Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon

Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

22. 7. 2014 02:00 6

Seznam kapitol

1. Přínos rychlých pamětí DDR3: Intel Haswell Refresh 2. Testovací sestavy a metodika 3. AIDA64 – čtení a zápis 4. AIDA64 – kopírování a latence 5. Cinebench R15 6. WinRAR
7. Alien vs Predator Benchmark 8. GRID Autosport 9. Tomb Raider 10. World in Conflict 11. Závěr

Jak moc pomohou rychlejší paměti k vyššímu výkonu procesoru a integrované grafiky? Je lepší koupit DDR3 s vyšším taktem, nebo s nižším časováním? Stačí nejlevnější moduly, nebo budou procesor příilš brzdit? Otestovali jsme vliv frekvence a časování pamětí na výkon u poslední generace procesoru Intel Core z rodiny Haswell Refresh

Reklama

Nepřehlédněte: APU a DDR3: Jaké paměti vybrat k integrované grafice (AMD), Když sloty nestačí: 16GB kit od G.Skill a výhodný Sniper a Trojice kitů DDR3 v testu, včetně nováčka Silicon-Power

Dnešním článkem plynule navazujeme na předchozí díl věnovaný škálování výkonu pamětí s APU od AMD. Opět se tedy nebudeme zabývat přímo testováním konkrétních modulů, nýbrž se zaměříme na celkový přínos rychlých pamětí DDR3 ve spojení s procesory obsahující integrované grafické jádro.

Tentokráte se však zaměříme na platformu Intel s iGPU. Otestujeme výkon v syntetických benchmarcích využívající čistě samotný procesor a ukážeme si i škálování výkonu v herních titulech. Můžete se zkrátka těšit na celou řadu grafů porovnávajících výkon iGPU v závislosti na různém nastavení pamětí a to jak frekvence, časování, tak jejich nejlepší kombinace. Pokusíme se také objasnit zásadní otázku, zda má smysl u platforem s iGPU investovat do dražších pamětí DDR3.

Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

V prvním článku jsme se zaměřili na platformu AMD. Konkrétně AMD A88X osazenou APU Kaveri (A10-7850K). Dnes se pro změnu podíváme na iGPU v procesorech Haswell Refresh. Kromě rozboru škálování výkonu pamětí DDR3 na platformě Intel Z97 Express si tak můžete navíc udělat dobrý obrázek o tom, jak si vede v grafických testech vlajkové APU od AMD oproti čtyřjádrovému ekvivalentu Intelu (i5-4690K). co se týká grafických jader, jedná se o současné TOP modely, které jsou na trhu.

Model i5-4690K je pomalejší než i7-4790K, má ale shodné grafické jádro HD Graphics 4600. A co se procesorového výkonu týká, už i použitá i5 je v testech závislých čistě na CPU oproti nejlepšímu APU od AMD někde jinde (platí to ale i pro cenu). Ale o porovnání výkonu nám nešlo, zajímaly nás výsledky škálování v závislosti na nastavení pamětí.

Ne příliš příznivý vývoj cen pamětí

Vývoj cen na trhu operačních pamětí měl za poslední dva roky stoupající tendenci. Ke konci roku 2012 se totiž ceny DDR3 pamětí ocitly na historickém minimu mimo jiné kvůli přesycení trhu, které ve finále dovedlo Elpidu ke krachu a všechny ostatní výrobce do velkých finančních ztrát. V prvním kvartále roku 2013 zbývající výrobci čipů (Samsung, SK Hynix a Micron) upravili množství vyprodukovaných čipů, což se projevilo postupným nárůstem cen během celého roku. Když k tomu navíc přičtete požár továrny SK Hynix a nedávné umělé oslabení koruny ČNB, znáte důvod, proč jsou v současné době ceny pamětí na světovém i českém trhu podstatně vyšší a každým měsícem pozvolně rostou. Realitou tak je, že DDR3 paměti jsou v Čechách zhruba dvakrát dražší oproti roku 2012 i přes to, že z kraje roku 2014 ceny mírně poklesly.

Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Ukázkový příklad: vývoj ceny kitu KHX1600C9D3B1K2/8GX (Zdroj: Heureka.cz)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama