Grafika Asus GeForce GTX 670 DCU II – překoná i GTX 680 | Kapitola 14
Seznam kapitol
Před několika dny byla uvedena GeForce GTX 670, o pár tisíc levnější alternativa k GeForce GTX 680 a Radeonu HD 7900. Výrobci cítí příležitost vydělat, jelikož karta nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu, a bude se dobře prodávat. Asus uvádí na trh rovnou vylepšenou verzi s tichým chladičem a velmi vysokým přetaktováním v základu.
Kapitoly s herním výkonem, a také kompletním shrnutím jsou za námi. O výkonu dnes testované grafické karty a jejích hlavních konkurentech tedy víme vše. Zde nás čeká neméně důležitá kapitola s měřením spotřeby. Také se podíváme na měření teploty karty.
Měřím nyní spotřebu také novým způsobem. Režim idle je celkem jasný, nechám nastartovat počítač a počkám zhruba deset minut na ustálení, pak se podívám na Wattmetr. Druhým měřením je druhý test 3D Mark Vantage v Extreme nastavení, kde sleduji celý test na wattmetru a zaznamenám pouze nejvyšší špičku odběru. Ve skutečnosti měřím spotřebu v šesti aplikacích, do grafů ale používám jen tu z Vantage, vzhledem ke kompatibilitě výsledků se starými měřeními. POZOR! Každá karta na trhu má jinou spotřebu, i když jde o stejný model jednoho výrobce. Na spotřebě se podílí mnoho faktorů, i drobné odchylky napájecího napětí mohou znamenat znatelný. Stejně jako různé verze chladičů.
V klidu si řekne sestava s Asus GeForce GTX 670 DCII asi o 4W méně než s referenční kartou, jde spíše o relativní chybu měření, spotřeba by měla být spíše stejná. Jde o malý rozdíl jež nestojí za řeč. V zátěži je ale dnes testovaná karta nenasytnější než referenční model. Vyžaduje o 20 W více než zmíněná referenční karta. Proti plnohodnotné GeForce GTX 680 je ale spotřeba přeci jen o pár wattů nižší. To je celkem zajímavé zjištění, karta je výkonnější než GeForce GTX 680 a řekne si o kousek méně energie.
Teploty karty
K monitorování teplot jsem vybral utilitu od výrobce grafiky Asus. Nahoře také vidíte otáčky ventilátoru. V klidu je teplota skvělá, jádro 29 stupňů.
3D mark 11 Extreme (65 °C)
AvP 2560 x 1600 4xAA (68 °C)
Unigine Heaven 3.0 - 2560x1600 8xAA (71 °C)
Furmark (73 °C)
Nejvyšší teploty bylo dosaženo ve Furmarku – 73 stupňů. Ve všech jiných aplikacích to bylo maximálně 71 stupňů. Teploty jsou o pár stupňů nižší než u referenční karty, rozdíl ale není nijak zásadní. Tato karta ale pracuje s významně vyššími takty a má vyšší spotřebu, tedy více hřeje. Jak už jsem řekl, připadá mi, že chladič je na tuto kartu nedostatečný a jede úplně na hranici svých možností. Aby byl stále tichý, což je, musí se držet zkrátka a teploty jsou vysoké. Jádru GK104 na těchto taktech by se spíš hodil velký chladič DirectCU II z Radeonu HD 7970/GeForce GTX 680 než ten malý z GeForce GTX 560 Ti (byť vylepšen). Karta je za všech okolností příjemně tichá, teplota celé karty je ale vysoká, včetně zadního plechu.