Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680

Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680 | Kapitola 16

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 5. 2012 03:00 26

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 670 s chladičem DirectCU II 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. GPU Boost v praxi 7. Testovací sestava 8. Testovací hry a metodika 1/2
9. Testovací metodika 2/2 10. Měření výkonu ve hrách 1/2 11. Měření výkonu ve hrách 2/2 12. Měření výkonu v hrách – nové hry 13. Shrnutí výkonu a ceny 14. Spotřeba a teploty 15. Přetaktování 16. Závěr

Před několika dny byla uvedena GeForce GTX 670, o pár tisíc levnější alternativa k GeForce GTX 680 a Radeonu HD 7900. Výrobci cítí příležitost vydělat, jelikož karta nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu, a bude se dobře prodávat. Asus uvádí na trh rovnou vylepšenou verzi s tichým chladičem a velmi vysokým přetaktováním v základu.

Reklama
Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Díky vysoké základní frekvenci a GPU Boostu (15 procent nad referenční kartu) je výkon GeForce GTX 670 DCII od Asusu velmi vysoký, průměrně je karta o několik procent výkonnější než GeForce GTX 680. Proti běžné GeForce GTX 670 je pak výkonnější asi o 10 procent. Pokud hledáte nějakou rychlejší GeForce GTX 670, tak ji nehledejte. Dnes testovaná karta je nejrychleji taktovaná GeForce GTX 670 na trhu. Nejblíže jsou karty od výrobců Palit, EVGA a Zotac s takty 1084 MHz. Takt 1137 MHz má ale pouze karta od Asusu. Pokud tedy nechcete taktovat sami a rádi si koupíte nejvýkonnější GeForce GTX 670 na trhu, je tato karta jasnou volbou. Zamrzí samozřejmě cena, jež je celkem vysoká, za nejrychlejší kartu s tichým chlazením si ale výrobce nechá zaplatit, to je jasné.

Provozní vlastnosti

Společně s vysokým výkonem přichází také vyšší spotřeba, než má referenční karta. Rozdíl je ale celkem malý, 20 W je přijatelná hodnota. Proti referenční GeForce GTX 680 je spotřeba o kousek nižší. Teploty jsou sice vyšší, ovšem stále s tichým chlazením. Výrobce dal přednost tichému chodu a vyšším teplotám než hlučnému chlazení a nižším teplotám za každou cenu. Osobně bych uvítal spíše výkonnější chladič, rozměrově větší DirectCU II. Ale i toto řešení stačí na běžný provoz a další rezervu v taktování.

Přetaktování

Jak už víme, výrobce kartu v základu hodně vysoko přetaktoval. Tím vzal taktovačům vítr z plachet, jelikož zbyla už jen malá rezerva k taktování. Na druhou stranu je dobré, že výrobce ručí za takty jádra nad 1,2 GHz. Tak kartu vybavil už z výroby. Osobně bych se s touto kartou asi už ani netrápil a nechal ji, jak je. Během her stoupá frekvence klidně až k 1,24 GHz, a to už je řádná porce výkonu navíc. Pokud by vás přeci jen svrběly prsty, dá se karta přetaktovat ještě o 5 až 8 procent výše. To už je ale opravdu maximální strop tohoto čipu a karty. I tak je to slušné, já dosáhl taktu 1,28 GHz pro jádro a 7,2 GHz pro paměti. Výkon stoupl o dalších 8 procent.

Osobní názor

V podstatě vše důležité už jsem v závěru řekl. Přetaktovaná edice GeForce GTX 670 DCII od Asusu jede téměř úplně „na krev“ a nabízí vyšší výkon než běžná GeForce GTX 680. To vše s tichým chlazením a solidní spotřebou. Rezerva pro další přetaktování je sice malá, na škodu to ale není. Výrobce ručí hlavou za takty, jež kartě udělil ve výrobě. Ty jsou hodně vysoké, nejvyšší ze všech GeForce GTX 670 na trhu. Osobně mne krapet zklamal chladič, který očividně na takto taktované jádro není úplně dostatečně dimenzovaný. Je sice dostatečný, ale jede také ze všech sil. Chce být za každou cenu tichý a teploty karty jsou celkem vysoké. S výkonnějším chlazením by mohla být karta stejně tichá a zároveň chladnější. To je ale jen malá piha na kráse, v běžném provozu vás chladič omezovat nebude, hlavním jeho úkolem je být tichý. Jediná výtka tedy směřuje k ceně. Ta je relativně vysoká, ovšem odpovídá výkonu. GeForce GTX 680 je stále dražší. Zdali si připlatit 1400 Kč na nejlevnější GeForce GTX 680, nebo koupit výkonnější GeForce GTX 670 od Asusu, už nechám na vašem rozhodnutí.

Výhody a nevýhody

Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning uděluje grafické kartě GeForce GTX 670 DCII TOP "Silver Award" za nejvýkonnější GeForce GTX 670 na trhu, tiché chlazení a solidní spotřebu

Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafické karty testu zapůjčil Asus Czech republic

Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680
i Zdroj: PCTuning.cz

Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama