Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?
PCTuning Článek

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Petr Kupský

Petr Kupský

3. 6. 2020 15:00 30

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď, dno a filtry 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Povrchové panely, filtry 8. Příklad montáže – deska, chladič procesoru 9. Příklad montáže – disky, zdroj, grafika 10. Hodnocení a závěr

Na trh právě přichází zkrácená verze špičkové počítačové skříně Define 7, která ve středním segmentu nahradí již dosluhující kompaktní model Define C. Nižší pořizovací cena novinky nemá žádný dopad na použité materiály a kvalitu konstrukce. Nechybí hliník, sklo, zvuková izolace, výměnné panely, ani konektivita podle nejnovějších trendů.

Reklama
Reklama

Exteriér – boky, příď a strop

Kompaktní skříň Fractal Design Define 7 Compact nezapře na první pohled svou konstrukční příbuznost s vyšším modelem Define 7. Vnější povrchové panely jsou vizuálně i konstrukčně totožné a o tři centimetry užší šířka skříně se bez přímého porovnání obou modelů neprojeví. Markantním rozlišovacím znakem je pak podstatně kratší hloubka, která na rozdíl od ležaté Define 7 mění celkovou orientaci skříně Define 7 Compact na stojatou (kratší hloubka oproti výšce).

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

O designovém ztvárnění modelu Compact můžeme říct prakticky totéž, co zaznělo v našem nedávném testu skříně Define 7. Sametově lesklé plochy lakovaného plechu bez jakýchkoliv prolisů a černě eloxovaný plech čelního panelu opět působí velmi čistě a decentně. Jednotlivé povrchové díly skříně vytváří souvislé plochy bez výškových přechodů, styčné spáry jsou minimální, čistotu konstrukce nenarušují žádné vystupující šrouby. Celek působí luxusním dojmem a absence jakýchkoliv výstřelků podtrhuje nadčasovost designu.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Stejně jako v případě skleněné bočnice na levé straně, tak i plechová bočnice na opačné straně přesně lícuje s povrchem skříně bez výrazných spár a viditelných přechodů. Dílenské zpracování je tradičně na vysoké úrovni a celek tak působí čistě a hodnotně.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Stejně jako u modelu Define 7 je celé čelo skříně potaženo eloxovaným hliníkovým plechem s kartáčovanou strukturou, zasazeným do plastového bloku čelního panelu. Příslušnost ke značce Fractal Design identifikuje pouze velmi nenápadné logo vylisované v levém spodním rohu hliníkového plechu. U verze Compact již nenajdeme šachtu pro montáž 5,25" interní optické mechaniky a z úsporných důvodů musíme oželet i čelní otevírací dvířka. Ve spodní hraně čelního panelu se nachází úzký výřez ukrývající nenápadné madlo spodního prachového filtru skříně.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Výchozí variantou výměnných stropních panelů je ta s celistvou plochou plechu bez jakýchkoliv průduchů. Čistotu plochy narušují pouze I/O prvky skříně podél předního okraje panelu, které ale dokonale s rovinou stropu lícují a nijak neubírají na vjemu velmi kvalitního výrobku. Nejsou jeho nedílnou součástí, takže po jeho demontáži zůstanou i nadále upevněny ke konstrukce šasi. Jak si ukážeme později, v příslušenství skříně najdeme alternativní stropní panel s rozměrným ventilačním průduchem.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

I/O prvky skříně Define 7 Compact jsou totožné s prvky použitými u vyššího modelu Define 7, což je skvělé. Dominuje jim kruhové tlačítko Power pro spuštění sestavy, s povrchem leštěného kovu a jemnými drážkami po soustružení. Čtveřice prvků vlevo zahrnuje tlačítko Reset, konektory pro sluchátka, mikrofon a nejmodernější konektor Type-C USB 3.1 druhé generace s přenosovou rychlostí až do 10 Gb/s. O čtveřici otvorů vpravo se dělí konektory USB starších verzí 2.0 a 3.0. Také v tomto případě se musíme obejít bez kontrolky činnosti pevného disku, kterou výrobce v době rychlých SSD disků zřejmě považuje za přežitek. Hluboko ve výřezu čelního panelu se ukrývá bílá LED kontrolka činnosti sestavy.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Na svislých hranách je hliníkový plech přetažen v centimetrové šíři do boků čelního panelu, jeho mírně vystupující tenké plastové hrany chrání okraje plechu proti poškození. Define 7 nově přišla s redukovaným počtem vzájemně se překrývajících šikmých žeber čelního panelu, které výrazněji neomezují průtok chladícího vzduchu k ventilátorům a přitom dostatečně eliminují průnik hluku šířícího se od jejich lopatek. Verze Compact toto řešení bezezbytku přebírá. Velikost jednotlivých průduchů opatřených prachovými filtry vynikne teprve při pohledu zespodu od desky stolu.

Fractal Design Define 7 Compact – pošleme céčko do penze?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning