Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX
Článek Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

5. 5. 2015 03:00 32

Seznam kapitol

1. Rychlé představení modulů 2. Testovací sestava a metodika 3. Podrobné specifikace a přetaktování 4. Výsledky testů – paměťová propustnost 5. Výsledky testů – další benchmarky 6. Závěr

Po testech kitů DDR4 pro luxusní LGA 2011-v3 se vrátíme k DDR3, které zatím zajímají většinu znás. Představíme si dva 8GB kity v konfiguraci 2× 4 GB. První levný kit od ADATA zaujme absencí „efektního“ oplechování a nízkou cenou, druhý solidními provozními vlastnostmi a dobrými možnostmi přetaktování za stále přijatelný příplatek.

Reklama
Reklama

Nepřehlédněte: Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon, Vliv dalších nastavení a uspořádání pamětí DDR3 na výkon PC a Test Kingston HyperX Savage: 16 GB kit na 1866 MHz (2× 8 GB)

Po předchozích dvou srovnávacích testech, které byly věnované pamětem typu DDR4, se vracíme zpět k DDR3. Tyto paměti nejsou ještě zdaleka za svým zenitem a nějaký ten pátek tu s námi budou. Do testu jsme tentokráte zařadili levnější moduly – jeden kit dodala společnost ADATA, druhý zapůjčila firma G.Skill. Pojďme se na ně podívat.

ADATA Premier 1600 MHz – představení

Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

První testovaný kit pochází od společnosti ADATA. Spadá do produktové řady Premier a je cílen zejména pro spořivé uživatele. Moduly se dodávají v průhledném plastovém blistru, který prozrazuje veškeré specifikace. Pokud jde o cenu, tak se dá kit sehnat okolo 1700 Kč včetně daně.

Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

Paměťový kit DDR3 Premier s označením AD3U1600W8G11-R má celkovou kapacitu 8 GB a skládá se ze dvou 4GB modulů. Moduly mají čipy osazené pouze z jedné strany (single rank provedení) a podporují dvoukanálové zapojení. ADATA neuvádí kompatibilitu s konkrétními platformami. Vzhledem k tomu, že výrobce na moduly neosadil žádný pasivní chladič, nehrozí kolize s rozměrnějšími chladiči procesorů.

G.Skill RipjawsX 1866 MHz – představení

Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

Druhý kit DDR3 RipjawsX dodal do testu G.Skill. Moduly jsou dodávaný v průhledném blistru, který umožňuje rovněž nahlédnout na štítek se specifikacemi. Kromě modulů se nachází v balení ještě samolepka s logem výrobce. Paměti je možné obstarat zhruba za 2100 Kč včetně DPH.

Duel DDR3 2× 4 GB: ADATA Premier vs. G.Skill RipjawsX

Jak jste si jistě všimli z obrázku, kit RipjawsX s označením F3-14900CL8D-8GBXM se skládá ze dvou 4GB modulů. Celkem tak získáte 8 GB paměti, které je možné osadit do všech moderních základních desek s dvoukanálovým řadičem (přesný výčet čipových sad najdete na webu výrobce). Moduly mají osazené čipy z obou stran (dual rank), takže teoreticky nabídnou o něco vyšší výkon. To se může hodit zejména sestav s APU. Tepelný rozvaděč má modrou barvu a měří rovných 40 mm. Výrobce přitom nabízí i tmavě modré nebo červené provedení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning