Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze? | Kapitola 10

Petr Kupský

Petr Kupský

3. 6. 2020 15:00 30

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď, dno a filtry 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Povrchové panely, filtry 8. Příklad montáže – deska, chladič procesoru 9. Příklad montáže – disky, zdroj, grafika 10. Hodnocení a závěr

Na trh právě přichází zkrácená verze špičkové počítačové skříně Define 7, která ve středním segmentu nahradí již dosluhující kompaktní model Define C. Nižší pořizovací cena novinky nemá žádný dopad na použité materiály a kvalitu konstrukce. Nechybí hliník, sklo, zvuková izolace, výměnné panely, ani konektivita podle nejnovějších trendů.

Reklama

Hodnocení a závěr

Pokud se podíváme na vnější rozměry a vnitřní prostorové možnosti dnes testované skříně Fractal Design Define 7 Compact, tak zde máme vylepšeného nástupce kompaktního modelu Define C, spadajícího do střední třídy, přesto kvalitou a materiály odpovídajícího třídě vyšší, prezentované novým modelem Define 7.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

V podstatě můžeme hovořit o výrazně zkrácené verzi skříně Define 7, jejíž čistý a nadčasový design obdobně využívá geometricky rovné plochy bez jakýchkoliv výstřelků, nebo rušivých prvků (zejména pokud zůstaneme u výchozí varianty stropního panelu bez ventilačních otvorů). Nádech luxusu přidává obdobný čelní panel s kartáčovaným hliníkovým plechem, v tomto případě bez otvíravých dvířek a možnosti instalace 5,25" interní optické mechaniky. Za srovnatelnou považuji také vysokou kvalitu dílenského zpracování s minimálními spárami a dokonalým lícováním všech panelů. Obdobně u tohoto kompaktního modelu musím vyjádřit své zklamání z náhrady původních chromovaných nohou skříně za laciněji působící nohy z šedivého plastu.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

V době přípravy recenze nebyla skříň zalistována v žádném tuzemském obchodě, takže pořizovací cenu odhaduji pouze z doporučených cen výrobce. Základní model Define 7 Compact Solid s plechovými bočnicemi má doporučenou cenu 109,99 Euro, což po přepočtu znamená částku přibližně 2950 Kč. Za testovanou verzi se skleněnou bočnicí si výrobce řekne o 10 Euro více, což vychází na celkovou částku 3250 Kč.

To je docela očekávaná cena, která novinku (posuzuji verzi s prosklenou bočnicí) logicky zařazuje kousek nad starší sesterské skříně podobné velikosti, konkrétně Fractal Design Meshify C TG za cca 2800 Kč a Define C TG za cca 2950 Kč. Přitom je dostatečně vzdálena od větších výprodejových modelů Define R6 TG a Define S2 TG za cca 4250 – 4650 Kč. Za nejnovější skříň Define 7 TG s obdobnou konstrukcí si aktuálně v obchodě řeknou o částku okolo 4700 Kč.

Ve srovnání s přímým předchůdcem v podobě modelu Define C lze odhadovanou prodejní cenu považovat za relativně výhodnou, neboť s novým modelem Define 7 Compact přichází více konstrukčních vylepšení, které zcela jistě navyšují výrobní náklady. Nejvíce viditelným je čelní panel s kartáčovaným hliníkovým plechem. Hlavní rozdíly obou skříní jsme si popsali hned v úvodní kapitole, takže jen vypíchnu lepší konektivitu novinky, snadno demontovatelné vnitřní a vnější panely, případně kvalitnější prachové filtry.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

Oproti vyššímu modelu Define 7 přicházíme vlivem výrazného zkrácení konstrukce o jeho nepřekonatelnou variabilitu prostoru s možností současného osazení až 14 ks 3,5" pevných disků a současně je výrazně omezena maximální velikost radiátoru vodního chlazení v pozici na stropě skříně (na pouhých 240 mm).

Skříň Define 7 Compact byla konstruována pro pohodlnou montáž komponent výkonné počítačové sestavy postavené na základní desce formátu ATX. Mezi čelní stěnou s možností upevnění až 360mm radiátoru a zádí skříně máme k dispozici zcela volný prostor bez jakýchkoliv překážek narušujících průtok chladícího vzduchu. Volit můžeme mezi dvojicí krycích stopních panelů, z nichž jeden je tvořen zvukově izolovaným plným plechem bez průduchů pro použití u tiché sestavy, a ten druhý bohatě děrovaným plechem pro účinné větrání komponent výkonných sestav.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

Přes příslušnost do střední třídy se nijak nešetřilo na tloušťce plechu, ani na ploše pokryté zvukově izolačním materiálem. Zapomeňte na obyčejné prachové filtry z děrované fólie. Všechny filtry používají konstrukci rámu z houževnatého plastu, doplněného o jemnou nylonovou síťku a jsou velmi snadno přístupné bez nutnosti manipulace s celou skříní. Tedy až na dvojici čelních filtrů vyžadujících sejmutí čelního panelu.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

Se skříní Define 7 Compact standardně získáme jeden 120mm ventilátor na zádi a jeden 140mm na přídi. V obou případech se jedná o relativně kultivované tovární ventilátory Dynamic X2 GP s 3pinovým připojením. Konzervativní uživatelé budou zřejmě postrádat šachtu pro interní 5,25" optickou mechaniku, případně kontrolku činnosti pevného disku. Doplňuji proto tyto položky do tabulky s nedostatky i přesto, že mně osobně nic z toho chybět nebude.

Fractal Design Define 7 Compact Solid / Define 7 Compact TG
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní a luxusní vzhled Prostor na stropě pro max. 240mm radiátor
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Chybí pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Bočnice z temperovaného skla Chybí signalizační LED pro HDD
Bezešroubové upevnění bočnic a stropního panelu  
Alternativně strop z plného či děrovaného plechu  
Kvalitní prachové filtry na stropě, dně a čele skříně  
I/O panel s konektorem USB 3.1 Type-C  
Možnost osazení až 360mm radiátoru  
Montáž stropních ventilátorů na demontovatelný panel  
Dva kultivované ventilátory ve výbavě  
Úchyty pro kabeláž + vodítka  
Velká plocha zvukově izolačního materiálu  
Čelní panel z kartáčovaného hliníkového plechu  
Orientační cena vč. DPH 2950 / 3250 Kč

Pokud stavíte počítačovou sestavu na ATX základní desce, nepožadujete více než pár pozic pro 3,5" pevné disky a půjdete spíše cestou SSD disků, uvažujete o maximálně jednom radiátoru vodního chlazení, máte rádi spíše nadčasový design bez výstřelků a kvalita konstrukce je u vás na prvním místě, pak bude skříň Fractal Design Define 7 Compact pro vás ideální volbou. Poslouží skvěle v roli tiché sestavy v exkluzivním interiéru domova nebo kanceláře, ale i v pozici podvozku nadupané herní sestavy v pařanském doupěti.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud je pro někoho skříň Define 7 z vyšší kategorie cenově nedostupná, případně zbytečná, neboť nikdy nevyužije její prostorové možnosti, s Define 7 Compact získá obdobnou konstrukci se stejnou kvalitou, ve zkrácené formě a s úměrně "kratší" cenovkou. Za zcela bezchybnou konstrukci z kvalitních materiálů si Define 7 Compact od nás po zásluze odnáší zlatou medaili.

PCTuning Golden Award, červen 2020
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, červen 2020

Fractal Design Define 7 Compact

za zcela bezchybnou počítačovou skříň z kvalitních materiálů a s nadčasovým designem.

Za zapůjčení skříně, napájecího zdroje a dvojice AIO chladičů procesoru do testu děkujeme společnosti Fractal Design.

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Za zapůjčení SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama