? U operačních pamětí stačí, podobně jako u flashek, přepsat firmware (je uložený v SPD). Na druhou stranu, Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a každý větší výrobce hardwaru má své lidi na „špinavou práci“ a zcela jistě si prodejce padělků najde. Upozorňujeme, že teplota vody v Orlíku je 7 °C a betonové polobotky ho vyjdou levněji než poškozená reputace u zákazníků. Pokud mohu poradit, chtějte po prodávajícím před zakoupením výsledky z nějakého benchmarku, pokud jej nebude chtít dodat, kartu nekupujte!


Uvedené rozdíly mezi originálními a falešnými kartami platí většinou i pro ostatní výrobce jako je Kingston, A-Data, Patriot nebo Sandisk. Pokud budete kupovat deset identických karet se stejným sériovým číslem, něco rozhodně nehraje!
– pro zobrazení PDFka klikněte –

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning