Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 
Článek Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 10. 2016 03:00 43

Seznam kapitol

1. Silicon Power S55 – totální SSD lowend 2. Balení disků 3. Představení disků 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows, shrnutí výkonu 10. Závěr

Po řadě testů nejvýkonnějších SSD disků vůbec, za které ale zaplatíte celkem vysoké ceny, se dnes podíváme na dva úplně nejlevnější. Na českém trhu nic levnějšího neseženete. Jak obstojí Silicon Power S55 s kapacitou 120 GB za 1100 korun a 240 GB 1750 korun proti výrazně dražším diskům Kingston HyperX nebo Crucial? Na výbornou!

Reklama
Reklama

Silicon Power S55 – totální SSD lowend

Je to už více než rok, kdy jsem testoval levné SSD disky. Naposledy jsem se jim věnoval vloni na jaře. Od té doby jsem testoval v podstatě jen špičku v SSD discích, řadu Samsungů, OCZ i disk Intel. Všichni ale víme, že nejdražší disky na trhu nejsou masovou záležitostí, a i přesto, že ukazují vyspělost technologií, nejsou běžně kupovaným zbožím. Velká většina českých zákazníků hledí zejména na cenu, dnes vám tedy nabídneme to úplně nejlevnější na trhu. Už mnoho let platí, že každý SSD disk, i ten nejlevnější ze všech, je stále mnohokrát lepší než klasické HDD. Možná byste se divili, kolik běžných lidí o SSD nikdy neslyšelo a stále se trápí čekáním na pomalé HDD.

Dvojice nejlevnějších SSD Silicon Power
Dvojice nejlevnějších SSD Silicon Power

Otázkou snad může být pouze kapacita. Osobně mi velikost přijde ideální velikost disku kolem 500 GB. Takový disk už je ale přece jen pořád celkem drahý, a pořád je lepší mít menší SSD než žádné SSD. Se 240GB diskem pro systém se dá žít, disky s touto kapacitou jsou velice populární a prodávají se zřejmě nejlépe ze všech dostupných kapacit. Pro počítače s menším rozpočtem jde stále o skvělou volbu.

Nic menšího bych ale nedoporučoval. 120GB je v podstatě nouzové řešení, nebo řešení pro notebook. V něm obvykle neskladujete velké objemy dat a dá se tedy uvažovat i o 120GB disku. Jelikož nám výrobce poslal právě 120 a 240GB, otestuji samozřejmě oba. Už předem je ale jasné, že za svou cenu nemůže jít o přeborníky v rychlosti čtení nebo zápisu. Jako náhrada HDD jsou ale i ony velmi slušné.

Silicon Power

Možná společnost Silicon Power jako výrobce SSD disků neznáte, čemuž se ani nedivím. Tchajwanský výrobce ale není žádným nováčkem, působí na trhu paměťových médií už třináct let. V jeho portfoliu najdeme paměťové moduly, power banky, ale hlavně flash paměti na milion způsobů. Hlavní artikl jsou USB disky, externí disky, klíčenky, paměťové karty a podobné zboží.

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

V Čechách jejich produkty prodávají všichni velcí prodejci, a také ti menší. Paměťové karty, USB flash disky a další zboží najdete v mnoha modelech. Ptal jsem se v Alze, jak se zboží této značky prodává – a velmi dobře. Cena je důležitá a „SP“ jsou levní a kvalitní. Také nabídka modelů je opravdu široká, z jejich disků si vybere každý. Nejsou populární jen u nás, ale také v cizině. Jsou totiž levné všude, a na zahraničních webech najdeme spoustu recenzí SSD od Silicon Power. V tuto chvíli dochází k obměně starších modelů (se stejnými názvy) za nové, a právě tyto dva nové otestujeme.

Opravdu nejlevnější

Dvojice nejlevnějších SSD na trhu – Silicon Power 120 a 240 GB 

Pokud budeme porovnávat dle kapacity 120GB, je nabídka extrémní. V ČR je k dispozici několik desítek disků s různými cenami. Vybral jsem jen ty nejlevnější. Všechny disky pro SATA 6GB/s jsou limitovány propustností rozhraní, hodnoty čtení a zápisu někde mezi 400–500 MB/s jsou daným maximem. V tomto směru nebude mezi disky velkého rozdílu, drobné výkyvy výkonu uživatel nepozná. Využitelná kapacita je také víceméně stejná. Jediným vodítkem může být preference výrobce a cena. Disk Silicon Power S55 je nejlevnější, za 120 GB zaplatíte 1100 Kč s daní, na českém vyhledávači cen je dokonce ještě levnější. Kingston UV400 stojí o několik desítek korun více, stejně jako Adata a Patriot. Rozdíly jsou opravdu zcela zanedbatelné. Kapacita 240 GB stojí 1699 Kč s daní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning