PCTuning Článek

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
11. 7. 2016 07:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Broadwell-E 2. Intel Core i7-6800K 3. Testovací systém 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Komprese, multimédia 7. Photoshop, Excel, šifrování disku, Javascript
8. 3D rendering + Multitask 9. AvP, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Výkon Haswell-E vs Broadwell-E 13. Přetaktování 14. Zhodnocení a závěr...

Desetijádrový Core i7-6950X jsme otestovali nedávno, za čtyřicet pět tisíc jde ale o dost finančně náročný procesor, který navíc není určený hráčům – nic jim nepřinese. Dnes se podíváme naopak na ten nejlevnější Broadwell-E. Šest jader s taktem až 3,8 GHz za dvanáct tisíc. Půjde taktovat lépe než desetijádro?

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R11.5, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá a ustálí se.

Spotřeba Core i7-6800K je víceméně stejná, jako u desetijádra Core i7-6950X. Je to dáno hlavně nižší pracovním napětím, na počtu jader nezáleží až tolik. V klidu je spotřeba excelentní, systém si řekne skoro stejně jako s úsporným Skylake-DT, neboli Core i5-6600K. Reálný odběr 59W je vskutku nevídaný údaj na ultra High-end. Také v zátěži procesor překvapil, spotřeba 165W znamená pouze 56W vyšší příkon než má Core i7-6700K. ten má ale o dvě fyzická jádra méně, tedy je Core i7-6800K ve výhodě, frekvence má ale znatelně nižší.

Teploty

Vzduchový chladič Noctua NH-D14 v zátěži (Linx) - (51C)

Teplota v klidu je solidní, v podstatě stejná jako mají všechny moderní čipy. V podstatě se nachlup opakuje situace s Core i7-6950X. V zátěži je to velké překvapení, poté co jsme viděli žhavé Ivy Bridge a Haswell vyrobené na 22nm, tohle vypadá až neuvěřitelně. V plné zátěži, po více než dvaceti minutách, se čip zahřál na 51 stupňů. Já jsem sice osadil všechny tři ventilátory, otáčky byly ale nízké a řízené deskou. Broadwell-E, je  "chladný" čip s nevysokými nároky na chlazení. Tedy pokud o něm hovoříme jako o nepřetaktovaném se základním napětím.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning