Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety

Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 3. 2016 03:00 21

Seznam kapitol

1. Rozměry a hmotnost, 14" herní dělo! 2. Představení, balení a specifikace 3. Sky Monster 4.0 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Sky Monster 4.0 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-6700HQ) 9. Testy herního výkonu (GTX 970M) 10. Přetaktování (se nekoná) 11. Galerie notebooku 12. Závěr

Hledáte ultimátní výkon v malém těle? Řešením je nejnovější model Monster 4.0 od Eurocom. Uvnitř najdete procesor Core i7 Skylake, rychlé SSD pro M.2 PCIe od Samsungu i větší disk, grafickou kartu GeForce a displej s plným HD rozlišením. To vše nabízí stroj s hmotností jen 2 kg a samozřejmě s povedeným designem.

Reklama

Závěr

Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Eurocom Sky Monster 4.0 je jeden ze tří nejvýkonnějších malých notebooků s úhlopříčkou 14" na světě. Konkurovat mu mohou jen dva jiné stroje, MSI Phantom a Razer Blade. Druhý z nich má starší procesor a stojí o 700 EUR více, MSI by mohl být tedy jediný soupeř se stejnou konfigurací i cenou.

Pokud jste náročný hráč a hledáte výbavu pro skutečné hraní na cestách, může být 14" notebook jasnou volbou. Všechny menší displeje jsou mimo hru, na 13" se hrát nedá, vím to z vlastní zkušenosti. A vše větší od 15" výše, je zase velké a těžké. Možným kompromisem mezi mobilitou a hraním, je právě stroj rozměrů Sky Monster 4.0. Při hmotnosti 2 Kg jde o stále solidně přenositelný počítač, který vám umožní hrát velkou většinu her naplno. Výkon GeForce GTX 970M sice není nijak závratný, na velkou většinu her ale postačí. Také procesorový výkon není špatný. Z hlediska symbiózy herního a mobilního stroje moc voleb na trhu není. Podívejme se na počítač detailněji.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava je solidní, možností připojení dalších zařízení je spousta. Trojice monitorů a řada USB portů jistě najde uplatnění. Baterie (i když papírově dosti slabá) dokáže i takto výkonný notebook živit při brouzdání webem nebo sledování HD videa mezi třemi až čtyřmi hodinami. Velice dobrá je i naměřené spotřeba, v klidu je odpovídá podobným počítačům. V plné herní zátěži je spotřeba vyšší, hlavně vzhledem k výkonu, ale není to nijak hrozné. Stále v rozumné hladině.

Komponenty

U tohoto stroje bylo vše podřízeno malým rozměrů a nízké hmotnosti, tedy komponenty nejsou ty nejvýkonnější. Osazený procesor je ale výkonný dost. Model Core i7-6700HQ můžeme postavit výkonem někam na špici všech mobilních procesorů na trhu. Proti nejvýkonnějšímu mobilnímu čipu vůbec, je pomalejší o 14 procent. Na většinu aplikací výkon solidní. Škoda vysokých teplot procesoru a nemožnosti ho nějak popohnat taktováním. Kapacita pamětí 16 GB je dostatečná. Systémový SSD disk Samsung jistě potěší každého. Vše je bleskové, jak start počítače, tak načítání her i aplikací. Pozor si dejte jen na jeho specifikaci. Výrobce slibuje NVme verzi, osazená je ale pomalejší AHCI verze.

GeForce GTX 970M není žádný moc velký výkonový drtič. Grafika na úrovni GeForce GTX 960 není žádné dělo pro HD rozlišení. Hrát se na ní dá, musíte se ale většinou smířit s nutností snížení detailů nebo efektů her. Stále si zahrajete dobře, ale highend to není v žádném případě. Jak herní stroj tento počítač obstojí, ale musíte využít GeForce Experience pro optimální nastavení her, nebo si zkrátka s nastavením pohrát a zkoušet plynulost.

Osobní názor

Závěrem tedy subjektivní shrnutí. Osobně mi nejvíce vadila hlučnost notebooku, není sice nijak extrémně vysoká a zvuk není nepříjemný, večer ale o počítači budete bezpečně vědět. Jelikož jde o malý notebook, musíte sedět blízko něj a o to více hluk uslyšíte. Pokud si nasadíte sluchátka nebo pustíte repro nahlas, dá se to snést. Zklamán jsem byl také nemožností ladit systém v BIOSu, a nemožnost přetaktovat alespoň grafické jádro. Zmínit musíme také cenu, v podstatě jediný rovnocenný soupeř (MSI) stojí v ČR 45 000 Kč s DPH. Ovšem nejde o plnohodnotnou konkurenci. Model GS60-6QE-026CZ má jen 8 GB paměti a pouze 128GB SSD disk. Je tedy hůře vybavený než Eurocom Sky Monster 4.0. Plně srovnatelná verze je k mání pouze v cizině. Námi testovaný počítač stojí 49 000 Kč s daní. Není to málo, ale na daný herní segment ani mnoho. Svou cenu si jako mobilní herní stanice b kompaktním rozměru obhájí.

Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti GoldMax Czech republic

Eurocom Sky Monster 4.0: Nejvýkonnější 14" laptop planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama