evga-nforce-680i-nova-zakladni-deska-pro-intel-core-2-duo
Hardware Článek (eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 11. 2006 01:00 36

Seznam kapitol

1. Úvod... aneb začalo to nForce 590 SLI 2. Čipové sady nForce 6xx 3. nForce 680i SLI se představuje 4. Testovací sestava 5. Základní deska eVGA 122-CK-NF68-AR
6. Průvodce BIOSem 7. Přetaktování 8. Testy výkonu 9. Program nTune 10. Zkušenosti a závěr

Na trh právě nyní přicházejí základní desky s nejvýkonnější čipovou sadou společnosti Nvidia - nForce 680i, která je určená pro procesory Intel Core 2 Duo. V dnešním článku se přesvědčíme, jestli jsou zvěsti o kvalitě a drtivém výkonu skutečně pravdivé či nikoliv. K testu nám poslouží referenční deska společnosti eVGA.

Reklama

Nejvýkonnější čipová sada z produkce Nvidia nabízí skutečně mnoho. Celá strategie a směřování této sady je podmíněna technologii SLI (pro paralelní provozování dvou grafických karet) - ať je to neuvěřitelný počet PCI Express linek pro (až) tři grafické porty, nebo podpora SLI certifikovaných paměťových modulů s podporou E.P.P.

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

Nvidia staví high-end řešení zkrátka kolem technologie SLI a tomu pak věnuje veškerou podporu, včetně novinky SLI marketplace - portálu kde je možno koupit vše oficiálně certifikované pro SLI - zdroje, základní desky a dokonce i počítačové skříně.

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

Připravené pro FSB 1333MHz

Čipová sada nForce 680i SLI jako první oficiálně podporuje rychlost sběrnice FSB 1333MHz (4x 333MHz). Intel už brzo uvede nové verze svých procesorů Core 2 Duo právě s touto rychlostí sběrnice - budou to nejspíše modely E6650 a E6750, procesory se sníženým násobičem ale rychlejší frekvencí FSB.

Všechny novinky které nám tato sada přináší si nyní rozebereme podrobněji:

Vyšší přetaktování a vyšší výkon pro procesory Core 2 - ano, výrobce nám při použití této čipové sady slibuje nadstandardní výkony a vysoké možnosti pro přetaktování procesorů ve srovnání proti čipovým sadám Intelu. Podle prohlášení výrobce jsou jeho nové čipsety o 3x lépe přetaktovatelné než ty od Intelu. Jestli je to pravda najdete v sekci "Testy a Přetaktování".

Podpora pamětí využívající E.P.P. - pro paměti které prošly certifikací pro SLI a mají dodatečný čip E.P.P. s rozšířenými systémovými údaji, se v BIOSu otevírá možnost automatického přetaktování a nebo změny časování bez zásahu uživatele. V BIOSu jen stačí povolit položku E.P.P. a nastavit maximální požadovaný výkon. Na tuto možnost se podíváme blíže v kapitole "Průvodce BIOSem".

Tři PCI-Express sloty pro grafiku - tato čipová sada disponuje dvěmi plnými 16x PCI-Express sloty pro maximální využití výkonu v duální konfiguraci SLI.  Třetí grafický slot má jen 8 linek a slouží k osazení akcelerátoru fyziky, a to buď v podání jakékoliv vhodné karty společnosti Nvidia a nebo karty Ageia v provedení PCI-Express.

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

Zapojení vícero monitorů - Až dosud nebylo možné při zapojení SLI využít více než jednoho monitoru - to se nyní mění a při zapojení a hraní her ve SLI může uživatel použít np. dva LCD panely. S tím přichází i možnost zapojit monitory i do karty akcelerující fyziku a využít tak dokonce 6 monitorů.

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

Technologie LinkBoost je technologie známá už z dob minulé generace čipsetů pro SLI. Její princip je jednoduchý: pokud máte kompatibilní grafickou kartu - 7900GTX nebo 8800GTX tato technologie sama zvýší takt sběrnice PCI-Express o 25%, čímž, podle tvrzení výrobce, vzroste rychlost přenosu mezi grafickou kartou a čipsetem. Pokud máte jinou kartu, buď nepodporovanou a nebo od konkurence, zkuste si to sami - zvyšte frekvenci na 125MHz a sami posuďte jestli je někde výsledek vidět.

Technologie First Packet - Tato možnost celkem znatelně snižuje latence (zpoždění) při komunikaci v síti, ať při hrách tak i v jiných oblastech. V normálním běžném systému se proud paketů nijak prioritně neřídí a jdou do síťové karty tak, v jakém pořadí byly odeslány / přijímány - avšak s tímto vylepšením čipset řídí prioritu paketů a pakety dat při hraní on-line jsou upřednostňovány. Během testování se veškerá komunikace se sítí zrychlila někde až o 30%!

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

(eVGA) nForce 680i - Nová základní deska pro Intel Core 2 Duo
i Zdroj: PCTuning.cz

Technologie DualNET a IP/TCP akcelerace - Umožňuje průchod obrovských objemů dat bez znatelného zatížení procesoru. Všichni známe situaci, kdy v počítači jsou dvě síťové karty vytížené na maximum a zatížení procesoru je tak velké, že se nedá téměř pracovat - tato vymoženost vám prý dovolí plynulý provoz počítači i v této situaci. Součástí je i urychlení práce s internetem a komunikace jako takové - převedením části síťové správy na čipset.

Technologie Mediashield - Umožňuje zapojit až 6 SATA disků do obrovských RAID polí, včetně prvního sériového (SATA) rozhraní pro samoopravná disková pole typu RAID 5 na základních deskách pro běžné použití. Nárůst výkonů má být vyšší o 10% než dosahuje na jakémkoliv novém čipsetu Intel.

Program nTune - Velice výkonný nástroj pro kompletní správu počítače z operačního systému. Můžete měnit vše co se vám zlíbí, včetně všech systémových napětí a časování pamětí. Je možné přetaktovat grafickou kartu, systém jako celek včetně přímé úpravy položek BIOSu z Windows. Jediná chyba je strašné grafické rozhraní, více v samostatné kapitole - nTune.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama