Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 
Článek Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 10. 2016 03:00 43

Seznam kapitol

1. Silicon Power S55 – totální SSD lowend 2. Balení disků 3. Představení disků 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows, shrnutí výkonu 10. Závěr

Po řadě testů nejvýkonnějších SSD disků vůbec, za které ale zaplatíte celkem vysoké ceny, se dnes podíváme na dva úplně nejlevnější. Na českém trhu nic levnějšího neseženete. Jak obstojí Silicon Power S55 s kapacitou 120 GB za 1100 korun a 240 GB 1750 korun proti výrazně dražším diskům Kingston HyperX nebo Crucial? Na výbornou!

Reklama
Reklama

Závěr

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Musím říci, že jsem mile překvapen. Od Silicon Power S55 jsem nečekal mnoho, zaprvé společnost nění v segmetnu SSD disků nějakým velkým pojmem, ale hlavně cena disků je tak nízká, že jsem čekal spíše nějaký „podraz“. Oba testované disky jsou nejlevnější 120 a 240GB disky na českém trhu. Očekával jsem tedy pomalé flash paměti a levný řadič, opak je pravdou. Oba disky jsou skvělé. Mají sice TLC čipy (kdo by čekal něco jiného, že?) ale moderní 15nm od Toshiby. Také řadič není žádný výběhový čip, ale stále aktuální Phison používaný v mnohem dražších discích. Společně s dostatečnou pamětí cache je výsledek parádní. Výkon 120GB verze je slabší, a tohle je opravdu disk do levného notebooku na prodloužení jeho života. 240GB verzi bych se ale nebál osadit i do herního PC, kde tato kapacita jako systémový disk bude stačit. Hlavně pokud přidáme i poloviční cenu ostatních disků známějších výrobců.

Hodnocení

Přenosové rychlosti čtení a zápisu nejsou v řádu GB/s, jak jsem u moderních a rychlých SSD disků zvyklí. Vše se točí kolem 500 MB/s, což je již dávno přežitá hodnota. Od rozhraní SATA 6G ale nelze čekat zázraky, propustnost je daná a rozšiřovat nelze. V rámci tohoto historického rozhraní je ale výsledek dobrý, viděli jsme v testu i disky, které měly problém dostat se v zápisu na hodnotu 400 MB/s. Pro uživatele, kteří koupili levný notebook s levným HDD, je tohle jasná volba. Do slabších konfigurací stejně nemá smysl kupovat extrémně rychlé disky, výkon na bázi testovaných disků je zcela ideální a dostatečný. V případě Silicon Power S55 je situace jasná. Nejlevnější disky na trhu, které nabízejí výkon i dvakrát dražších konkurentů. Zdali také vydrží stejně dlouho, je otázka. Ale produkty této firmy se v ČR už dlouho prodávají s úspěchem, tedy věřím, že kvalita je srovnatelná se známějšími značkami.

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Graf ceny produktu Silicon Power S55 120GB, 2,5", SATAIII, SP120GBSS3S55S25 poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Silicon Power S55 240GB, 2,5", SATAIII, SP240GBSS3S55S25 poskytuje server Heureka.cz

Za půjčení disku děkujeme společnosti Silicon Power

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning