Doporučené sestavy a monitory – květen 2011 | Kapitola 7
Seznam kapitol
Jaro se nám přehouplo do druhé poloviny. Kromě skladové dostupnosti třetí generace SSD disků od Intelu zavál svěží vítr ze skladů v podobě nových modelů e/p-IPS monitorů. V polovině května se ladiči výkonu dočkají uvedení čipové sady Intel Z68. Kvůli arabským revolucím stoupá cena ropy, což se projevuje zdražováním komponent.
Pokud patříte mezi velmi náročné uživatele, kteří chtějí hrát nejnovější hry, sledovat filmy v Blu-ray kvalitě a po večerech nebýt rušeni hlukem ventilátorů, pak jste ve správné kapitole. Budete však muset sáhnout hlouběji do kapsy. Samozřejmostí jsou procesory běžící na frekvenci vyšší než 3 GHz. Přesto nedochází k jeho přehřívání díky velkému a současně tichému chladiči Scythe Ninja 3. Pro akceleraci her slouží nedávno uvedené grafické karty Nvidia GeForce GTX 560 Ti (jako bonus u verze od Asusu naleznete hru Mafia II). Samozřejmostí je dnes také nadstandardní kapacita operační paměti – 8 GB DDR3 složená ze dvou modulů Kingston HyperX Genesis Grey. Při koupi konfigurace v AMD volte v SPD profilech agresivní časování, u Intelu dejte přednost vyšší frekvenci. Svěží běh operačního systému zajistí vynikající SSD disk Corsair Force F60 založeném na řadiči SandForce SF-1200 a 34nm NAND flash čipech.
Některé vyšší modely základních desek pro procesory AMD jsou v této kategorii dražší než pro Intel. Asi nejvybavenější je model Asus M4A89TD PRO/USB3 a poté Gigabyte GA-890FXA-UD5. Alternativním (ale v případě instalace CF bohužel polovičatým řešením) bych zvolil v podobě „pseudo-AMD 890X“ řešení od Gigabytu GA-890XA-UD3 za 2 600 Kč. Gigabyte se zde rozhodnul zkombinovat postarší northbridge AMD 790X s moderním jižním můstkem AMD SB850. Díky tomu naleznete na desce moderní rozhraní jako je SATA 6 Gb/s a USB 3.0. Nepatrně dražší desku MSI 890FXA-GD65 pořídíte za 3 200 Kč. Její nevýhodou je však horší rozložení slotů (to může být i můj čistě subjektivní dojem).
Šestijádrový Thuban dokáže spolehlivě uživit i nejnovější Radeon HD 6870
Dostáváme se k procesorům architektury „Sandy Bridge“. Model Core i5-2500 běží na frekvenci 3,3 GHz a nabízí tak víc než dostatečný výkon pro všechny náročné operace. V případě, že jej budete chtít přetaktovat, podívejte se po modelu s písmenem „K“ na konci názvu – má totiž otevřený násobič a jinak než právě přes násobič procesory Sandy Bridge taktovat nejdou. Na přípony také navazuje řada „S“ se sníženým napájecím napětím, startovacím násobičem a tím pádem i příkonem. Porodní bolestí nové rodiny procesorů byla vadná revize čipové sady, kdy kvůli chybě v návrhu šly použít pouze první dva SATA 6 Gb/s porty. Současní majitelé mohou desku po předchozí domluvě bezplatně vyměnit v místě nákupu, jinak by se měla na trhu vyskytovat výhradně bezchybná revize B3. Ze současné nabídky jsou velmi atraktivním počinem MSI P67A-GD55, Gigabyte GA-P67A-UD3P a různé variace Asus P8P67 (bez nebo s Bluetooth). Většina základních desek umožňuje připojení USB 3.0 na přední panel (v dohledné době by se měl na českém trhu objevit panýlek Axago s USB 3.0 rozbočovačem a čtečkou karet). Zatímco MSI koupíte za nejnižší cenu, Gigabyte je nejlepší z hlediska poměru cena / výkon (u něj to ale skřípe v oblasti regulace otáček ventilátorů v BIOSu). Nejluxusněji vybavený je Asus, kdy na plnohodnotném modelu P8P67 za 3 600 Kč naleznete dokonce Bluetooth modul. Samozřejmostí je také přehledný EFI BIOS, podpora disků s kapacitou nad 3 TB či intuitivní regulace otáček ventilátorů.
Pokud nepotřebujete brutální základ pro Cross Fire nebo SLI s 32 PCIe linkami a patříte k příznivcům společnosti Intel, je pro vás Sandy Bridge jasná volba