GeForce GTX 560 Ti SLI - Překoná i GeForce GTX 580
PCTuning Článek

GeForce GTX 560 Ti SLI - Překoná i GeForce GTX 580

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 2. 2011 03:00 10

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 560 Ti ve SLI 2. Nvidia GeForce GTX 560 Ti - Detaily karty 3. Porovnání karet a specifikace 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika 1/2 6. Testovací metodika 2/2 7. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
8. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 9. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 10. STALKER CoP, World In Conflict, Unigine, Vantage 11. Shrnutí výkonu 12. Škálování SLI a CrossFire 13. Spotřeba, teploty a přetaktování 14. Závěr

Dnes vám přinášíme tradiční pohled na výkon ve SLI dvojice nedávno uvedených karet. Jde o zajímavé řešení, které za cenu jedné GeForce GTX 580 přináší o desítky procent vyšší výkon i v nejvyšším rozlišení. Společně s nadstandardním přetaktováním a možností připojení tří monitorů to může být volba, o které se vyplatí přemýšlet.

Reklama
Reklama
GeForce GTX 560 Ti SLI - Překoná i GeForce GTX 580

Před několika dny byla uvedena GeForce GTX 560 Ti, výkonově překonala AMD Radeon HD 6870 a na souboj také vyzvala Radeon HD 6950 1GB a 2GB. Z tohoto boje nakonec vyšel Radeon o kousek lépe pouze v nejvyšším rozlišení 2560×1600, v nižších nastaveních zvítězila GeForce. Abychom vám ale potenciál této karty ukázali celý a komplexní, chyběla nám jedna zásadní věc - změření výkonu ve SLI. Když uvážíme, že nejlevnější 1GB varianta GeForce GTX 560 Ti se prodává za cenu kolem 5400 Kč s DPH, je řešení dvou těchto karet levnější (a nebo stejně drahé) jako GeForce GTX 580. Já už klidně v úvodu prozradím, že dvě levnější karty jsou průměrně výkonnější než GeForce GTX 580. A nejde mnohdy jen o malý náskok. Nejvýkonnějších karet (GeForce GTX 580) je obecně spíše nedostatek, výrobci nestíhají pokrýt poptávku a v našich obchodech jich na výběr mnoho není. V tuto chvíli si můžete u nás koupit za ceny kolem 11 000 Kč s DPH. Většinou se pohybují kolem částky 10 700 až 12 000 Kč s DPH.

GeForce GTX 560 Ti SLI - Překoná i GeForce GTX 580

To znamená, že dvojice GeForce GTX 560 Ti vás dnes opravdu vyjde buď levněji, nebo maximálně o pár stokorun dráž - záleží na obchodě a aktuální nabídce. Pokud si tedy položíme otázku, zdali dostat maximální výkon za cenu kolem jedenáct tisíc, je odpověď nasnadě - dvě slabší GeForce jsou zkrátka výkonnější. Na druhou stranu musíme zmínit problémy a úskalí dvou karet proti jedné. U GeForce GTX 460 1GB se ve SLI projevovalo docela často cukání obrazu a horší práce s paměťovým bufferem, kdy se výkon v náročných nastaveních propadal. U GeForce GTX 560 Ti jsem žádný takový problém nezaznamenal, Nvidia na SLI od té doby opět zapracovala a hlavně asi ovladače dospěly. Provozovat dvě karty místo jedné je také náročnější na zdroj, základní desku, výkon procesoru a na výrobci ovladačů a včasném zařazení profilů nových her do ovladačů. Pokud jste stále skeptičtí, mnoho posledních testů dokázalo, že CrossFire i SLI jsou vyspělé technologie bez vážnějších problémů, ty se ale samozřejmě občas najdou.

Uživatelská zkušenost je stále krapet lepší se SLI než CrossFire, hlavně s Radeony HD 6900 mají poslední dobou často uživatelé problémy. Na vině jsou bezesporu ovladače, CrossFire totiž sice vypadá hezky po stránce škálování výkonu a číslech v grafech, zkušenosti uživatelů jsou ale něco jiného. Je možné si přečíst stížnosti na nefunkčnost CrossFire s posledními drivery a nejnovějšími Radeony, karty se sami odpojují z Multi-GPU, mnohdy nejdou do CrossFire ani spojit. Pokud se ale CrossFire rozjede, pak s ním už nebývají problémy. SLI používám dlouhodobě sám a problémy s ním obecně nejsou, od uvedení provozuji dvojici GeForce GTX 580 ve SLI a bez jediného pádu nebo problému, nesmíte to ale přehnat s taktováním. Při moc vysokých frekvencích synchronizace jader selhává a dochází k potížím. Já ale provozuji dvě karty na taktech 880/4500 MHz a nemám problémy žádné.

Rozhodnutí zkrátka záleží na vás, my vám jen ukážeme měření výkonu. Pokud jste hračičkové, rádi se v počítači "šťouráte" a váš systém je pro Multi-GPU připraven, bát se dvojice karet nemusíte. Pokud vám nakonec dvojice karet vyhovovat nebude, je možné v zákonné lhůtě zboží vrátit, nebo prodat někomu jinému. Multi-GPU je hlavně pro nadšené hráče, jež požadují víc než je běžné PC. Z dvojice karet lze "vyždímat" z počítače maximum a nárůst výkonu je mnohdy opravdu luxusní. To vám ostatně dokáže i dnešní test...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning