GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje?

GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 7. 2016 03:00 19

Seznam kapitol

1. GoPro: kdysi levné, teď luxus 2. Americký sen... 3. ...a ošklivé probuzení 4. Hůř, ale mnohem levněji... 5. ...anebo vlastní cestou 6. Čína pohřbívá GoPro

GoPro má problém. Vytvořilo segment akčních kamer a výrazně v něm uspělo – vždyť jejich mounty pro akční kamery jsou po čtvrtpalcovém šroubovém závitu asi nejstandardnější a nejkompatibilnější. Jejich úspěch ale přitáhl pozornost konkurence, která srazila cenu a začala GoPro vytěsňovat z trhu.

Reklama

Faktem ale zůstává, že jsou to právě levní opisující čínští výrobci, kteří likvidují GoPro business. Ostatní konkurence míří velmi specificky, ale Lamax a SJCAM si všimli právě toho, že lidé preferují cenu před kvalitou, výhodné balíčky před příslušenstvím na míru a navíc taky toho, že kamery lidé často používají i jako náhradu autokamery a podobně. Proto najdeme funkce cyklického nahrávání a také speciální mount bez jakékoliv ochrany kamery, kdy ji prostě namontujete shora anebo zdola na čtvrtpalcový šroub. Anebo si klipsnou přichytíte na tričko.

Lamax a SJCAM se navíc radikálně zlepšují generaci po generaci. Proč platit 12000 Kč, když skoro to samé dostanete za 3000 Kč? Pro řadu použití nevadí, že kamery hůř pracují s obrazem anebo mají méně kvalitní provedení. Každý nepotřebuje skvělý obraz v šeru anebo vodotěsnost přes 15 metrů. V mnoha případech prostě chcete slušnou kameru na turistiku, na kolo a tam poslední generace kamer levných výrobců postačí. A někteří vám ještě dají spoustu věcí zadarmo. Tomu se nedá konkurovat a je velmi pravděpodobné, že to bude pro GoPro pořád horší a horší. Levní výrobci nepotřebují inovovat, potřebují zlepšit snímače a zpracování obrazu a je vymalováno. V levném segmentu jim konkurovat nelze.

Jaké má GoPro možnosti? Firma se údajně orientuje na VR a drony, ale tam jim, natvrdo řečeno, ujel vlak. Existuje spousta dronů s kvalitními 4K kamerami, které mají dokonce tak dobrou aktivní stabilizaci, že kupříkladu DJI nabídlo kameru DJI Osmo s aktivní stabilizací vycházející z dronové kamery.

Tohle GoPro nemá a naopak se zdá, že místo toho, aby vstoupilo do dronů, se ho naopak výrobci dronů rozhodli vyřadit. Dřív se dělaly drony s kotvením pro GoPro, dnes naopak výrobci dronů dělají svoje vlastní verze akčních kamer.

Pokud jde o VR kamery, je situace ještě o dost horší. Letos v rychlém sledu proletěly trhem první VR kamery, které nejsou vůbec špatné. Akční 360Fly přímo zaútočila na GoPro, ale kvalita nahrávky jediným superrybím okem je limitovaná.

Leč dnes tu už máme i Samsung Gear 360, který má dva snímače a dokáže slepit obraz téměř dokonale. Kvalita nahrávky je velmi dobrá, provedení kamery je excelentní. Základní provedení je odolné proti počasí, má výměnnou paměť microSDXC, má výměnnou baterii, kameru lze doplnit i odolným akčním obalem. Je vidět, že Samsung prostě přeskočil generaci kamer a vytvořil svoji vlastní ligu. Téhle kameře se bude konkurovat docela těžko – a je pravděpodobné, že Samsung už vyvíjí ještě lepší.

V tomhle okamžiku asi GoPro nezbude nic jiného, než přestat být kopírovaným a stát se kopírujícím. Samsung Gear 360 se totiž povedl do takové míry, že se pravděpodobně stane vzorem pro celou další generaci 360 VR kamer. Buď jak buď, musí něco začít dělat. Drahé příslušenství je totiž nezachrání. Ve skutečnosti je situace tak drsná, že se skoro vyplatí koupit si například levný Lamax jenom kvůli příslušenství, které se dá použít i s GoPro. Takže tudy cesta nepovede, chce to razantní inovaci. Velmi rychle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama