Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň
PCTuning Článek

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Petr Kupský

Petr Kupský

1. 3. 2018 03:00 2

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér – představení 3. Exteriér – filtry 4. Interiér – pravá strana
5. Interiér – levá strana 6. Příklad montáže – základní deska, disky 7. Příklad montáže – zdroj, chlazení, grafika 8. Hodnocení a závěr

V modelové řadě počítačových skříní švédského výrobce Fractal Design přibyla nová mATX skříň Meshify C Mini Dark TG. Její konstrukce, zaměřená na zvýšení průtoku chladicího vzduchu interiérem, nabízí také atraktivní design díky čelní masce ve vzhledu 3D polygonové sítě a tmavě zabarvenému temperovanému sklu na bočnici.

Reklama
Reklama

Interiér – pravá strana

Do útrob skříně Fractal Design Meshify C Mini Dark TG nejprve nahlédneme ze strany od bočnice z temperovaného skla. Ta je k rámu skříně uchycena pomocí čtyř šroubů s gumovými silentbloky. Při manipulaci s bočnicí musíme být velmi opatrní, neboť má tloušťku jen 3 mm a nejsou zde žádná doplňující opatření pro zpevnění a ochranu skleněných hran. Milimetr tloušťky skla navíc by jistě přišel vhod.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Gumové silentbloky jsou poměrně robustní a umožňují snadnou montáž i demontáž bočnice ve svislé poloze. Po uvolnění šroubů bychom však pro jistotu měli bočnici stále přidržovat, aby se nám z šasi nevyklopila. S ohledem na tloušťku skla bych v obou případech spíše doporučil skříň položit na bok.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Nazelenalé sklo bočnice je lehce zatmavěno a jeho vnitřní okraj je ohraničen vrstvou černé barvy, zakrývající pohled na styčné plochy s rámem skříně. Styčné plochy mezi skleněným povrchem bočnice a ocelovým rámem skříně jsou utěsněny a chráněny pěnovou páskou, přičemž svislé spoje jsou utěsněny páskou nalepenou na bočnici a vodorovné spoje páskou nalepenou na rámu skříně. Skvělé řešení. Zde by se mohli inspirovat i ostatní výrobci počítačových skříní.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Na detailních obrázcích výše můžeme posoudit způsob osazení pěnového těsnění v obvodové drážce šasi skříně. Šrouby jsou opatřeny gumovými podložkami a je třeba je utahovat ručně a s citem.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Po odstranění skleněné bočnice se nám naskytne pohled do vzdušného vnitřního prostoru skříně Fractal Design Meshify C Mini Dark TG, který je prakticky prázdný. Zasahují do něj pouze dva standardně osazené ventilátory. Šachty pro optické mechaniky zde nehledejme. Veškeré vnitřní plochy jsou opatřeny černým lakem se stejnou strukturou, jako na vnějších plochách skříně.

Volný vnitřní prostor nás nebude výrazně limitovat ve výběru komponent. Osadit můžeme bez problému grafickou kartu délky až 315 mm, pokud bychom přední ventilátor umístili do horní pozice, grafická karta by mohla být dlouhá až 335 mm.

Omezovat se nemusíme v případě výběru chladiče procesoru. Šířka skříně dovolí použití věžového chladiče s výškou do 172 mm. Můžeme si dopřát i obří chladič Noctua NH-D15, který se dovnitř vejde i s malou rezervou (nesmíme ovšem použít RAM moduly s vysokými pasivy, které by si vynutily posunutí předního ventilátoru chladiče výše).

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Ve spodní části skříně Fractal Design Meshify C Mini Dark TG se nachází rozměrný, pevně přinýtovaný tunel pro ukrytí napájecího zdroje s kabeláží a koše s pevnými disky. V místě nad pozicí pro ATX napájecí zdroj je strop tunelu perforován. Díky této perforaci můžeme alternativně provozovat napájecí zdroj ventilátorem vzhůru. V takovém případě bude zdroj za provozu nasávat vzduch z vnitřního prostoru skříně. Současně tato perforace umožňuje osazení pasivně chlazeného zdroje, vyžadujícího volný prostor k přirozenému stoupání zahřátého vzduchu směrem vzhůru.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

V přední části horní strany tunelu se nachází odnímatelný poklop, umožňující vyjmutí níže umístěného koše s disky. Toto je jediný způsob, jak lze koš s disky ze skříně zcela vyjmout. Poklop bude nutné odejmout i v případě požadavku na osazení spodní pozice čelního panelu ventilátorem. Konstrukce poklopu neumožňuje jeho upevnění v pootevřené poloze.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Nyní se podíváme na opačnou stranu, tedy na strop skříně, kde se nachází rozměrný otvor pro osazení dvojice 120/140mm ventilátorů, případně radiátoru vodního chlazení délky 240 mm. Z opačné strany otvoru již byla odstraněna magneticky uchycená mřížka prachového filtru. Otvory pro ventilátory byly správně umístěny tak, aby se nacházely co nejdále od roviny základní desky. Tím se v maximální míře předešlo možnosti budoucí kolize ventilátorů, nebo radiátorů vodního chlazení, se součástmi základní desky.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Také na délku byl otvor s ventilátorovými pozicemi na stropě skříně vhodně situován tak, aby osazené ventilátory nekolidovaly s kabeláží předního I/O panelu a se zadním odsávacím ventilátorem.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Na zadní straně skříně Fractal Design Meshify C Mini Dark TG se nachází první ze dvojice standardně dodávaných ventilátorů typu Dynamic X2 GP-12. Za provozu běží rychlostí 1200 ot./min. a přitom dosahuje hluku 19,4 dB(A). Je tedy docela tichý. Jeho napájení zajišťuje kabel opatřený 3pinovým FAN konektorem. Pozice ventilátoru vedle otvoru pro I/O panel základní desky umožňuje výškový posun o 25 mm (skříň je focena ležící na boku).

Pod ventilátorem najdeme pět slotů pro rozšiřující karty, které jsou kryty samostatně odnímatelnými záslepkami, opatřenými šrouby s možností utažení pouze rukou. Zadní stěna je opatřena perforací ve větším rozsahu, než pokryje samotný ventilátor a není zde žádné opatření proti vniknutí prachu do interiéru skříně. Je tedy potřeba během provozu ve skříni udržovat alespoň mírný přetlak.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Překvapivě se na čelní stěně skříně Fractal Design Meshify C Mini Dark TG nachází tři pozice pro ventilátory o velikosti 120 x 120 mm. Stejně jako u většího modelu Meshify C spodní pozice ventilátoru koliduje s tunelem a pro osazení této pozice bude nutné odstranění poklopu tunelu v místě nad diskovým košem. Alternativně zde můžeme osadit dvojici 140mm ventilátorů, aniž by s tunelem kolidovaly.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Přepážka pod základní deskou (tray) je provedena ve dvou úrovních. V přední části skříně je zvýšená za účelem vytvoření většího prostoru pro tažení kabeláže po opačné straně. V zešikmeném přechodu mezi oběma úrovněmi jsou umístěny otvory pro průchod kabelů k základní desce, opatřené kvalitními gumovými průchodkami.

Fractal Design Meshify C Mini Dark TG – mATX skříň

Menší otvory ve stěně tunelu, které lze také využít k průchodu kabelů ke konektorům na boční straně základní desky, průchodkami opatřeny nejsou. K dokonalosti chybí jen rozlišení otvorů pro osazení distančních sloupků základní desky vyraženými písmeny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning