Doporučené sestavy a monitory – květen 2011 | Kapitola 5
Seznam kapitol
Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.
Částka okolo patnácti tisíc korun je ideální základ pro stavbu univerzálního počítače založeného na procesoru AMD. Obdobně výkonná konfigurace totiž vychází oproti Intelu dokonce o 1 300 Kč levněji. V základu nabízí sestava více než dostatečný výkon a navíc disponuje moderním rozhraním jako USB 3.0 a SATA 6 Gb/s. V prvním případě je srdcem počítače čtyřjádrový AMD Phenom II X4 840. Jeho jádro „Propus“ vychází z vyššího modelu „Deneb“ se sníženou velikostí vyrovnávací paměti cache třetí úrovně (2 MB vs. 6 MB). Pokud budete mít štěstí a vámi zakoupený kousek nebude vyrobený z defektního křemíku, můžete získat až dalších dvacet procent výkonu navíc aktivováním vypnuté části. Ze základní desky MSI 870A-G54 a její nízké ceny se stává pomalu klišé. Dražší (ale stejně vybavenou) alternativou je Gigabyte GA-870A-UD3 a Asus M4A87TD EVO. Na většinu her ve středních a vysokých detailech by v rozlišení 1 680 × 1 080 pixelů měla stačit grafická karta MSI GeForce GTS 450 s tichým chladičem z edice Cyclone (opatrně při manipulaci, lopatky ventilátoru mají tendenci se lámat).
Pro data slouží 1TB disk Western Digital Caviar Blue (nachází se mezi řadou Black a Green). Jeho plotny se otáčí rychlostí 7200 otáček za minutu a vyznačuje se velmi dobrým poměrem cena / výkon. Pokud potřebujete rychlejší pevný disk, budete muset sáhnout do kapsy pro 500 Kč na edici Black. Sázkou na jistotu je také počítačová skříň Cooler Master Centurion 534, která obsahuje množství prolisů a nebude tak docházet ke zbytečným vibracím. V přední části pak naleznete dvojici USB 2.0 konektorů a jack výstupy pro připojení sluchátek a mikrofonu. Skříň však nezaostává ani po stránce designu – čelní panel je vyrobený z eloxovaného hliníku.
Kombinací komponent s dobrým poměrem cena / výkon se dá postavit sestava vhodná i pro náročné domácí uživatele
Ceny operačních pamětí (opět) mírně stouply, ale pokud nemáte pevně daný rozpočet, stojí za zvážení, zda nepořídit 8 GB operační paměti – a to buď čtyři 2GB moduly nebo ještě lépe dvojici 4GB modulů (doporučujeme) za necelé dva tisíce korun. Z hlediska kompatibility a vlastních zkušeností bych koupil moduly společnosti Kingston, Corsair nebo Patriot. A-Data nemusejí být se všemi základními deskami plně kompatibilní. Svého času byly také populární levné Zeppeliny, ale ty mají dneska podle statistiky Czech Computeru vysokou poruchovost. O něco dražší je opět nabídka pro Intel, přesto si troufám říct, že modely základních desek s P67 mají co nabídnout. Díky cenové politice vychází z hlediska výbavy a přidané hodnoty nejlépe MSI P67A-C45. Díky nativnímu SATA 6 Gb/s a USB 3.0 je výbornou investicí do budoucna. Konkurence v podobě Gigabytu a Asusu pak nabízí Gigabyte GA-PH67A-UD3-B3 a Asus P68H67 B3, ale pokud jdete po nízké ceně, stojí více.
Intel Core i3-2100 není žádný trhač asfaltu, na druhou stranu je v desce se sadou Intel P67 B3 z hlediska upgradu dobrou investicí do budoucna