PCTuning Článek

Dvakrát G.Skill a Kingston HyperX – exkluzivní DDR3

Aleš Kaňák
Aleš Kaňák
5. 12. 2012 02:00 6 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pár slov úvodem 2. Testovací sestava a metodika 3. G.Skill RipjawsX 2133 MHz 4×4 GB 4. G.Skill TridentX 2666 MHz 2×4 GB
5. Kingston HyperX Predator 2400 MHz 2×4 GB 6. Výsledky testů – paměťová propustnost 7. Výsledky testů – další benchmarky 8. Závěr

Tři DDR3 kity s různou kapacitou, frekvencí, počtem modulů i výslednou cenou. Jeden z nich zaujme především vlastníky APU procesorů, jiné se mohou hodit do nadupaných herních mašin. Vyzkoušeli jsme moduly G.Skill RipjawsX, TridentX a Kingston HyperX. Posledně jmenovaný pak dostal za nízkou cenu bronzové ocenění.

Reklama
Reklama

Hned dvojice testovaných kitů pochází od firmy G.Skill. První z nich spadá do produktové řady RipjawsX a potěší hlavně uživatele, kteří využijí velkou kapacitu operační paměti. Moduly jsou zabaleny do průhledného blistru, který obsahuje ještě samolepku s logem výrobce.

Výrobce nabízí paměti z modelové řady RipjawsX hned ve třech barevných variantách lišící se určením pro platformy, časováním a také frekvencí. Nám přišly do redakce modře zbarvené paměti. Kromě nich G.Skill ještě vyrábí červenou a černou variantu RipjawsX.

Výhradně jsou moduly určeny převážně pro platformu Intel Z77 od Intelu, ale budou fungovat stejně dobře i na starších platformách jak od Intelu, tak od AMD. Mnohé z vás jistě potěší výška modulů, která umožní instalaci i rozměrnějších a výkonnějších chladičů procesoru.

DDR3 paměťový kit G.Skill RipjawsX s označením F3-17000CL9Q-16GBXM má celkovou kapacitu 16 GB a skládá se ze čtveřice 4GB modulů, které podporují dvoukanálové a čtyřkanálové zapojení (pouze na platformě Intel X79).

Paměti obsahují dvojici XMP profilů. V obou z nich je uloženo naprosto shodné nastavení frekvence 2133 MHz při provozním napájení 1,65 V. Časování je na danou frekvenci vcelku utažené a činí 9-11-10-28 38 při 2T Command Rate (CR) a době obnovení paměti (tRFC) 171 ns. Moduly jsou osazeny paměťovými čipy H5TQ2G83CFR-H9C vyrobené firmou SK Hynix, které se často dostávají i do 2400MHz kitů.

Na screenshotu (i těch, co budou následovat) lze pozorovat, že program CPU-Z špatně četl tabulku časování z SPD čipu, základní deska v BIOSU s tím problémy neměla a vše nastavila dle XMP profilu. Bude se tak jednat nejspíše o softwarovou chybu, kterou opraví novější verze programu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning