Eurocom P7 Pro: extrémní herní dělo s i7-5775C a GTX 980M
i Zdroj: Pctuning
Mobilní zařízení Článek Eurocom P7 Pro: extrémní herní dělo s i7-5775C a GTX 980M

Eurocom P7 Pro: extrémní herní dělo s i7-5775C a GTX 980M

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 8. 2015 03:00 9

Seznam kapitol

1. Pracovní stanice, nebo herní notebook? 2. Představení, balení a specifikace 3. Eurocom P7 Pro: hardware I. (CPU, GPU) 4. Eurocom P7 Pro - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-5775C) 9. Testy herního výkonu (GTX 980M) 10. Galerie notebooku 11. Závěr

Dnes vám ukážeme absolutně nejvýkonnější herní notebook na našem trhu, brutální dělo s GeForce GTX 980M a desktopovým procesorem Intel Broadwell, kterému mobilní procesory nemohou výkonem konkurovat. A aby to nebylo málo, procesor i GPU lze ještě přetaktovat a už tak vysoký výkon ještě navýšit.

Reklama
Reklama

Pracovní stanice nebo, herní notebook?

Eurocom P7 Pro: extrémní herní dělo s i7-5775C a GTX 980M
i Zdroj: Pctuning

Několik posledních měsíců zpět jsem testoval dva notebooky s grafickou kartou GeForce GTX 980M. V prvé řadě šlo o produkt MSI, který nedopadl vůbec špatně. Ocenil jsem nejvýkonnější GPU na trhu – GeForce GTX 980M a její výkon, který je v mobilním segmentu gigantický a na míle daleko od konkurence nebo produktů minulé generace. Solidní je také výkon procesoru, zpracování, dvojice SSD disků v RAIDu, kvalitní klávesnice a zvuk. Líbil se mi také přibalený software, batoh zdarma a možnost přepínat grafický čip – byť manuálně.

Výrazným pozitivem byla také možnost upgradu všech klíčových částí systému. Na druhou stranu jsem kritizoval cenu (63 tisíc), slabou baterii a hlavně nefunkční (automatický) Optimus s přepínáním GPU jen ručně. Posledním negativem byla hlučnost. Několik týdnů poté nám k testu poslal svůj podobný stroj Asus. I v tomto případě šlo hlavně o herní výkon, který byl podobný stroji od MSI. Bohužel, Asus měl více nedostatků než konkurence.

Kritizoval jsem nemožnost upgradu komponent, vysokou hlučnost, podtaktování procesoru i grafického jádra v herní zátěži a hlavně nemožnost GeForce vypnout v rámci úspory energie. Počítač z produkce tohoto výrobce neumí přepínat grafické čipy vůbec, ani ručně ani automaticky. Oba stroje mají slabé baterie a nízkou výdrž při běhu na ni, což je u velkých DTR notebooků bohužel pravidlo. Jako nadšence ladění jsem si postěžoval na nemožnost taktování, nebo nějakého výraznějšího ladění výkonu.

Broadwell, GTX 980M, M.2 SSD... a taktování!

Eurocom P7 Pro: extrémní herní dělo s i7-5775C a GTX 980M
i Zdroj: Pctuning

V dnešním testu se podíváme na třetí počítač s nejvýkonnějším grafickým čipem. Jde o model Eurocom P7 Pro (je víceméně shodný s P5 Pro SE). Proti obou zmíněným konkurentům jde ale o zcela jinou ligu. Mobilní procesor Haswell v obou zmíněných noteboocích od MSI a ASUS je sice výkonný, přeci jen je ale v určitých operacích poznat, že jde o mobilní čip s osekaným výkonem kvůli dodržení nízko nastaveného TDP. Některé činnosti nejsou zcela plynulé, a neustálé čekání na procesorový výkon je ubíjející. Dnes testovaný počítač je osazen plnohodnotným desktopovým čipem, tedy se můžeme těšit na vskutku maximální možný výkon, což naše testy potvrzují. A jelikož jde o ultra moderní 14nm procesor Broadwell, jsou výkon a možnosti ještě zajímavější.

Desktopový procesor sekunduje zdatně GeForce GTX 980M, společně se zajímavou kapacitou paměti a ultra rychlým SSD je výkon tohoto notebooku jasně nejvyšší ze všech možných konkurentů s mobilními procesory. Je samozřejmé, že čip s desktopovým TDP bude mít vysokou spotřebu a velké nároky na chlazení. Ten výkon za to ale stojí. Dále mne velice potěšila možnost dále ladit a zvyšovat výkon – lze taktovat paměti, procesor i grafickou kartu. Mé srdce nadšence zaplesalo.

Clevo = Eurocom

S notebooky značky Eurocom se setkáváme řadu let, jde o zajímavou alternativu „značkovým“ ultra herním strojům Alienware a dalších výrobců. Tchajwanská společnost Clevo je OEM výrobce, který vyrábí DTR počítače s nejvyšším výkonem, často osazené desktopovými komponenty, také plně upgradovatelné. Počítače Clevo odcházejí z továrny bez loga, nebo s logem na objednávku. Můžeme se s nimi setkat pod řadou značek, nejznámější je Sager, Eurocom, AVADirect, Prostar a další. Pokud máte o podobný stroj zájem, důrazně doporučuji prohlédnout cenu stejného modelu prodávaného pod různými značkami, mnohdy se dá výrazně levněji koupit v akci Eurocom než tentýž Devil-Tech a další. Také doporučuji nakupovat v eurech (pokud objednáváte přímo z amerického webu Eurocom), a nikoliv za dolary. Vyjde vás to o několik tisíc levněji. Zhruba stejnou částku ale zaplatíte i u českého distributora Goldmax, který má navíc časté slevové akce.

Pracovní nebo herní stanice?

Jasnou devizou všech Eurocom (Clevo) strojů je možnost volby komponent ze široké škály, zejména u strojů s desktop paticí, je nabídka procesorů vysoká. V konfigurátoru lze vybrat z několika procesorů, včetně Core i7-4970K nebo dnes testované novinky Core i7-5775C. Jelikož jde přeci jenom spíše o herní stroj, nelze vybrat Xeony s více jádry, které má Eurocom (v ČR distribuce Goldmax) v nabídce u jiného stroje.

Na druhou stranu je ale možné spíše herní procesor doplnit i profi grafikou, v nabídce je několik typů grafických čipů Nvidia Quadro. Takový stroj je pak možné použít pro CAD-CAM aplikace nebo simulace. Nabídka konfigurací je široká.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning